Opylování květů

Na internetu se občas setkáváme s informací, že africké fialky můžeme množit semeny. Tato informace je však zavádějící, protože ze semínek moderních kultivarů získáváme křížence s novými vlastnostmi, nikoliv klony mateřské fialky. Z jednoho křížení můžeme získat několik desítek až stovek rostlin, tzv. semenáčků. Čím pestřejší rodokmen mají rodiče a prarodiče, tím pestřejší může být potomstvo. Nejkrásnější semenáče můžeme po důkladném otestování jejich vlastností pojmenovat, či dokonce zaregistrovat jako nové kultivary u společnosti AVSA.

Opylování afrických fialek

Křížení afrických fialek je zábavná činnost pro pečlivé a trpělivé pěstitele. Botanické druhy saintpaulií jsou v přírodě opylovány hmyzem a větrem, moderním kultivarům pěstovaným v domácnostech však musí pomoci člověk. Květy fialek jsou oboupohlavné, což znamená, že jsou vybaveny jak samčími, tak i samičími pohlavními orgány. Samičím orgánem je pestík, dlouhá tyčinka zakončená na vrcholu bliznou a dole semeníkem, ve kterém dozrávají vajíčka. Samčím orgánem jsou prašníky, žluté váčky, v nichž se ukrývají pylová zrna. Každý květ se tedy na základě naší volby může stát matkou, nebo otcem. Jestliže si chceme křížení jen vyzkoušet, můžeme vybrat jakékoli dvě fialky s pěknou souměrnou růžicí a bohatým kvetením. Pokud ovšem očekáváme nějaké konkrétní vlastnosti, budeme muset vybírat pečlivěji.

Postup opylování květů

Opylování afrických fialek

U některých kultivarů pravidelně dochází k samoopylení. Stává se to při vývoji květu, když blizna zaroste do prašníku. I v tomto případě můžeme nechat semínka dozrát, neboť semenáčci nemusí mít stejné vybarvení jako mateřská rostlina a můžeme se dočkat příjemného překvapení.

K opylení květů často dochází také prostřednictvím hmyzu, například třásněnkou. V tomto případě nedoporučuji květy nechávat, důležitější je zlikvidovat škůdce.

Při křížení fialek nezáleží na tom, který květ vybereme jako otce, a který jako matku. Zatím se nepodařilo prokázat, že by některý z rodičů měl na přenos určitých znaků větší vliv. Až na jednu výjimku: panašování listů. Běžná a srdéčková pestrolistost se dědí výhradně po matce. Pokud chceme získat semenáče s tímto typem panašování, musíme jako matku zvolit panašovanou rostlinu. U otce nehraje roli, jestli bude mít listy panašované nebo zelené, panašování se u těchto dvou typů pylem nepřenáší. Chceme-li v první generaci F1 získat semenáč s mozaikovým panašováním, musí mít tento typ panašování oba rodiče.

Vybraná mateřská rostlina musí být 100% zdravá. Neopylujeme fialku, kterou se chystáme přesazovat a upravovat, poněvadž při neopatrném odlomení sousedního listu může dojít k vylomení opyleného květu. Z otcovského květu odstřihneme prašník. Ten má být dostatečně velký, zralý a na omak tvrdý, neměl by být scvrklý nebo nahnědlý. Ideální stáří je okolo jednoho až dvou týdnů. Ne každá fialka má dobře vyvinuté prašníky, potíže dělají především plnokvěté kultivary, jejichž prašníky bývají mnohdy prázdné, nebo dokonce zcela chybí. Proto raději volíme květy jednoduché nebo poloplné. Není-li prašník přirozeně otevřený, nařízneme ho žiletkou. Prašník uchopíme pinzetou a otvorem ho nasadíme na bliznu druhé fialky, kterou jsme si vybrali jako matku. Jemným pohybem přeneseme pyl. Blizna připravená k opylování je viditelně mokrá, lesklá a velká. K tomu obvykle dochází několik dní po otevření květu a vydrží zhruba týden. Na stonek květu nalepíme kousek samolepicího štítku s datem opylení a jménem dárce pylu. Označením květu předejdeme tomu, že ho omylem vyhodíme, až začne při zrání usychat. Navíc máme přehled, jak dlouho již semeník zraje.

