Africké fialky

Pěstování afrických fialek

Umělé osvětlení pro fialky

Při nedostatku místa na parapetech můžete pěstovat fialky i pod umělým osvětlením na policových regálech. Jelikož africké fialky nemají v porovnání s jinými tropickými rostlinami příliš velké nároky na intenzitu osvětlení, není potřeba pořizovat speciální svítidla z growshopů za desetitisíce korun. V rámci našeho hobby se nabízí buďto použití LED trubic, nebo LED pásků. Levnější svítidla sice nemohou nahradit přirozené denní světlo s celým svým spektrem barev a vlnových délek, ale pokud jsou vaše okna malá a nevhodně orientovaná, dají se pod lampami vypěstovat krásnější rostliny než na špatně osvětleném parapetu. Já pěstuji už mnoho let pod obyčejnými LED pásky, proto se budu v článku zabývat převážně touto možností.

Historická vsuvka

Až do nedávna se k přisvěcování afrických fialek používaly běžné fluorescenční zářivky s trubicemi T12, T8 a T5. Provoz těchto zářivek nebyl pro hobby pěstitele příliš ekonomický. Měly vysokou spotřebu energie, část světla vyzařovaly "na prázdno" do okolního prostoru, brzy docházelo k celkovému úbytku svítivosti a produkovaly také nezanedbatelné množství tepla, což při větších instalacích přinášelo problémy s odvětráním prostoru. Fluorescenční zářivky jsou postupně nahrazovány moderními a úspornými LED svítidly, která mají mnohonásobně delší životnost, nižší spotřebu energie a většinou i vhodnější barevné spektrum.

Základní typy svítidel

LED trubice možná znáte z osvětlení pracovní desky v kuchyni. Jsou levné a jednoduché na instalaci – pouze je připevníte k polici, přívodní šňůru strčíte do zásuvky a vestavěným vypínačem rozsvítíte / zhasnete. Nevýhodou jsou jejich omezené rozměry – obvykle se vyrábějí v délkách 30, 60, 90, 120 a 150 cm, což nemusí korespondovat s rozměry vaší stávající police. Není ovšem nutné, aby trubice dosahovaly až k okrajům police, některé kultivary ocení nižší intenzitu světla na jejích koncích. Výška trubicového svítidla se většinou pohybuje mezi 3-8 cm. To je potřeba zohlednit při plánování rozestupů mezi jednotlivými patry regálu. Pokud zvolíte malé rozestupy, mohou vám trubice překážet při obsluze rostlin. Pozor si také dávejte na trubice s vysokou svítivostí (nad cca 3500 lm), které bude nutné instalovat ve větší vzdálenosti od vrcholů rostlin, aby nedošlo k jejich přesvícení. Poslední omezující faktor se týká polic, které nejsou příliš hluboké – do hloubky 40 cm obvykle stačí instalovat jednu výkonnější LED trubici, což vám v případě potřeby neumožní zkombinovat barevné spektrum. Jinými slovy, pokud zjistíte, že vámi zvolená barva vyzařovaného světla fialkám nesedí, nemůžete přidat další trubici s jinou barvou, protože by byly fialky přesvícené. Musíte vyměnit kus za kus. V případě použití plnospektrální pěstební trubice není kombinace potřebná a předchozí větu vypusťte z hlavy. 

LED pásky jsou mnohem náročnější na instalaci a pořizovací cena může být zdánlivě vyšší. Kromě samotných pásků je potřeba dokoupit napájecí zdroj, kabeláž, někdy i chladivé lišty, různé spojky. Ženské pohlaví to může odradit od instalace, ale věřte, že s trochou snahy, odvahy a trpělivosti to nakonec zvládnete zprovoznit i samy. Pásky poskytují oproti trubicím větší variabilitu zapojení. Ty obyčejné lze stříhat po 5 cm, takže s nimi osvětlíte jakýkoliv rozměr police. Velkou výhodou je možnost kombinování barevného spektra. Pokud si pořídíte levnější pásky se standardní svítivostí, můžete i na polici s malou hloubkou (20-30 cm) nalepit dvě až tři řady různě barevných pásků a doplnit tak fialkám širší spektrum vlnových délek bez rizika přesvícení. Opět se pochopitelně nabízí možnost instalovat dražší plnospektrální LED pásky a spektrum neřešit – záleží na vašich finančních možnostech. Životnost pásků může být oproti některým trubicím až dvojnásobná. Nezabírají téměř žádné místo, což vám dovoluje maličko snížit rozestupy mezi policemi, zvýšit množství polic a tím i počet pěstovaných rostlin.

