Osvětlení pro africké fialky

Při nedostatku místa na parapetech můžeme africké fialky pěstovat pod umělým osvětlením na policových regálech. K tomuto účelu nám výborně poslouží LED pásky. V dnešní době existuje mnoho typů a způsobů zapojení pásků. Konečná volba bude vždy záviset jen na našich finančních možnostech a požadavcích. Moje finanční prostředky byly velmi omezené a potřebovala jsem osvětlit naráz větší množství polic, proto byla hlavním kritériem mého výběru nízká pořizovací cena, solidní svítivost a nízké provozní náklady. A právě svůj způsob vám popíši na následujících řádcích.

Jaký typ pásku pořídit?

Před nákupem LED pásků si musíme dobře promyslet, kde je budeme používat. Existují totiž dva typy: nechráněné a voděodolné. Nechráněné pásky jsou vhodné k dlouhodobému dennímu svícení a nevadí jim ani vzdušná vlhkost okolo 65%. Nehodí se však pro instalaci na laťkových regálech, kde je zvýšené riziko polití pásků vodou při zalévání rostlin. Voděodolné pásky jsou zalité v silikonu, čímž jsou chráněny před účinky vody, ale kvůli nedostatečnému odvodu vyzařovaného tepla je nelze používat pro více než 6-hodinový provoz. Já používám nechráněné pásky, protože potřebuji svítit 10 hodin denně a police mám z pevných deskových materiálů, tudíž riziko protečení vody je minimální.

Ohledně barevného spektra se vedou mezi pěstiteli vášnivé diskuze a nelze jednoznačně říci, která varianta je nejlepší; každý si hájí to své. Někteří pěstitelé používají modré pásky pro podporu růstu a červené pásky pro podporu kvetení, jiní zase nedají dopustit na kombinaci studené bílé s teplou bílou. Já jsem po prostudování mnoha studií zabývajících se vlivem světelného spektra na rostliny dospěla k názoru, že ideální volbou pro africké fialky jsou pásky označované jako denní bílá (teplota 4000-4500 K), nebo studená bílá (teplota 6000-6500 K). Denní bílou použijeme v místnosti, kam nedopadá sluneční světlo (sklepní prostory), naopak studená bílá se bude hodit pro osvětlení regálu umístěného v blízkosti okna a slunečních paprsků.

Pokud jde o svítivost pásků, můžeme vybírat z několika typů. Zahraniční pěstitelé nejčastěji používají vysoce svítivé pásky s příkonem 12 W / metr. Tyto pásky však musíme instalovat na kovové regály nebo do hliníkových lišt, aby se čipy nepřehřívaly a zachovaly si svou maximální životnost. Pokud nezajistíme dostatečné chlazení, může brzy dojít k poklesu svítivosti či výpadku jednotlivých segmentů. Hliníkové lišty i  vysoce svítivé pásky jsou poměrně drahé (navíc k nim potřebujeme i výkonnější a dražší napájecí zdroj), ale kdo má dostatek financí, nechť si tuto variantu určitě pořídí. O trošku méně starostí budeme mít s pásky se standardní svítivostí o příkonu 4,8 W na metr, které nemusíme lepit na chladivý podklad. Tuto variantu jsem dlouho používala i já. LED pásky objednávám u pražské firmy T-Led, která je nabízí za dobrou cenu, ale v nabídce je mají pochopitelně i jiní prodejci osvětlení. Dříve než si pásky objednáte, pročtěte si dobře jejich specifikaci. Pásky totiž existují ve dvou variantách: economy a super quality. Pásky economy jsou osazeny levnými čipy s kratší životností a nižším světelným tokem (jen 210 lm / metr). S nimi sice dobře osvětlíme vitrínu s porcelánem, ale pro přisvěcování fialek se nehodí. Pásky s označením super quality (SQ) mají delší životnost a dvojnásobnou hodnotu světelného toku (410 lm / metr). Ta už je pro fialky dostačující. Až budete vybírat pásky v obchodě, ověřte si, zda se skutečně jedná o provedení SQ, jinak budete výsledkem zklamaní. Výhodou pásků se standardní svítivostí je nízká spotřeba energie. Jeden běžný čtyřpatrový regál o délce polic 100 cm spotřebuje za hodinu svícení méně než 40 W. Umělé světlo by mělo na fialky působit 10 až 12 hodin denně, ale pokud se regál nachází v blízkosti okna, můžeme dobu svícení výrazně zkrátit. Někteří pěstitelé přisvěcují jen pár hodin večer. Na noc osvětlení vypínáme, dodržujeme běžný rytmus den a noc.

Jaký typ napájecího zdroje vybrat?

Abychom mohli pásky zprovoznit, je nutné pořídit napájecí zdroj. Existují tři základní typy: zásuvkový (připomíná zdroj od notebooku), vnitřní (krabička z děrovaného plechu sloužící k lepšímu odvodu přebytečného tepla) a voděodolný. Na dlouhodobé svícení doporučují prodejci spíše poslední dva typy zdrojů, ale hodně pěstitelů používá i jednoduchý zásuvkový zdroj a nemají s ním problémy. Já jsem zpočátku také používala zásuvkový, ale bohužel se mi po půl roce začal přehřívat, a tak jsem raději přešla na vnitřní. A jak silný zdroj vlastně potřebujeme? Pro dlouhodobý denní provoz je nutné zvolit zdroj s dostatečně vysokým výkonem. Výpočet provedeme tak, že si nejprve spočítáme celkovou délku použitého pásku a tu pak vynásobíme s udaným příkonem pásku. K výsledné hodnotě připočteme ještě 20-30% jako rezervu. Tak budeme mít jistotu, že se zdroj nebude přehřívat a zachová si svou životnost.

