Opylování květů

Na internetu se občas setkáváme s informací, že africké fialky můžeme rozmnožovat semeny. Tato informace je však poněkud zavádějící, protože ze semínek moderních kultivarů získáváme křížence s novým vzhledem a vlastnostmi, nikoliv kopie mateřské rostliny. Z jednoho křížení můžeme získat několik desítek až stovek rostlin, tzv. semenáčků. Čím pestřejší rodokmen mají rodiče a prarodiče, tím pestřejší může být potomstvo. Nejkrásnější semenáče lze po důkladném otestování jejich vlastností pojmenovat či zaregistrovat u společnosti AVSA.

Křížení afrických fialek je zábavná činnost pro trpělivé pěstitele. Botanické druhy jsou v přírodě opylovány hmyzem, moderním kultivarům pěstovaným v domácnostech však musí pomoci člověk. Květy fialek jsou oboupohlavné, což znamená, že jsou vybaveny samčími i samičími pohlavními orgány. Samičím orgánem je pestík, tyčinka zakončená na vrcholu bliznou a dole semeníkem, v němž dozrávají vajíčka. Samčím orgánem jsou prašníky, žluté váčky, v nichž se ukrývají pylová zrna. Každý květ se tedy na základě naší volby může stát matkou, nebo otcem.

Postup při opylování květů

Jestli si chcete křížení jen vyzkoušet, můžete vybrat jakékoli dvě fialky s pěknou souměrnou růžicí a bohatým kvetením. Pokud očekáváte nějaké konkrétní vlastnosti, budete muset vybírat pečlivěji. Při křížení fialek nezáleží na tom, který květ vyberete jako otce, a který jako matku. Zatím se nepodařilo prokázat, že by některý z rodičů měl na přenos určitých znaků větší vliv. Až na jednu výjimku: panašování listů. Klasická a srdéčková pestrolistost se dědí výhradně po matce. Chcete-li získat panašované semenáčky, musíte jako matku zvolit panašovanou rostlinu. U otce nehraje roli, jestli bude mít listy panašované nebo zelené, panašování se u těchto dvou typů pylem nepřenáší. Pro získání semenáče s mozaikovým panašováním v první generaci F1 musí mít tento typ panašování oba rodiče.

Vybraná mateřská rostlina musí být zdravá. Neopylujte fialku, kterou se chystáte přesazovat, poněvadž při neopatrném odlomení sousedního listu může dojít k vylomení opyleného květu. Z otcovského květu odstřihněte prašník. Ten by měl být dostatečně velký, zralý a na omak tvrdý, neměl by být scvrklý nebo nahnědlý. Ideální stáří je okolo jednoho až dvou týdnů. Ne každá fialka má dobře vyvinuté prašníky, potíže dělají především plnokvěté kultivary, jejichž prašníky bývají mnohdy prázdné, nebo nejsou vyvinuté. Není-li prašník přirozeně otevřený, nařízněte ho žiletkou nebo ho jednoduše natrhněte nehty a poté ho otvorem nasaďte na bliznu druhé fialky, kterou jste si vybrali jako matku. Jemným pohybem přeneste pyl. Blizna připravená k opylování je viditelně mokrá, lesklá a velká. K tomu obvykle dochází několik dní po otevření květu a vydrží zhruba týden. Na stonek květu nalepte kousek samolepicího štítku s datem opylení a jménem dárce pylu. Označením květu předejdete tomu, že ho omylem vyhodíte, až začne při zrání usychat. Navíc máte přehled o tom, jak dlouho již semeník zraje.

Zrání semeníku

Pokud bylo opýlení úspěšné, můžete první změny na semeníku pozorovat zhruba po 10 až 14 dnech. Semeník získává sytě zelenou barvu a postupně dorůstá do délky 5 až 10 mm. Tvar semeníku může být u každého kultivaru jiný. Někdy je úzký a podlouhlý, jindy kulatý či hruškovitý. Jeho růst se obvykle zastavuje do dvou měsíců od opylení. Usychající okvětní lístky můžete klidně odstranit, ale semeník nechejte dozrát na fialce tak dlouho, dokud zcela nezhnědne a neuschne i květní stvol. Celková doba zrání semeníku se pohybuje okolo 4 až 6 měsíců, ale může dozrávat i déle (můj rekord je dokonce 8 měsíců). Pokud semeník uschne dříve než ve 3 měsících, nebude většina semen životaschopná. Před výsevem nechejte semeník několik dní doschnout na suchém místě. V chladničce v uzavřené nádobě lze osivo skladovat i několik let.

Takto vypadá semeník měsíc po opylení květu. Je nápadně zelený, velký a tvrdý.

Tento semeník byl odstraněn předčasně ve 2,5 měsících věku. Semena nejsou zralá.​

Plně zralý semeník je po 4 měsících zrání suchý, stejně jako okvětní lístky a stonek.

Výsev a klíčení semínek

K výsevu si připravte průhlednou plastovou krabičku s víkem a nasypte do ní vlhký výsevní substrát. Dále si přichystejte bílý papír a žiletku. Semeník nařízněte, otevřete a semínka vysypte na papír. Jsou velká jako mletý pepř – ta životaschopná jsou tmavá a lesklá, ta světle hnědá zpravidla nevyklíčí. Jemným pohybem papíru do strany vysejte semínka na povrch substrátu a jemně ho oroste vodou. Uzavřenou krabičku označte údaji o rodičích a umístěte ji na světlé a teplé místo. Občas ji provětrejte. Životaschopná semena začínají klíčit během 14 až 28 dnů, některým to však může trvat i déle. Substrát udržujte stále mírně vlhký – nezalévejte ho konvičkou, pouze roste rozprašovačem.

Na internetu jsou mnohdy nabízena semena o velikosti několika milimetrů. Nenechte se napálit. V žádném případě se nejedná o semena afrických fialek. Jak je patrné z fotografie, pravá semínka jsou mnohonásobně menší než zrnka máku a kmínu. Jak jinak by se jich vešly desítky až stovky do malého semeníku africké fialky? Pravá semínka mají velikost velmi jemně mletého černého pepře.

Pikýrování a péče o semenáčky

Vyklíčení semenáčci rostou zpočátku velmi pomalu, po měsíci dosahují průměru sotva 2 mm. Jakmile dorostou do průměru okolo 4-5 mm, je vhodné sebrat odvahu a přepikýrovat je do čerstvé vlhké zeminy. Každý semenáček podeberte například špičkou nože i s kouskem zeminy a opatrně ho vložte do čerstvého substrátu. Pikýrování lze podle potřeby opakovat. Po přepikýrování nastává raketový růst semenáčků a již po roce se můžete těšit na kvetoucí fialky. Pokud byste semenáčky včas nepřepikýrovali, byl by jejich růst velmi zbržděný a část by jich dokonce časem uhynula.

15. 2. – semenáčci jsou na světě zhruba 14 dnů, jejich růst se začíná zvolna zastavovat.

19. 3. – první pikýrování do samostatných květináčků. Nyní nastane rychlý růst.

9. 4. – po třech týdnech od přepikýrování semenáčci výrazně povyrostli.