Africké fialky

Encyklopedie o pěstování, množení a typologii afrických fialek

Naučte se pěstovat africké fialky

Africké fialky jsou nenáročné pokojové květiny, které zdobí snad každou domácnost. Kromě notoricky známých kultivarů s růžovými, modrými nebo bílými květy existují po celém světě tisíce dalších kultivarů nejrůznějších barev, tvarů a velikostí, které v běžných květinářstvích nenajdeme. Vášniví sběratelé je shánějí u významných šlechtitelů nebo si je navzájem vyměňují. Pro mnohé se fialky staly celoživotní láskou.

Tvary a barvy listů afrických fialek

Listy afrických fialek mohou být mnohem rozmanitější, než si většina začínajících pěstitelů dokáže představit. Mnohé kultivary se tak nepěstují pro krásu květů, ale pro potěšení z jejich barevné růžice či unikátního tvaru listů.

Základní typ, popis a tvary listů

List africké fialky se skládá z řapíku (stopky) a listové čepele (plochy listu). Většina listů bývá hustě pokryta jemnými chloupky, ale najdeme i kultivary, jejichž listy jsou lesklé, téměř bez chloupků. Povrch listů může být hladký, nebo plastický s nafouknutými polštářky, říká se mu prošívaný. Základním typem listů u afrických fialek jsou listy označované jako chlapecké, v angličtině boy nebo plain. Jedná se o klasické listy s plochou čepelí, jaké má většina fialek zakoupených v běžných květinářstvích. Tvar takových listů bývá nejčastěji kulatý, oválný, méně často srdčitý, některé oválné listy mohou být zakončeny špičkou. 

Prosivany

prošívaný
(quilted)

Kulaty
kulatý
(round)
Ovalny

oválný (ovate)
špičatý (pointed)

Srdcity

srdčitý
(heart-shaped)

Netradiční typy listů

Zajímavější jsou typy listů, které vznikaly v důsledku mutací a s nimiž se u běžných fialek nesetkáme. Mezi ně patří listy cesmínové, jejichž okraje jsou výrazně zahnuté dolů. Obvykle se vyskytují u kultivarů s třepenitými květy. Atraktivní jsou listy se světlou prohlubní ve spodní části čepele. Pro tento typ listů se vžilo označení girl. Dalším zajímavým typem jsou listy s protáhlou čepelí, které se podobají listům rhododendronů. Pro ně se používá označení longifolia. Velmi vzácné jsou listy clackamas, které připomínají svou žilnatinou kresbu na melounu. Ojedinělé jsou také listy lžícovité, jejichž okraje jsou výrazně stočené nahoru. Zcela unikátním typem jsou listy nazývané bustle back, které mají v místě napojení čepele na řapík menší palístky, připomínající křidélka nebo sukýnku.

Cesminovy

cesmínový
(holly)

Longifolia

podlouhlý
(longifolia)

Clackamas

melounovitý (clackamas)

Bustle Back

složený
(bustle back)

Lzicovity

lžícovitý
(spooned)

Girl

dívčí
(girl)

Je to kluk, nebo holka?

Pojmy boy a girl nemají nic společného s pohlavím rostliny, ale vznikly na počest kultivarů Blue Boy a Blue Girl. První jmenovaný patří mezi nejstarší komerční kultivary na světě (1936) a měl klasické ploché listy. V roce 1941 vznikl v důsledku mutace kultivar Blue Girl, vyznačující se zvláštními listy se světlou prohlubní v místě napojení řapíku na čepel. Aby pěstitelé oba typy listů rozlišili, začali je označovat podle jmen původních kultivarů. Od té doby jsou tradiční listy nazývány boy, zatímco listy s prohlubní girl.

Hladke

hladké okraje
(plain)

Vroubkovane

vroubkované okraje
(scalloped)

Zubovite

zubovité okraje
(serrated)

Okraje listů

Okraje listů bývají hladké, vroubkované nebo zubovité, některé mohou být zvlněné, wavy, nebo zřasené, ruffled. Zřasené okraje se často vyskytují u kultivarů se zřasenými květy.

Barevná škála listů

Listy afrických fialek mohou být světle zelené, středně zelené nebo tmavozelené – někdy až s nádechem do černa. Rub listů může být světle zelený, narůžovělý nebo vínově červený. Poslední se zpravidla vyskytuje ve spojení s tmavozelenými listy. Barva listů obvykle mírně kolísá v závislosti na pěstebních podmínkách. Kromě kultivarů se zelenými listy existují také fialky s listy žíhanými, kterým říkáme panašované. U takových kultivarů je zelená barva kombinována s bílou, žlutou, růžovou nebo béžovou barvou.

Svetle Zeleny

světle zelený
(light green)

Stredne Zeleny

středně zelený
(medium green)

Tmave Zeleny

tmavě zelený
(dark green)

Zeleny Rub

zelený rub
(green back)

Ruzovy Rub

růžový rub
(pink back)

Vinovy Rub

červený rub
(red back)

Přejít nahoru