Moc nebo málo?

Jarní období je ideální příležitostí k třídění a prodeji přebytečných rostlinek či listových řízků. Diskuzní fóra se nezřídka stávají místem ostré výměny názorů mezi zkušenými pěstiteli a začátečníky, kteří lamentují nad zdánlivě vysokými cenami, jelikož nemají žádnou představu o finanční náročnosti našeho koníčku. Proto bych vám ráda ve zkratce nastínila, jaké ceny můžete očekávat u zahraničních pěstitelů a za kolik se ve skutečnosti prodávají ty stejné kultivary u nás.

Kolik stojí africké fialky?

Pokud začneme úplně od začátku, tak v českých marketech koupíme běžné komerční kultivary za ceny v rozmezí 50 až 80 Kč. Za komerční chiméry, které se u nás v posledních letech už neprodávají, zaplatíme v průměru 80 až 120 Kč. Nákupem v květinářství získáme kvetoucí fialku, která obvykle nemá zvláštní nároky na péči. Sortiment je však značně omezený, v současné době je možné sehnat v marketech jen okolo 30 různých fialek. Pokud se nespokojíme s běžnými kultivary, máme možnost obstarat si vzácnější šlechtěné fialky s atraktivnější barvou květů i tvarem listů. Drtivá většina těchto fialek pochází z USA, Ruska a Ukrajiny, které patří mezi šlechtitelské velmoci. V České republice se cíleným šlechtěním fialek na profesionální úrovni nezabývá zřejmě nikdo.

Šlechtěné fialky můžeme zakoupit u pěstitelů v Česku, nebo přímo u šlechtitelů a pěstitelů v zahraničí (nejčastěji v Litvě, Polsku a Německu, kde nemusíme řešit clo a rostlinolékařské prohlídky). V zahraničí se ceny listů pohybují v rozmezí 1,50 až 4 EUR, což je v přepočtu 40 až 110 Kč za jeden list. Nemáme jistotu, zda list přijde v pořádku, zda nebude sportovat a zda nám vůbec dá nějaké potomstvo. Když se nám po roce podaří vypěstovat z listu správně kvetoucí dospělou fialku a ozvou se nám zájemci o lístek, nabízíme ho obvykle za poloviční až třetinovou cenu, to znamená v rozmezí 15 až 30 Kč. Přesto se stáváme terčem urážek.

Podobné je to i s cenami mladých rostlin: zatímco čeští pěstitelé se drží velmi při zemi a za mladou šlechtěnou fialku si říkají okolo 40 až 80 Kč (což je stejná cena, za jakou se v marketech prodávají obyčejné fialky), pak v zahraničí se cena mladých rostlin pohybuje v rozmezí 4 až 8 EUR, tedy 100 až 200 Kč. Chiméry pak v zahraničí nakoupíte v průměru za 15 až 50 EUR, tedy v přepočtu za 400 až 1300 Kč. Na aukčních serverech se mohou ceny některých kultivarů vyšplhat až do astronomických výšin. V cenách listů a mladých rostlin se odráží nejen jejich atraktivita, dostupnost a vzácnost, ale i nejrůznější náklady, které musel dotyčný prodejce vynaložit při nákupu svých vlastních rostlin. Jedná se především o poštovné ze zahraničí, poplatky za rostlinolékařské kontroly, které jsou předepsané při nákupu rostlin mimo Evropskou unii, o poplatky za clo a DPH a v neposlední řadě také o náklady spojené se samotným pěstováním fialek. Nemusím zmiňovat, že nemalé peníze stojí zemina a různé příměsi, květináče, voda, hnojiva a provoz umělého osvětlení.