Jak poznám zralý semeník?

Pokud bylo opýlení úspěšné, můžeme první změny na semeníku pozorovat zhruba po 10 až 14 dnech. Semeník získává sytě zelenou barvu a postupně dorůstá do délky 5 až 10 mm. Tvar semeníku může být u každého kultivaru jiný. Někdy je úzký a podlouhlý, jindy kulatý či hruškovitý. Jeho růst se obvykle zastavuje do dvou měsíců od opylení. Usychající okvětní lístky můžeme klidně odstranit, ale semeník necháme dozrát na fialce tak dlouho, dokud zcela nezhnědne a neuschne i květní stvol. Celková doba zrání semeníku se pohybuje okolo 4 až 6 měsíců, ale může dozrávat i déle (můj rekord je dokonce 8 měsíců). Pokud semeník uschne dříve než ve 3 měsících, nebude většina semen životaschopná. Před výsevem necháme semeník několik dní doschnout na suchém místě. V chladničce v uzavřené nádobě lze osivo skladovat i několik let.

Opylování afrických fialek

Takto vypadá semeník asi měsíc po opylení květu. Je nápadně zelený, velký a tvrdý.

Nezralý semeník africké fialky

Tento semeník byl odstraněn předčasně ve 2,5 měsících věku. Semena nejsou zralá.

Zralý semeník africké fialky

Plně zralý semeník je po 4 měsících zrání suchý, stejně jako okvětní lístky a stonek.

Výsev a klíčení semen

K výsevu semen si připravíme průhlednou plastovou krabičku s víkem, do níž nasypeme mírně vlhký výsevní substrát. Dále si přichystáme bílý papír a žiletku. Semeník nařízneme a semínka vysypeme na papír. Jsou velká jako mletý pepř – životaschopná mají černou lesklou barvu, světle hnědá zpravidla nevyklíčí. Jemným pohybem papíru do strany vysejeme semínka na povrch substrátu a jemně ho orosíme vodou. Uzavřenou krabičku označíme údaji o rodičích a umístíme ji na světlé a teplé místo. Občas ji provětráme. Životaschopná semena začínají klíčit během 14 až 28 dnů, některým to však může trvat i déle. Substrát udržujeme stále mírně vlhký – nezaléváme, pouze rosíme.

Semínka afrických fialek
Semínka afrických fialek

Na internetu jsou mnohdy nabízena semena o velikosti několika milimetrů. Nenechte se napálit. V žádném případě se nejedná o semena afrických fialek. Jak je patrné z fotografie, pravá semínka jsou mnohonásobně menší než zrnka máku a kmínu. Jak jinak by se jich vešly desítky až stovky do malého semeníku africké fialky? Pravá semínka mají velikost velmi jemně mletého černého pepře.

Pikýrování a následná péče o semenáčky

Vyklíčení semenáčci rostou zpočátku velmi pomalu, po měsíci dosahují průměru sotva 2 mm. Jakmile dorostou do průměru okolo 4-5 mm, je vhodné sebrat odvahu a přepikýrovat je do čerstvé vlhké zeminy. Každý semenáček podebereme například špičkou jídelního nože a opatrně ho vložíme do předpřipraveného miniaturního otvoru v čerstvém substrátu. Opět vložíme do pařeniště a nadále jen rosíme. Po přepikýrování nastává raketový růst mladých rostlinek a již po roce se můžeme těšit na kvetoucí fialky. Pokud bychom semenáčky včas nepřepikýrovali, byl by jejich růst velmi zbržděný a část by jich dokonce časem uhynula.

Klíčení semen africké fialky

15. 2. - semenáčci jsou na světě zhruba 14 dnů, jejich růst se začíná zvolna zastavovat.

Pikýrování semenáčků

19. 3. - první pikýrování do samostatných květináčků. Nyní nastane rychlý růst.

Semenáčci

9. 4. - po třech týdnech od přepikýrování semenáčci výrazně povyrostli.

Scroll to Top