Množení fialek odnožemi

Některé africké fialky vytvářejí za určitých podmínek po stranách hlavní koruny malé dceřiné rostlinky, kterým se říká odnože, anglicky suckers. Většinou mají shodné vlastnosti jako mateřská rostlina, proto je tento způsob ideální zejména pro množení chimér, které nelze rozmnožovat listovými řízky. Odnože vyrůstají zpravidla mezi jednotlivými řadami listů v místě jejich napojení na krček fialky. Jinak řečeno tam, kde většinou vyrůstají květní stvoly, můžete čas od času najít místo květního pupenu zárodek nové rostlinky. Nejedná-li se o převislý kultivar, je vhodné růst odnoží kontrolovat a průběžně je odstraňovat.

Odnože jsou dceřiné rostlinky vyrůstající z hlavního stonku (krčku) mateřské rostliny. Nejedná-li se o převislý kultivar či divoce rostoucí botanický druh, je vhodné odnože oddělit a pěstovat v novém květináči jako samostatné rostlinky. Vždy se snažíme pěstovat v květináči jednu samostatnou růžici.

Odnože je vhodné oddělovat v době, kdy ještě nejsou příliš velké. Ideální je, když mají 4-6 lístečků. V tomto okamžiku lze ještě bezpečně poznat, které lístky patří odnoži a které  patří mateřské rostlině. Pokud odnož vyrůstá nad listem ve spodní řadě, doporučuji tento list odstranit.

Po odstranění listu „podepírajícího“ odnož se vám krásně uvolní prostor pro manipulaci. Skalpel nebo jiný úzký nožík zasuňte mezi odhalenou odnož a krček fialky a tlakem do strany odnož vylomte. V případě, že o odnož nestojíte, tak ji zkrátka jen vyštípněte nehtem nebo vypíchněte párátkem.

Pokud fialka ochotně odnožuje, máte skvělou příležitost vypěstovat si snadno a rychle novou rostlinku. Stačí jen ve vhodný okamžik oddělit odnož od mateřské rostliny, zasadit ji do samostatného květináčku s vlhkým výsevním substrátem a nechat zakořenit v pařeništi na světlém a teplém místě. V podstatě se jedná o podobný způsob, jaký se používá pro sazeničky oddělené od listových řízků. 

Odnože, které nechcete použít k vypěstování nových rostlin, je vhodné co nejdříve odstranit. Když to neuděláte, vyrostou z nich nové velké rostliny, které budou konkurovat své matce. Naruší nejen její symetrii, ale časem z ní začnou odčerpávat také živiny a energii. Přehuštěné růžice přijímají méně světla, což má za následek zpomalený růst a nižší produkci květů. Husté olistění podporuje rozvoj houbových chorob a plísní.

Mateřskou rostlinu vyjměte z květináče a opatrně odstraňte přebytečnou zeminu, abyste se snáze dostali ke krčku rostliny. V klidu prozkoumejte, odkud vyrůstají odnože, a jaké lístky k ní patří (v případě malých rostlinek to rozeznáte snadněji než u dospělých odnoží). Pak už jen pomocí skalpelu oddělujte jednotlivé rostlinky od krčku.