Africké fialky

Kniha návštěv

Na této stránce můžete zanechávat své vzkazy. Můžete diskutovat o čemkoli, co nějakým způsobem souvisí s africkými fialkami a jejich pěstováním, množením a ošetřováním. Pokud to bude v mých silách, pomohu opravit chyby v názvech odrůd a poradím s nákupem listů v zahraničí. Stránka neslouží pro poptávku a nabídku fialek. Dotazy ohledně prodeje přebytků směřujte, prosím, pouze na můj e-mail.

4 názory na “Kniha návštěv”

 1. Dobrý den. Mám již dlouho africkou fialku, která roste, kvete, ale občas se na jednom, dvou listech vyskytne zvláštní vada, viz obrázek:
  https://ibb.co/H21Wj4y
  Původně jsem myslel, že jde o popálení od slunce, ale nedávno se to objevilo i na potomku, který byl v zastíněném místě. Listy poté dál rostou a klidně vydrží na fialce třeba rok, na další listy se to nešíří. Fialka samotná je v rodině už asi 35 let, toto je její druhá a třetí generace. Nevím, o jaký jde kultivar (takovýchto starých fialek je doma víc), ale její modrý květ do zvonku je stále pěkný, byť ho občas stonek sotva unese – viz:
  https://ibb.co/NYzZmBr
  https://ibb.co/1G0mm17
  https://ibb.co/x3spWb8
  Setkala jste se někdy s takovou vadou?

  1. Dobrý den, Jirko, tohle poškození skutečně od slunce není a nevypadá to ani na poškození studenou zálivkou. Rostliny vypadají velmi vitálně a pokud se to nešíří, nebude to zřejmě ani žádná houbová choroba. Těžko říct, takto přísně tvarované ornamenty do „zebry“ jsem ještě na svých fialkách neviděla a jediné, co mě napadá, že si na nich pochutnal nějaký nezvaný host, který šel náhodou kolem (tu a tam zalezou do květináče škvoři, housenky motýlů apod., kteří na fialkách trvale nebydlí, spíše se na nich ocitnou náhodně a pak zase odejdou).

   1. Na nezvaného hosta to nevypadá, protože tohle poškození se vytváří na listech jen této jedné fialky a jejího potomka, které nejsou postaveny vedle sebe. Skoro si myslím, jestli to není přímo genetická vada, protože jsem se s tím setkal vždy jen u této odrůdy.

 2. … je to výsledek úžasné práce s časovou náročností a láskou k fialkám … přeji mnoho zdaru Gejza M.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.