Jmenovky nad zlato

Každý kultivar, ať už komerční nebo šlechtěný, má své jméno. Pokud nakupujeme šlechtěné kultivary u zkušených sběratelů, získáváme spolu s rostlinou také příslušnou jmenovku, kterou nadále pečlivě opatrujeme. Na obalech komerčních fialek z běžných obchodů však jména uváděna nejsou. Štítek s údajem Saintpaulia ionantha nevypovídá nic o názvu konkrétního kultivaru. Jedná se jen o latinské pojmenování pro “africkou fialku”.

Začínající pěstitelé často tvrdí, že je názvy nezajímají, jelikož pěstují fialky jen pro vlastní potěšení. Časem ale svůj názor přehodnotí a obrací se na mě s žádostí o dodatečné pojmenování rostlin. Málokdo si ale uvědomuje, že na světě existují tisíce kultivarů a rozdíly mezi některými jsou minimální. Mnohé fialky mají velmi podobné květy, ale liší se tvarem listů, což nemusí být z obrázku patrné. Z fotografie rovněž nemusíme poznat, zda je na ní vyobrazena miniatura či standard. Barvy mohou být neúmyslně zkreslené nastavením fotoaparátu, případně je vylepšil autor snímků, a tak se z modré může snadno stát fialová. Velmi také záleží na podmínkách, v nichž fialky pěstujeme – stejný kultivar pokvete každému pěstiteli jinak v závislosti na světle, teplotě a výživě. Z uvedeného vyplývá, že je prakticky nemožné určit zpětně jméno fialky na základě fotografií. V době internetu a sociálních sítí stačí udělat jednu chybu, která se pak šíří mezi pěstiteli jako lavina. Jediný, kdo nám může pomoci určit zpětně název, je pěstitel, který nám danou rostlinu prodal a pozná ji. Výjimku tvoří i některé komerční fialky z obchodu, ale přiřazení názvu může dělat jen zkušený pěstitel, který rozumí typologii fialek a zná sortiment nabízených rostlin.

Jmenovky

Pro děti a kočičky je vytahování zápichů z květináče příjemným zpestřením jinak všedního dne. Proto se vyplatí nalepit na květináč jako pojistku také samolepicí štítek. K popisování však nepoužíváme inkoustová pera ani jmenovky vytištěné na inkoustových tiskárnách, jinak se název brzy rozpije.

A proč je tolik důležité zachovávat u fialek jejich názvy? Předně je to úcta vůči šlechtiteli, který mnoho let tvrdě pracoval, aby vyšlechtil nový kultivar, upevnil jeho vlastnosti, případně ho i zaregistroval u některé z fialkářských společností. Je to i úcta vůči sběrateli, který sbírku dlouhá léta budoval a poctivě šířil danou rostlinu se jménem. Odstraněním jmenovky jejich snahu ničíme a ze šlechtěných kultivarů s “papíry” se stávají pouze bezejmenní “voříšci”.

Jméno je důležité také při posuzování vzhledu a zdravotního stavu rostliny. Známe-li jméno, snadno si na internetu ověříme, zda jsou květy správně vybarvené a listy dobře tvarované. Víme dopředu, jak bude naše fialka vypadat a na co se můžeme těšit. Lépe odhadneme, jestli za podivný vzhled rostliny může nějaký škůdce, nebo se jedná o přirozené vlastnosti daného kultivaru.

Nalepit na květináč cedulku se jménem je otázkou několika vteřin a do budoucna si ušetříme mnoho trápení. Nikdy nevíme, z jakého důvodu budeme jméno potřebovat. Nespoléhejme na to, že si jména našich fialek budeme pamatovat i bez cedulek. Nebudeme. Zvláště, když jich při jarním šílenství nakoupíme přes dvě stovky…

Scroll to Top