Květiny se mají pouze darovat

Někteří lidé se dožadují zaslání lístků a rostlinek zdarma, ohánějí se přitom heslem, že kytičky se mají pouze darovat a ne prodávat za peníze. To je jistě pravda v případě kytice pro milovanou osobu či přítele, ale neznám jediný důvod, proč bychom měli sponzorovat cizí lidi a rozdávat zdarma vzácné sbírkové rostliny, za které jsme sami zaplatili tisíce korun. Většina z nás pěstuje fialky jen pro vlastní potěšení, je to vlastně určitá forma sběratelství. Vkládáme do svého koníčku velké sumy peněz a nemáme jistotu, zda se naše sbírka nepromění během jediného týdne v hromádku kompostu. S naší sbírkou proto můžeme nakládat dle vlastního uvážení a jakkoliv to zní příkře, není naší povinností se o ni s nikým dělit. Chceme-li rostlinky někomu darovat z vlastní vůle, je to samozřejmě v pořádku, ale neměli bychom se nechat citově vydírat. Pokud má někdo zájem o naše sbírkové rostliny, buď přistoupí na vzájemnou dohodu, nebo se poohlédne u jiného pěstitele. Je ale k zamyšlení, že mnohdy zájemce odmítne sazenici krásného šlechtěného kultivaru za 70 Kč (jsme vydřiduši), ale o týden později se pochlubí obyčejnou fialkou z Kauflandu za 50 Kč.

Mnoho lidí si myslí, že fialky pěstujeme pro výdělek. Že z listu vypěstujeme rostlinu, které pak donekonečna olamujeme listy na prodej. Ale tak tomu není, alespoň ne u poctivých pěstitelů. Ten, kdo své fialky opravdu miluje, z nich nebude trhat více listů, než je opravdu nutné. Koho by těšil pohled na oškubané rostliny s holým krčkem? Navíc i ta rostlina má omezenou „kapacitu“ listů, není to bezedná nádoba. Přestože se prodej přebytečných rostlinek může druhým zdát jako dobrý byznys, věřte, že většina pěstitelů si za utržené peníze nepořídí nové boty nebo zájezd do wellness hotelu. Zpravidla se nám jen vrátí náklady za celoroční provoz osvětlení a nákup pěstebních potřeb. Pokud nám ještě něco málo zůstane, pořizujeme nové kultivary, o které se v následujících letech můžeme opět podělit s dalšími pěstiteli – za mnohonásobně nižší cenu, než kterou by sami zaplatili při nákupu v zahraničí.

Neexistují jasné hranice, jaká částka za fialku je přiměřená a jaká je takzvaně „přes čáru“. Každý pěstitel má jiný vkus. Zatímco jednomu připadá určitá fialka nezajímavá a nezaplatil by za ni ani korunu, pro jiného může být nejcennějším kouskem ve sbírce a neváhal by zaplatit stovky až tisíce korun.

Nákup fialek ze států mimo Evropskou unii

Pokud nakupujeme rostliny ze zemí Evropské unie a Švýcarska, měla by se celá transakce obejít bez sebemenších zádrhelů a papírování. Větší komplikace nastávají v případě, že chceme zboží objednat ze zemí mimo Evropskou unii. Zásilka rostlin i listových řízků musí být povinně vybavena výstupním rostlinolékařským osvědčením (tzv. fytem), v opačném případě hrozí sankce a zabavení zásilky. U americké firmy Lyndon Lyon Greenhouses, jednoho z největších producentů afrických fialek na světě, stojí rostlinolékařská prohlídka 65 USD, což je v přepočtu asi 1400 Kč. Tuto částku samozřejmě platí zákazník, stejně jako další pětistovku za vstupní kontrolu v ČR. Poštovné do České republiky stojí 45 USD, v přepočtu okolo 1000 Kč. Dále si prodejce účtuje drobnou částku za povinné odstranění substrátu (1 USD za jednu rostlinu). Když to orientačně spočítáme, tak jen samotná doprava rostlin z USA nás vyjde na několik tisíc korun. Proto je určitě rozumnější učinit hromadnou objednávku s více přáteli a podělit se o náklady. Aktuální informace o podmínkách dovozu lze získat na Celní správě a Státní rostlinolékařské správě.

Scroll to Top