Substrát pro africké fialky

Africké fialky milují lehký a vzdušný substrát. Dříve si pěstitelé míchali vlastní směsi složené z rašeliny, hrabanky, listovky, drnovky a písku, dnes si vystačíme se substráty pro pokojové nebo kvetoucí rostliny, které zakoupíme v běžných květinářstvích. Čistá zahradní rašelina není pro fialky vhodná kvůli nízké hodnotě pH. Kupované substráty je potřeba dodatečně vylehčit například perlitem, vermikulitem, kokosovým substrátem nebo rašeliníkem. Bez těchto přísad zemina brzy ztěžkne a fialka nebude prospívat.

Perlit

Perlit

Vzhledově připomíná kuličky polystyrenu. Je nejzákladnější přísadou do substrátu pro africké fialky. Prodává se v zahrádkářských potřebách nebo hobbymarketech typu OBI a Hornbach. Usnadňuje průtok zálivkové vody a snižuje hmotnost zeminy. Používá se při zakořeňování listů a odnoží.

Vermikulit

Vermikulit

Vermikulit můžeme koupit ve vybraných chovatelských potřebách jako podestýlku do terárií. V kamenných prodejnách je ale zbytečně drahý, proto je lepší koupit přes internet volně sypaný. Vermikulit zeminu vylehčuje a plní i funkci zásobárny vody - nasává přebytečnou vodu ze zálivky, a poté ji uvolňuje zpět do zeminy.

Kokosový substrát, lignocel

Kokosový substrát

Kokosový substrát, známý také pod názvy lignocel či cocopress, má velmi podobné vlastnosti jako vermikulit. Jde o přírodní a vysoce nasákavý materiál z jemně mletých skořápek kokosových ořechů. Primárně se používá při chovu terarijních zvířat, dá se ale s úspěchem využívat i jako přísada do substrátů pro pokojové rostliny.

Rašeliník, mech sphagnum

Rašeliník, mech sphagnum

U nás prozatím nepříliš známou, avšak ve světě hojně využívanou přísadou je mech sphagnum (rašeliník). Je nasákavý podobně jako houba, a tak dokáže pojmout obrovské množství zálivky, aniž by zemina zůstala přemokřená.

Kokosový substrát i rašeliník se prodávají ve formě lisovaných briket. Není nutné namáčet celé kostky, můžeme si odlomit jen potřebné množství. Po zalití větším množstvím vody obě příměsi nabobtnají. Přebytečnou vodu pak lehce vymačkáme, rašeliník nastříháme na menší kousky a obě přísady přimícháme do zeminy. Perlit a vermikulit je vhodné před použitím propláchnout vodou v jemném sítu, aby se vyplavily prachové částice, které by mohly dusit jemné kořínky fialek.

Mnoho pěstitelů si míchá vlastní směsi s osvědčenými poměry přísad. Základ tvoří výsevní substrát nebo substrát pro pokojové rostliny. Vyvarujte se sázení fialek do zahradní zeminy a kompostu, pro tyto rostliny jsou zcela nevhodné. Začínající pěstitelé si obvykle vystačí se směsí tvořenou 3 hrnky výsevního substrátu a 1 hrnkem perlitu. Tato základní směs je lehká, dobře propustná a vhodná pro pěstitele, kteří své fialky často zalévají. Později, s rostoucím počtem rostlinek i zkušeností, je možné (avšak nikoliv nutné) obohatit směs o další přísady (vermikulit, cocopress, rašeliník apod.). Nebylo by ode mne rozumné uvádět přesné poměry přísad, jelikož každý pěstitel si musí najít svůj vlastní recept podle toho, jaké má doma podmínky (teplota, vlhkost, osvětlení). Obecně platí, že tři dny po zalití má být substrát jen mírně vlhký. Je-li mokrý a těžký, hrozí fialce hniloba kořenů. Pokud je příliš propustný, mohou kořeny přesychat a po následné zálivce uhnívat. V obou případech je nutné upravit buď složení substrátu, nebo četnost zálivky.

Substrát pro africké fialky

Takto může vypadat vhodná směs pro africké fialky. Je smíchána ze 4 hrnků výsevní zeminy značky Forestina, 1 hrnku perlitu, 1/2 hrnku vermikulitu, 1 hrnku lignocelu a 1 hrnku rašeliníku. Výsevní substrát používám i pro dospělé rostliny, protože není tolik předhnojený a neničí jemné kořínky fialek.

Zdravé kořeny africké fialky

Optimálně vylehčený a propustný substrát podporuje rychlý rozvoj kořenové soustavy a omezuje zahnívání. Zdravé kořeny afrických fialek jsou krémové barvy, jemně ochlupené, bohatě rozvětvené a postupně vyplňují celou nádobu.

Scroll to Top