Ceny fialek a dovoz ze zahraničí

Jarní období je ideální příležitostí k třídění a prodeji přebytečných rostlinek či listových řízků. Diskuzní fóra se nezřídka stávají místem ostré výměny názorů mezi zkušenými pěstiteli a začátečníky, kteří lamentují nad zdánlivě vysokými cenami, jelikož nemají žádnou představu o finanční náročnosti našeho koníčku. Proto bych vám ráda ve zkratce nastínila, jaké ceny můžete očekávat u zahraničních pěstitelů a za kolik se ve skutečnosti prodávají ty stejné kultivary u nás.

Kolik stojí africké fialky?

V českých marketech koupíte běžné komerční kultivary za ceny v rozmezí 50 až 80 Kč. Nákupem v květinářství získáte kvetoucí fialku, která obvykle nemá zvláštní nároky na péči, uvítá pouze včasné přesazení a kontrolu, zda není napadená škůdci. Sortiment barev je však značně omezený, v současné době je možné sehnat v marketech jen okolo 15-20 různých fialek. Pokud se nespokojíte s běžnými kultivary, které má doma skoro každý, máte možnost obstarat si vzácnější šlechtěné fialky s atraktivnější barvou květů i tvarem listů. Drtivá většina těchto fialek pochází z USA, Ruska a Ukrajiny, které patří mezi šlechtitelské velmoci. V České republice se cíleným šlechtěním fialek na profesionální úrovni nezabývá téměř nikdo (s výjimkou mé maličkosti).

Šlechtěné fialky můžete koupit buď u českých pěstitelů, nebo u šlechtitelů a pěstitelů v zahraničí. V zahraničí se ceny listů pohybují v rozmezí 1,50 až 4 EUR, což je v přepočtu 40 až 110 Kč za jeden list. U některých šlechtitelů se však cena za 1 list horké novinky může vyšplhat až k tisícikoruně! Objednávka ze zahraničí může být poněkud riskantní, neboť se obvykle zdrží na celní poště. Vzhledem k delší době přepravy nemáme jistotu, zda listy přijdou v pořádku, zda nebudou sportovat a zda nám vůbec dají nějaké potomstvo. Když se nám po roce podaří vypěstovat z listu správně kvetoucí dospělou fialku a ozvou se nám zájemci o lístek, nabízíme ho obvykle za poloviční až třetinovou cenu, to znamená v rozmezí 15 až 30 Kč. Přesto se stáváme terčem urážek.

Podobné je to i s cenami mladých rostlin: zatímco čeští pěstitelé se drží velmi při zemi a za mladou šlechtěnou fialku si říkají okolo 40 až 80 Kč (což je stejná cena, za jakou se v marketech prodávají obyčejné bezejmenné fialky), pak v zahraničí se cena mladých rostlin pohybuje v rozmezí 4 až 8 EUR, tedy 100 až 200 Kč. Chiméry pak v zahraničí nakoupíte v průměru za 15 až 50 EUR, tedy v přepočtu za 400 až 1300 Kč. Na aukčních serverech se mohou ceny některých kultivarů vyšplhat až do astronomických výšin. V cenách listů a mladých rostlin se odráží nejen jejich atraktivita, dostupnost a vzácnost, ale i nejrůznější náklady, které musel dotyčný prodejce vynaložit při nákupu svých vlastních rostlin. Jedná se především o poštovné ze zahraničí, poplatky za rostlinolékařské kontroly, které jsou předepsané při nákupu rostlin mimo Evropskou unii, o poplatky za clo a DPH a v neposlední řadě také o náklady spojené se samotným pěstováním. Nemusím zmiňovat, že nemalé peníze stojí zemina a různé příměsi, květináče, voda, hnojiva a provoz umělého osvětlení.

Květiny se mají pouze darovat. Vážně?

Někteří lidé se dožadují zaslání lístků a rostlinek zdarma, ohánějí se přitom heslem, že kytičky se mají pouze darovat a ne prodávat za peníze. To je jistě pravda v případě kytice pro milovanou osobu či přítele, ale neznám jediný důvod, proč bychom měli sponzorovat cizí lidi a rozdávat zdarma vzácné sbírkové rostliny, za které jsme sami zaplatili tisíce korun. Většina z nás pěstuje fialky jen pro vlastní potěšení, je to vlastně určitá forma sběratelství. Vkládáme do svého koníčku velké sumy peněz a nemáme jistotu, zda se naše sbírka nepromění během jediného týdne v hromádku kompostu. S naší sbírkou proto můžeme nakládat dle vlastního uvážení a není naší povinností se o ni s nikým dělit. Chceme-li rostlinky někomu darovat z vlastní vůle, je to samozřejmě v pořádku, ale neměli bychom se nechat citově vydírat. Pokud má někdo zájem o naše sbírkové rostliny, buď přistoupí na vzájemnou dohodu, nebo se musí poohlédnout u jiného pěstitele. Je ovšem k zamyšlení, že mnohdy zájemce odmítne sazenici krásného šlechtěného kultivaru za 70 Kč (jsme vydřiduši), ale o týden později se na Facebooku pochlubí obyčejnou fialkou z Kauflandu za 50 Kč.

