Africké fialky

Encyklopedie o pěstování, množení a typologii afrických fialek

Naučte se pěstovat africké fialky

Africké fialky jsou nenáročné pokojové květiny, které zdobí snad každou domácnost. Kromě notoricky známých kultivarů s růžovými, modrými nebo bílými květy existují po celém světě tisíce dalších kultivarů nejrůznějších barev, tvarů a velikostí, které v běžných květinářstvích nenajdeme. Vášniví sběratelé je shánějí u významných šlechtitelů nebo si je navzájem vyměňují. Pro mnohé se fialky staly celoživotní láskou.

Moje kolekce : Botanické druhy

S. 5e. cl. magungensis var. occidentalis

Streptocarpus ionanthus subsp. occidentalis cl. magungensis var. occidentalis

Popis druhu / poddruhu / klonu:

Jednoduchá modrofialová maceška. Na jednom stvolu vyrůstají 2-4 květy. Listy jsou tmavě zelené s červeným rubem, voskovité, vejčité, s vroubkovanými zvlněnými okraji a řídkými chlupy. Jedná se o kompaktní plazivý klon se silnými a nepříliš poddajnými stonky.

Stanoviště a nároky:

Klon pochází z lesní rezervace Bagai v regionu Tanga v Tanzanii, kde rostl v roklinách podél potoků ve slabé vrstvě půdy. Rostlina je velmi nenáročná, velice atraktivní svými lesklými kožovitými listy. Prospívá jí vlhký substrát a široká miska (žardinka) s vyšší vrstvou drenáže. V literatuře se uvádí, že ke kvetení potřebuje nízké noční teploty až k 10°C a v běžných domácnostech nekvete. Moje zkušenost je opačná, kvete nezávisle na teplotách, dokonce i v parném létě, kdy teploty překračují 25 °C. Zdá se ale, že ke kvetení musí dospět, mně poprvé vykvetla ve věku 4 let.  

Přejít nahoru