1

Voděodolnost pásků

Před nákupem LED pásků si musíte nejdříve promyslet, kde je budete používat a z jakého materiálu budete mít vyrobeny police. Existují totiž dva typy pásků: nechráněné a voděodolné. Nechráněné pásky jsou vhodné k dlouhodobému dennímu svícení a nevadí jim ani vzdušná vlhkost okolo 65%. Nehodí se však pro instalaci na laťkových či drátěných regálech, kde je zvýšené riziko polití pásků vodou při zalévání rostlin. Voděodolné pásky jsou zalité v silikonu, čímž jsou chráněny před účinky vody, ale kvůli nedostatečnému odvodu vyzařovaného tepla je nelze používat pro více než 6-hodinový provoz. Já používám nechráněné pásky, protože potřebuji svítit 8-10 hodin denně a police mám z lamino desek, tudíž riziko protečení vody je minimální.

2

Barevné spektrum pásků

Ohledně barevného spektra se vedou mezi pěstiteli vášnivé diskuze a nelze jednoznačně říci, která varianta je nejlepší; každý si hájí to své. Zásadní je pro rostliny červené světlo (vlnová délka 600-700 nm), které je hnacím motorem fotosyntézy. Podporuje růst stonků a listů rostliny a reguluje období kvetení a vegetačního klidu. Pro růst je důležité rovněž modré světlo (vlnová délka 400-500 nm). Zelené světlo (vlnová délka 500-600 nm) bývá často považováno za nepotřebné, protože zelená barva rostlin znamená, že rostliny toto světlo neabsorbují, nýbrž odrážejí. Studie posledních let však dokazují, že pro normální a zdravý růst rostlin je potřeba plného světelného spektra. I zelená složka dokáže u hustě olistěných rostlin proniknout do vnitřních vrstev listí a zajistit zde fotosyntézu. Bílé světlo, od teple bílé po studenou bílou, představuje kombinaci vlnových délek červeného, modrého a zeleného světla v různých vzájemných proporcích.

V profesionálních pěstírnách, kde je hlavním kritériem rychlost růstu a velikost úrody, případně u sbírkových rostlin s vysokými nároky na kvalitu osvětlení, se obvykle používá kombinace červeného a modrého světla, protože v těchto vlnových délkách je maximalizována fotosyntéza rostliny. Jenže tato barevná kombinace se nehodí do obýváku nebo do kuchyně, kde má většina pěstitelů své fialky umístěné. Červeno-modré osvětlení působí rušivě a nezobrazuje věrně barvu rostlin. A v případě afrických fialek se přirozeně chceme kochat krásou květů i barevností listů. Proto v domácnostech instalujeme zářivky, LED trubice nebo LED pásky s „tradičním“ bílým světlem. V obchodech se dají pořídit i speciální pěstební svítidla s plným spektrem, která mají zaručit ty nejlepší světelné podmínky a výnosy plodů, avšak pro naše hobby pěstování nenáročných fialek jsou tato svítidla značně drahá a zbytečná.

Každý typ bílého osvětlení má jinou barvu (teplotu chromatičnosti) – některé osvětlení je více do modra, jiné zase do žluta až do červena. Teplota chromatičnosti se udává v Kelvinech (K). Čím více Kelvinů, tím je světlo více bílé až modré. Pokud pěstujete fialky na policích blízko okna s občasným problesknutím slunečních paprsků, můžete si pořídit pásky označované jako studená bílá (teplota 6000-6500 K). U nich převažuje modrá složka podporující růst, zatímco červenou složku podporující kvetení vám doplní přirozené světlo od okna. Pokud máte regál umístěn mimo dosah denního světla nebo ve velmi tmavém rohu místnosti, pak doporučuji zkombinovat studenou bílou s denní bílou (4000-4500 K), či teplou bílou (3000 K), které doplní nezbytnou červenou složku.

