Africké fialky

Množení a křížení afrických fialek

Množení afrických fialek odnožemi

Některé africké fialky vytvářejí za určitých podmínek po stranách hlavní koruny malé dceřiné rostlinky, kterým se říká odnože, anglicky suckers. Většinou mají shodné vlastnosti jako mateřská rostlina, proto je tento způsob ideální zejména pro množení chimér, které nelze rozmnožovat listovými řízky. Pokud fialka ochotně odnožuje, máte skvělou příležitost vypěstovat si snadno a rychle novou rostlinku. Stačí jen ve vhodný okamžik oddělit odnož od mateřské rostliny, zasadit ji do samostatného květináčku s výsevním substrátem a nechat zakořenit v pařeništi na světlém a teplém místě.

Odnože, které nechcete použít k vypěstování nových rostlin, je vhodné co nejdříve odstranit. Když to neuděláte, vyrostou z nich nové velké rostliny, které budou konkurovat matce. Naruší nejen její symetrii, ale časem z ní začnou odčerpávat také živiny a energii. Přehuštěné růžice přijímají méně světla, což má za následek zpomalený růst a nižší produkci květů. Husté olistění podporuje rozvoj chorob. Vždy se snažte pěstovat v květináči jednu samostatnou růžici.

Odnože je vhodné oddělovat v době, kdy ještě nejsou příliš velké. Ideální je, když mají 4-6 lístečků. V tomto okamžiku lze ještě bezpečně poznat, které lístky patří odnoži a které mateřské rostlině. Pokud odnož vyrůstá nad listem ve spodní řadě, doporučuji list odstranit. Po odstranění listu „podepírajícího“ odnož se vám uvolní prostor pro manipulaci. 

Skalpel nebo jiný úzký nožík zasuňte mezi odhalenou odnož a krček fialky a tlakem do strany odnož vylomte. Pokud o odnož nestojíte, tak ji zkrátka vyštípněte nehtem nebo vypíchněte párátkem.

Odnož oddělená od mateční rostliny nemívá vlastní kořínky, ale to vůbec nevadí. Rostlinku nechte zakořenit ve vlhkém perlitu nebo ji rovnou zasaďte do vylehčeného výsevního substrátu a vložte do pařeniště. Během 14 dnů začne pouštět kořínky a osamostatní se.

Odnože vyrůstají mezi jednotlivými řadami listů v místě jejich napojení na krček. Jinak řečeno tam, kde většinou vyrůstají květní stvoly, můžete čas od času najít místo květního pupenu zárodek nové rostlinky.

Mateřskou rostlinu vyjměte z květináče a opatrně odstraňte přebytečnou zeminu, abyste se snáze dostali ke krčku rostliny. V klidu prozkoumejte, odkud vyrůstají odnože, a jaké lístky k ní patří (v případě malých rostlinek to rozeznáte snadněji než u dospělých odnoží). Pak už jen pomocí skalpelu oddělujte jednotlivé rostlinky od krčku.