Mnoho lidí si myslí, že fialky pěstujeme pro výdělek. Že z listu vypěstujeme rostlinu, které pak donekonečna olamujeme listy na prodej. Ale tak tomu není, alespoň ne u poctivých pěstitelů. Ten, kdo své fialky opravdu miluje, z nich nebude trhat více listů, než je opravdu nutné. Koho by těšil pohled na oškubané rostliny s holým krčkem? Navíc i ta rostlina má omezenou „kapacitu“ listů, není to bezedná nádoba. Přestože se prodej přebytečných rostlinek může druhým zdát jako dobrý byznys, věřte, že většina pěstitelů si za utržené peníze nepořídí nové boty nebo zájezd do wellness hotelu. Zpravidla se nám jen vrátí náklady za celoroční provoz osvětlení a nákup pěstebních potřeb. Pokud nám ještě něco málo zůstane, pořizujeme nové kultivary, o které se v následujících letech můžeme opět podělit s dalšími pěstiteli – za mnohonásobně nižší cenu, než kterou by sami zaplatili při nákupu v zahraničí.

Nákup fialek ze států mimo Evropskou unii

Pokud objednáváte rostliny ze zemí Evropské unie a Švýcarska, měla by se celá transakce obejít bez zádrhelů a papírování. Větší komplikace nastávají v případě, že chcete zboží objednat ze zemí mimo Evropskou unii. Každá zásilka rostlin i čerstvých listových řízků musí být povinně vybavena výstupním rostlinolékařským osvědčením (tzv. fytem). Není-li certifikát přiložen, hrozí sankce a likvidace zásilky. Výstupní certifikát zajišťuje prodejce a jeho cena je v různých zemích odlišná. Například u americké firmy Lyndon Lyon Greenhouses, jednoho z největších producentů afrických fialek na světě, stojí rostlinolékařská prohlídka 65 USD, což je v přepočtu asi 1400 Kč. Poštovné z USA do ČR stojí 45 USD, v přepočtu okolo 1000 Kč. Po příletu zásilky do České republiky je potřeba zaplatit ještě dovozní rostlinolékařskou prohlídku, která nyní stojí 300 Kč, dále případné celní výlohy a DPH. Samotná doprava rostlin z USA může orientačně vyjít na více než 3 000 Kč!

Pokud jde o administrativní zpracování zásilky ze zemí mimo Evropskou unii, tak mám pro vás několik doporučení. Po příletu zásilky do ČR vám Česká pošta zašle doporučený dopis s tzv. Oznámením o příchodu zásilky ze zahraničí, ve kterém najdete potřebné formuláře a pokyny k odbavení. Pokud se k celnímu řízení v Praze nemůžete dostavit osobně, můžete se nechat zastupovat Českou poštou. Stačí vyplnit přiloženou plnou moc a zaslat ji e-mailem na adresu Vyměňovací pošty Praha 120 (sklad.praha120@cpost.cz), která za vás vyřídí komunikaci s celním úřadem. Společně s plnou mocí je potřeba přiložit do e-mailu další dokumenty:

  • prohlášení, že zásilka XYZ (doplňte podací a skladové číslo) obsahuje zboží pro soukromou potřebu fyzické osoby
  • specifikaci dováženého zboží: listové řízky (sazenice) saintpaulií (afrických fialek) pro soukromé účely pěstování
  • objednávku s rozpisem zboží a ceny dopravy
  • doklad o zaplacení (faktura, výpis z účtu, screen obrazovky v bankovnictví apod.)

Současně kontaktujte ÚKZUZ (fi.praharuzyne@ukzuz.cz) s tím, že očekáváte zásilku rostlin ze zahraničí a žádáte o fytosanitární prohlídku zásilky XYZ (doplňte podací a skladové číslo). Pokud budou dokumenty v pořádku a zásilka nebude vykazovat známky nákazy, bude vám během následujících 14 dnů doručena na vámi zadanou poštovní adresu. Při doručení můžete být vyzváni k zaplacení vyměřeného cla. Účet za rostlinolékařskou prohlídku vám přijde dopisem až za týden. Aktuální informace o podmínkách dovozu lze získat na webu České pošty a Státní rostlinolékařské správy.

Jestliže bydlíte na venkově a na poštu se dostanete pouze jednou týdně jako já, nečekejte na fyzické doručení oznámení. Ještě před odesláním balíku ze zahraničí kontaktujte Českou poštu a zašlete jim vyplněnou Žádost o elektronické zasílání oznámení o příchodu zásilek ze zahraničí. Informace o příletu zásilky do Prahy vám tak bude do několika hodin zaslána na e-mail, místo abyste čekali 2-3 dny na doporučený dopis. Po přečtení e-mailového avíza budete přesměrováni na formulář České pošty, kde vyplníte informace o zásilce a přiložíte skeny výše uvedených dokladů (plnou moc, objednávku, účtenku atd.). Proces odbavení můžete o několik dnů urychlit a zvýšit tak šanci na přežití rostlin.