Množení a křížení afrických fialek

Africké fialky lze množit listovými řízky, odnožemi a květními stvoly. Často se na internetu setkáváme s poučkou, že fialky můžeme množit také semeny. To však není zcela přesné vyjádření, neboť ze semen moderních kultivarů získáme křížence, nikoliv kopie mateřské rostliny. Většinu fialek snadno rozmnožíme listovými řízky. Série článků poradí s technikou množení a přinese základní informace o křížení fialek.

Většinu fialek snadno rozmnožíme listovými řízky. Množíme tak klasické kultivary z obchodu i šlechtěné fialky s fantazijní kresbou nebo pestrobarevnými listy; tedy všechny kultivary kromě chimér.

Tento způsob používáme zejména při množení obřích listů ruských kultivarů, které plodí neochotně potomstvo, nebo při sázení polámaných či jinak poškozených listů, které je nám líto vyhodit.

Chiméry nelze rozmnožit listovými řízky, neboť tímto způsobem se jejich barevné pruhy nepřenášejí na potomstvo. Jednou z metod je množení květním stvolem.

Ze semínek moderních kultivarů získáváme křížence s novými vlastnostmi. Čím pestřejší rodokmen mají rodiče a prarodiče, tím pestřejší může být potomstvo.