Jmenovky nad zlato

Každý kultivar, ať už komerční nebo šlechtěný, má své jméno. Pokud nakupujete šlechtěné kultivary u zkušených sběratelů, získáváte spolu s rostlinou také příslušnou jmenovku. Na obalech komerčních fialek z běžných obchodů však jména uváděna nejsou. Štítek s údajem Saintpaulia ionantha neříká nic o názvu konkrétního kultivaru. Jedná se jen o latinské pojmenování pro africkou fialku. Tyto kultivary zůstávají až na výjimky bezejmenné, tzv. NoID (bez identifikace).

Jestliže jste získali novou fialku se jménem, opatrujte cedulku jako oko v hlavě. Mějte v úctě šlechtitele, který mnoho let tvrdě pracoval, aby vyšlechtil nový kultivar, upevnil jeho zvláštní vlastnosti a případně ho i zaregistroval u některé z fialkářských společností. Oceňte práci sběratele, který dlouhá léta budoval svou kolekci a poctivě šířil danou rostlinu se jménem. Odstraněním jmenovky jejich snahu ničíte a ze šlechtěných kultivarů s papíry se rázem stávají pouze bezejmenní voříšci. Jméno je důležité také při posuzování vzhledu a zdravotního stavu rostliny. Znáte-li jméno, snadno si na internetu ověříte, zda jsou květy správně vybarvené a listy dobře tvarované. Víte dopředu, jak bude vaše fialka vypadat a na co se můžete těšit. Lépe odhadnete, jestli za podivný vzhled rostliny může nějaký škůdce, nebo se jedná o přirozené vlastnosti daného kultivaru. Nalepit na květináč cedulku je otázkou několika vteřin a do budoucna si ušetříte mnoho trápení. Nikdy nevíte, z jakého důvodu budete jméno potřebovat.

Zpětné určení názvu fialky

Začínající pěstitelé často vyhazují cedulky do koše s tím, že je názvy nezajímají, poněvadž pěstují fialky jen pro vlastní potěšení. Časem ale svůj názor přehodnotí a posílají mi fotografie svých fialek s žádostí o dodatečné pojmenování. Ve většině případů ale není možné určit zpětně název fialky. Na světě existují desítky tisíc kultivarů a rozdíly mezi některými jsou naprosto minimální. Mnohé kultivary mají takřka identické květy, ale liší se tvarem nebo barvou listů, což nemusí být z fotografie patrné. Barevný nádech květů může být ovlivněn nastavením fotoaparátu a světelnými podmínkami při focení – barva se může diametrálně lišit při fotografování pod umělým osvětlením a venku na zahradě za slunečného dne. Je velmi obtížné věrně zachytit zejména modré, fialové a červené odstíny. Mnohé fotografie také vylepšují autoři snímků ve snaze zvýšit atraktivitu svých fialek a případný prodej.

Velmi také záleží na podmínkách, v nichž fialky pěstujeme – stejný kultivar pokvete každému pěstiteli jinak v závislosti na teplotě, výživě a množství dodaného světla. Kdybychom postavili vedle sebe tři stejné kultivary od různých pěstitelů, budou mezi nimi vždy drobné rozdíly v barvě, velikosti a tvaru květů a listů. V úvahu musíme vzít i nejrůznější mutace, které ovlivňují vzhled rostliny a znemožňují spolehlivou identifikaci. Z uvedeného vyplývá, že je prakticky nemožné určit zpětně jméno fialky jen na základě fotografií. V době internetu a sociálních sítí stačí udělat jednu chybu, která se pak šíří mezi pěstiteli jako lavina. Jediný, kdo vám může pomoci určit zpětně název, je pěstitel, který vám danou rostlinu prodal a pozná ji. Výjimku tvoří i některé komerční fialky z obchodu, ale přiřazení názvu může dělat jen zkušený pěstitel, který rozumí typologii fialek a zná sortiment nabízených rostlin.

Mezi fialkáři platí heslo: “Jednou bezejmenná, navždy bezejmenná.”

Pro malé děti a kočičky je vytahování zápichů z květináče příjemným zpestřením všedního dne. Proto se vyplatí nalepit na květináč jako pojistku samolepicí štítek. K popisování ale nepoužívejte inkoustová pera ani jmenovky vytištěné na inkoustových tiskárnách, jinak se název brzy rozpije.

Stejné a přesto jiné

Na fotografii jsou zobrazeny dva červené květy s bílým okrajem. Jsou to kultivary LE-Korsika a LE-Madzhenta. Na první pohled vypadají takřka stejně a pokud bychom zpětně určovali název jen podle fotografie, mohlo by snadno dojít k záměně. Ve skutečnosti mají obě rostliny odlišný tvar listů, LE-Madzhenta má okrouhlejší tvar květů a LE-Korsika je ve skutečnosti více vínová.