Posílání fialek poštou

Listy i mladé rostlinky afrických fialek je možné posílat poštou. Vhodná doba pro zaslání je v rozmezí dubna až října, kdy se denní teploty drží nad 10°C a v noci nemrze. Při nižších teplotách riskujeme nachlazení rostlin, které se může projevit až po několika dnech. V lepším případě to rostliny odnesou jen nevzhlednými skvrnami na listech, v horším případě může dojít k jejich hnilobě a úhynu. Opatrní bychom měli být i v létě, kdy teploty vyšplhají nad 30°C, v takovém případě se mohou rostliny v balíku uvařit.

Balení listových řízků

Listy odebírejte z rostliny nejdříve den před odesláním balíčku, aby vydržely co nejdéle čerstvé. Mateřská rostlina by měla být dobře zalitá, její listy musí být pevné a zdravé. Listy vylamujte z rostliny tak, že jemně zatlačíte na místo, kde se řapíky napojují na krček rostliny. Pokud nejsou řapíky příliš dlouhé, nijak je nezkracujte, délku si upraví budoucí majitel podle svého uvážení. Konce řapíků nechejte volně dýchat nebo je můžete omotat kouskem potravinové fólie. Nebalte konce řapíků do mokrého tamponu, protože po několika dnech se listy v sáčku zapaří a začnou uhnívat. Listy vložte do zipových sáčků, označte jmenovkami a naskládejte je do krabice vystlané novinami nebo bublinkovou fólií. Zásadně byste je neměli posílat jen volně vložené do obálky – buď přijdou slisované, nebo polámané. Pokud byly z fialky odebrány kvalitní listy, vydrží v sáčcích více než týden. Když jsem posílala listy do Kanady a Austrálie, trvalo jejich doručení přesně měsíc a v obou případech se podařilo z listů vypěstovat mladé rostlinky. Důležité bylo, že listy nebyly zabaleny do mokré vaty a nemohly po cestě začít uhnívat. S dehydratací se listy fialek umí vypořádat poměrně dobře.

Balení rostlin

Kromě čerstvých listů lze zasílat i sazenice. Vždy se lépe balí a posílají mladé rostlinky s pružnými řapíky než dospělé fialky, jejichž listy jsou křehké a lámavé. Doporučuji fialky před cestou nezalévat. Snížíte tím nejen riziko nachlazení a hniloby, ale i polámání listů. Do krabice vkládejte rostliny velmi natěsno a mezery vyplňujte zmačkanými novinami nebo ruličkami od toaletního papíru. V krabici nesmí zůstat volné místo, jinak v ní budou fialky lítat a poškodí se.

K zabalení fialek potřebujete nůžky, noviny, kosmetické tampony, potravinovou fólii a gumičky.

Kosmetický tampón nastřihněte do poloviny a položte ho na povrch zeminy tak, aby ji zcela zakrýval. Tím zamezíte vysypání zeminy a znečištění listů.

Zhruba 15cm pruh fólie nastřihněte do poloviny, navlékněte ji okolo krčku rostliny a zbylou část přetáhněte přes okraj květináče.

Potravinová fólie je lepkavá a přilne ke květináči. Po utažení gumičkou rostlina nevypadne z květináče.

Fialku zabalte do novin a stočte ji do kornoutu. Při balení postupujte opatrně, abyste listy nepolámali.

Spodní část kornoutu pevně stáhněte gumičkou a horní část secvakněte sešívačkou. Takto zabalená rostlina by neměla vypadnout z květináče a nijak se polámat.