Budování sbírky

V sérii tematických článků o budování sbírky afrických fialek se naučíme rozlišovat fialky podle jejich původu, vysvětlíme si, proč je důležité zachovávat jejich názvy, představíme si centrální registr fialek z AVSA a naučíme se bezpečně zabalit fialky pro zaslání poštou.

Africké fialky můžeme podle jejich původu rozdělit do dvou skupin: na komerční (zakoupené v běžných květinářstvích) a šlechtěné, které jsou produktem významných světových šlechtitelů.

Pokud nakupujeme šlechtěné kultivary u zkušených sběratelů, získáváme spolu s rostlinou také příslušnou jmenovku. Tu se snažíme pečlivě opatrovat.

Ve svých katalozích bychom měli dbát na správný zápis názvů fialek, čímž usnadníme ostatním pěstitelům vyhledávání popisů a fotografií na internetu.

Tu musím mít. A tuhle taky nutně potřebuji! Diagnóza: fialkománie. Projevuje se touhou vlastnit všechny fialky na světě, přestože už máme deset podobných.

Diskuzní fóra se nezřídka stávají místem ostré výměny názorů mezi zkušenými pěstiteli a začátečníky, kteří lamentují nad zdánlivě vysokými cenami afrických fialek.

Listy i mladé rostlinky afrických fialek je možné posílat poštou. Vhodná doba pro zaslání je v rozmezí dubna až října, kdy se denní teploty drží nad 10°C a v noci nemrze.