Regál pro květiny osvětlený LED pásky

Příklad: použijeme pásky s příkonem 4,8 W na metr. Na regál se čtyřmi policemi nalepíme celkem 7,2 m pásku.

Vynásobíme 4,8 W x 7,2 m, což je přibližně 35 W. V prodejnách je v nabídce 36 W zdroj, ale ten je pro naše účely nevhodný, protože nemá dostatečně velkou rezervu. Koupíme tedy zdroj o výkonu 48 W, případně 60 W. Nemusíme mít obavy, pásky spotřebují jen svých 35 W.

Zprovoznění osvětleného regálu

Nejjednodušší variantu zapojení bez vypínačů, ovladačů a jiných vymožeností zvládne každý průměrně zručný kutil sám, dokonce i žena. Tuto variantu vám také popíšu na následujících řádcích. Budeme potřebovat LED pásky (v případě vysoce svítivých si je předem přilepíme na hliníkovou lištu), dostatečně silný vnitřní zdroj, kabel dvojlinku a přívodní kabel pro zapojení zdroje do zásuvky. Dále si připravíme pájku, nebo spojovací konektory.

Stříhání LED pásku
Dvojlinka k propojení LED pásku

Naším prvním úkolem bude pečlivé rozměření pásků a jejich nalepení na police. Na polici hlubokou do 45 cm lepíme dvě řady pásků. Pásky lze stříhat po 5 cm, takže na police o délce 100 cm nalepíme dva pásky o jednotlivých délkách 90 cm (pásky nelepíme až k okraji police, špatně by se propojovaly). LED pásky jsou opatřeny samolepicí 3M páskou, která dobře drží na policích z lamina i kovu. Pokud se přesto začnou pásky odlepovat, přilepte je např. chemoprénem nebo mamutem. Máte-li pásky nalepené na hliníkové liště, přišroubujte lištu pomocí vrutů. Dále si nastříháme dvojlinku o průřezu 2×0.5 mm na takovou délku, abychom mohli její konce pohodlně propojit s kontakty na páscích. Kabel uprostřed podélně nařízneme a zalamovacím nožem odhalíme konce drátů. Jednotlivá vlákna pak mezi prsty lehce zamotáme k sobě.

Nanášení cínu na LED pásek
Dvojlinka připojená k LED pásku

Jednotlivé řady pásků na polici nyní propojíme dvojlinkou. Já k tomu používám pájku. Je to poměrně jednoduchá činnost, ale pokud se pájení bojíte, můžete v obchodě koupit spojovací konektory, do nichž se konce LED pásků zacvaknou. Pokud jste se rozhodli pro pájení, tak na koncové kontaktní plošky označené znaménky plus a minus naneseme pájkou trošku cínu (obr. vlevo). Také na odhalené dráty dvojlinky kápneme trošku cínu. Takto připravené vodiče přiložíme ke kontaktním ploškám na LED pásku, pájkou opět roztavíme již zatuhlý cín a vodiče z dvojlinky připojíme. Necháme ztuhnout. Důležité je zachovat polaritu, tedy červený nebo jinak označený drátek pájíme ke znaménku plus, neoznačený vodič pájíme ke znaménku minus. Stejným způsobem spojíme pásky i na dalších patrech regálu, ale vždy jen na jedné straně police.

Když máme vzájemně propojené jednotlivé řady LED pásků na policích, musíme vzájemně propojit také jednotlivá patra regálu. K tomu využijeme volné konce pásků na opačné straně police. Z jednoho pásku na spodní polici vyvedeme dvojlinku a připájíme ji k pásku o patro výše. Odtud zase vyvedeme dvojlinku o patro výše a tak pokračujeme až k horní polici. Vznikne nám jeden dlouhý had z pásků. Nakonec vyvedeme z horní police volný kabel, který zapojíme do napájecího zdroje. Pokud budeme zapojovat více než 10 metrů pásku, musíme vyvést ještě jednu dvojlinku ze spodního regálu přímo do zdroje, aby nedocházelo k úbytku svítivosti na konci pásku.

Schéma osvětleného regálu
Schéma zapojení LED pásku na čtyřpatrovém regálu
Zapojení přívodního kabelu do zdroje
Napájecí zdroj

Nyní nám zbývá zprovoznit napájecí zdroj. Ve zdroji povolíme šroubky a pod plíšky zasuneme jednotlivé vodiče z napájecího kabelu: hnědý je fázový vodič, modrý je nulový vodič a žlutozelený je ochranný vodič. Do zdroje přišroubujeme i vodiče z dvojlinky. Zdroj zapojíme do zásuvky a pokud se LED pásky rozsvítí, je všechno v pořádku. Já jsem kabel zapojila do prodlužovačky s vypínačem, abych nemusela kabel od zdroje vytahovat ze zásuvky.

Scroll to Top