Posílání fialek poštou

Listy i mladé rostlinky afrických fialek je možné posílat poštou. Vhodná doba pro zaslání je v rozmezí dubna až října, kdy se denní teploty drží nad 10°C a v noci nemrze. Při nižších teplotách riskujeme nachlazení rostlin, které se může projevit až po několika dnech. V lepším případě to rostliny odnesou jen nevzhlednými skvrnami na listech, v horším případě může dojít k jejich hnilobě a úhynu. Opatrní bychom měli být také v létě, kdy teploty vyšplhají nad 30°C – v takovém případě se mohou rostliny v balíku uvařit.

Balení listových řízků

Listy odebíráme z rostliny nejdříve den před odesláním balíčku, aby vydržely co nejdéle čerstvé. Mateřská rostlina by měla být dobře zalitá, její listy musí být pevné a zdravé. Listy vylamujeme z rostliny tak, že jemně zatlačíme na místo, kde se napojují na krček rostliny. Pokud nejsou řapíky příliš dlouhé, nijak je nezkracujeme, délku si upraví budoucí majitel podle svého uvážení. Konce řapíků necháme volně dýchat nebo je můžeme omotat kouskem potravinové fólie. Nedoporučuji balit konce řapíků do mokré vaty, takto ošetřené listy častěji uhnívají. Listy vložíme do zipových sáčků, označíme jmenovkami (pokud jméno neznáme, tak alespoň popisem barvy) a naskládáme je do krabice vystlané novinami nebo bublinkovou fólií. Zásadně bychom je neměli posílat jen volně vložené do obálky – buď přijdou slisované, nebo polámané. Pokud byly z fialky odebrány kvalitní listy, vydrží v sáčcích více než týden. Když jsem posílala listy do Kanady a Austrálie, trvalo jejich doručení přesně měsíc a v obou případech se podařilo z listů vypěstovat mladé rostlinky. Důležité bylo, že listy nebyly zabaleny do mokré vaty a nemohly po cestě začít uhnívat. S dehydratací se listy fialek umí vypořádat poměrně dobře.

Balení listů
Balení listů

Balení rostlin

Kromě čerstvých listů lze zasílat i sazenice. Vždy se lépe balí a posílají mladé rostlinky s pružnými řapíky než dospělé fialky, jejichž listy jsou křehké a lámavé. Doporučuji fialky před cestou nezalévat. Snížíme tím nejen riziko nachlazení a hniloby, ale i polámání listů. Do krabice vkládáme rostliny velmi natěsno a mezery vyplňujeme zmačkanými novinami nebo ruličkami od toaletního papíru. V krabici nesmí zůstat volné místo, jinak v ní budou fialky lítat a poškodí se. Pošťák netuší, jestli v balíku posíláte tričko nebo rostliny a při objemu doručovaných zásilek nemůže se všemi zacházet v rukavičkách.

K zabalení rostliny potřebujeme vatový tampónek, potravinovou fólii, nůžky, gumičku a noviny. Vatový tampón nastřihneme a položíme ho na povrch zeminy tak, aby ji zcela zakrýval. Tím zamezíme vysypání zeminy a znečištění listů. Potravinovou fólii nastřihneme do poloviny, navlékneme ji okolo krčku rostliny a přetáhneme přes okraj květináče. Pevně utažená fólie zajistí, že rostlina nevypadne z květináče. Fialku zabalíme do novin a stočíme do kornoutu. Při balení postupujeme opatrně, abychom listy nepolámali. Spodní část kornoutu stáhneme gumičkou, horní část secvakneme sešívačkou.Takto zabalená rostlina by neměla vypadnout z květináče a nijak se polámat.

Posílání fialek poštou
Posílání fialek poštou
Posílání fialek poštou
Scroll to Top