Vliv spektra na růst afrických fialek

Příliš mnoho modré složky na úkor červené může v dlouhodobém horizontu způsobit růstové poruchy fialek (těsná srdíčka, kratké řapíky, bledé spodní listy, celkově pomalý růst růžice). Projevy lze snadno zaměnit za nerovnováhu pH substrátu či přehnojení. Některé kultivary fialek reagují vzpříměným růstem listů. To bylo donedávna považováno za signál nadbytku světla (ochrana srdíčka před účinky příliš silného osvětlení), nebo naopak za signál nedostatku světla (listy se natahují vzhůru za světlem). Podle nejnovějších experimentů však tímto chováním prosí fialky o přidání červené složky spektra (pásku s teplejší bílou barvou). Používat pouze teplé bílé pásky pro dlouhodobé pěstování ovšem není vhodné, protože nemají dostatek modré složky. Hodí se pouze pro dvouměsíční terapii u rostlin přesycených modrým světlem nebo v období intenzivního kvetení.

Každý kultivar preferuje jiné barevné spektrum. Například kultivary s tmavě zelenými listy porostou o něco lépe při teplotě okolo 6000 K, zatímco panašované fialky uvítají teplotu okolo 5000 K a níže, případně kombinaci studené bílé (6000 K) s teplou bílou (3000 K) nebo denní bílou (4000 K). Nikdy se nelze zavděčit všem rostlinám, některé porostou rychlostí blesku, s jinými se budete trápit. Buď můžete ve sbírce udržovat kultivary, které jsou s vaší instalací osvětlení spokojené, nebo můžete pásky na policích různě nakombinovat, abyste měli možnost fialky přesouvat pod teplejší či chladnější část spektra podle toho, kde se jim daří lépe.

3

Svítivost pásků

Pokud jde o svítivost pásků, můžete vybírat z několika typů. Zahraniční pěstitelé nejčastěji používají vysoce svítivé pásky s příkonem 12 W / metr. Tyto pásky však musíte instalovat na kovové regály nebo do hliníkových lišt, aby se čipy nepřehřívaly a zachovaly si svou maximální životnost. Hliníkové lišty i vysoce svítivé pásky jsou poměrně drahé (navíc k nim potřebujete výkonnější a dražší napájecí zdroj), ale kdo má dostatek financí, nechť si tuto variantu určitě pořídí.

Méně starostí budete mít s pásky se standardní svítivostí o příkonu 4,8 W na metr, které není nutné lepit na chladivý podklad. Právě tuto variantu používám já. Ale pozor, dříve než si pásky objednáte, pročtěte si pečlivě jejich specifikaci. V mnoha obchodech jsou totiž nabízeny polské nebo čínské pásky ve variantě economy, které jsou osazeny levnými čipy vyznačujícími se nízkou svítivostí (jen okolo 200 lm / metr) a jejím rychlým úbytkem během několika měsíců. S nimi sice dobře osvětlíte vitrínu s porcelánem, ale pro přisvěcování fialek se vůbec nehodí. Já objednávám pásky výhradně u pražské firmy T-Led, která nabízí pásky s příkonem 4,8 W ve variantě super quality (SQ). Jejich pásky mají dlouhou životnost (až 50 000 hodin) a více než dvojnásobnou hodnotu světelného toku (485 lm / metr). Ta už je pro fialky, pěstované v běžné místnosti s denním světlem, dostačující.

 • Spektrum

  Studená bílá
  6000 K

 • Světelný tok

  485 lm/m

 • Příkon

  4,8 W/m

 • LED čip

  2835 SMD San'an

 • Počet čipů

  60/m

Parametry mých pásků

Výhodou těchto pásků je nízká spotřeba energie. Celý čtyřpatrový regál o délce polic 100 cm a s dvěma řadami pásků spotřebuje za hodinu svícení méně než 40 W.

Jaký typ napájecího zdroje vybrat?

Abyste mohli pásky zprovoznit, je nutné pořídit napájecí zdroj. Moje pásky mají vstupní napětí 12 V, takže jsem pořídila zdroj se stejným napětím – 12 V. Existují tři základní typy zdrojů: zásuvkový (vzhledově připomíná zdroj od notebooku), vnitřní (krabička z děrovaného plechu sloužící k lepšímu odvodu tepla) a voděodolný. Já jsem zpočátku používala zásuvkový, ale protože se mi po půl roce dlouhodobého svícení začal přehřívat, přešla jsem raději na vnitřní. Ten funguje spolehlivě již mnoho let.

