Zalévání afrických fialek

Správně načasovaná a přiměřená zálivka významně ovlivňuje zdraví a vzhled afrických fialek. Zaléváme pouze vlažnou nebo mírně teplou vodou, poněvadž studená voda způsobuje skvrnitosti listů a nachlazení kořenů. Fialky standardní velikosti zaléváme obvykle dvakrát týdně, malé květináče s miniaturami nebo mladými rostlinkami až třikrát týdně. Nikdy se však neřídíme kalendářem, neboť každá rostlina má jiné nároky na množství vody. Při zalévání je potřeba zohlednit velikost a stáří rostliny, velikost kořenové soustavy, složení substrátu i naše pěstební podmínky (umístění rostliny). Proto zaléváme pouze ty rostliny, které to skutečně potřebují.

Způsob zalévání je záležitostí osobních preferencí. Tolik protěžovaná zálivka spodem do misky může být sice pohodlnější, jsou s ní ovšem spojená i určitá rizika. Pokud do misky nalijeme vody málo, nemusí se potřebné množství vody dostat až k vrchním kořínkům a rostlina strádá. Jestliže vody nalijeme hodně, je nutné přebytečnou vodu po hodině vylít, aby nedošlo k zahnívání kořenů. U kolekcí s dvěma sty exempláři lze však toto jen stěží praktikovat. Při zálivce do misky je vhodné jednou za měsíc propláchnout substrát od nahromaděných solí. Ty vytvářejí na povrchu substrátu nevzhledné žlutohnědé krusty, které mohou poškodit nejen řapíky listů, ale i krček rostliny, který je pak náchylnější k hnilobě. Také rozpad srdíčka bývá často způsoben vzlínáním solí, zvlášt je-li fialka zasazena hluboko a spodem přihnojována.

Zálivka pod listy může být vzhledem ke tvaru růžice méně pohodlná, pro fialky s mělkým kořenovým systémem je ale vhodnější. Zejména pak pro mladé rostliny, které ještě nemají natolik vyvinuté kořínky, aby si samy braly vodu z misky. Při zálivce shora navíc nedochází k nadměrnému zasolení povrchu zeminy. Já zalévám všechny své rostliny shora pod listy a myslím, že výborně prospívají. Záleží opravdu na každém z nás, jakou metodu si vybere, ovšem poučku, že se fialky musí zalévat pouze spodem do misky, je potřeba brát s velkou rezervou.

Zalévání afrických fialek

Dobře vylehčený substrát udržujeme stále mírně vlhký. Fialky zaléváme raději častěji a menším množstvím vody. Mají pak svěží listy, bohatěji kvetou a netrpí stresem. Někteří pěstitelé doporučují zalévat fialky až ve chvíli, kdy je substrát suchý a listy povadlé, ale tato metoda se mi vůbec neosvědčila. Nepravidelná zálivka bývá příčinou usychání jemných kořínků, které pak nejsou schopné přijímat vodu. Při následné hojné zálivce dochází k jejich uhnívání a klesá vitalita celé rostliny. Typickým projevem jsou matné nažloutlé listy a předčasně uvadající květy. Stejně nebezpečné je ovšem pro fialky i nadměrné zalévání, které vede k hnilobám krčku a srdíčka. Potíže mívají obvykle ti pěstitelé, kteří sázejí své fialky do těžkých upěchovaných substrátů.

Scroll to Top