A jak silný zdroj vlastně potřebujete? Pro dlouhodobý denní provoz je nutné zvolit zdroj s dostatečně vysokým výkonem. Výpočet provedete tak, že si nejprve spočítáte celkovou délku pásku zapojeného do zdroje a tu pak vynásobíte s udaným příkonem pásku. K výsledné hodnotě připočtete ještě 20-30% jako rezervu. Tak budete mít jistotu, že se zdroj nebude přehřívat a zachová si svou životnost.

Příklad výpočtu

Použijete pásky s udaným příkonem 4,8 W / metr. Máte 4-patrový regál o délce polic 100 cm. Na každou polici nalepíte 2 řady pásků o jednotlivých délkách 90 cm (není potřeba lepit až k okrajům polic). Celkově tedy na jeden regál zapojíte 7,2 m pásku.

Vynásobíte příkon 4,8 W x délka pásku 7,2 m, což je přibližně 35 W.

Minimální výkon zdroje tedy potřebujete 35 W. V nabídkách prodejců jsou zdroje s výkonem 36 W, ale ten je pro vaše účely nevhodný, protože nemá dostatečně velkou rezervu. Musíte tedy koupit zdroj o výkonu 48 W, případně 60 W nebo klidně i 75 W. Nemějte obavy ze spotřeby energie, vaše pásky spotřebují jen svých 35 W. Výkonnější zdroj se ale může hodit v budoucnu, až budete rozšiřovat sbírku fialek 😉

Umělé světlo by mělo na fialky působit 10 až 12 hodin denně, ale pokud se regál nachází v místnosti s přirozeným světlem nebo v blízkosti okna, můžete dobu svícení o několik hodin zkrátit. Mým fialkám stačí 8 hodin denně. Časem sami zjistíte podle signálů rostlin, zda svítíte málo nebo až příliš. Na noc osvětlení vypínejte, dodržujte běžný rytmus den a noc

Zprovoznění regálu

Nejjednodušší variantu zapojení bez vypínačů, ovladačů a jiných vymožeností zvládne každý průměrně zručný kutil sám, dokonce i žena. Tuto variantu vám také popíšu na následujících řádcích. Budete potřebovat LED pásky, dostatečně silný vnitřní zdroj, kabel na propojení pásků a napájecí kabel pro zapojení zdroje do zásuvky. Dále si připravte pájku, nebo spojovací konektory.

1. Rozměření a nastříhání pásků

Vaším prvním úkolem bude pečlivé rozměření pásků a jejich nalepení na police. Na polici hlubokou do 50 cm nalepte dvě řady pásků. Pásky lze stříhat po 5 cm, takže na police o délce 100 cm nalepíte dva pásky o délkách 90 cm (pásky nelepte až k okraji police, špatně by se propojovaly). Pásky jsou opatřeny samolepicí páskou, která ale poslední dobou moc nedrží, takže si v obchodě raději přikupte lepidlo na LED pásky (já je bodově lepila chemoprenem – mimo kontaktní plochy čipů).

2. Příprava propojovacího kabelu

Dále si nastříhejte kabel o průřezu 2×0.5 mm na takovou délku, abyste mohli jeho konce pohodlně propojit s kontakty na páscích. Kabel uprostřed podélně nařízněte a zalamovacím nožem odhalte konce drátů. Jednotlivá vlákna pak mezi prsty lehce zamotejte k sobě.

3. Nanesení cínu na kontaktní plochy

Jednotlivé řady pásků na polici je nyní potřeba propojit kabelem. Já k tomu používám pájku. Je to trochu drbačka, ale jinak poměrně jednoduchá činnost. Pokud se pájení bojíte, můžete v obchodě koupit spojovací konektory, do nichž se konce LED pásků zacvaknou. Výhodou je rozebíratelnost spojů. Pokud jste se rozhodli pro levnější metodu pájení, tak na koncové kontaktní plošky označené znaménky plus a minus naneste pájkou trošku cínu a nechte ho pár vteřin zatuhnout. Stejným způsobem si kápněte trošku cínu také na odhalené dráty propojovacího kabelu a nechte zatuhnout.

4. Pevné propojení řad kabelem

Připravené vodiče přiložte těsně ke kontaktním ploškám na LED pásku, pájkou současně roztavte zatuhlý cín a připojte je k sobě. Důležité je zachovat polaritu, tedy červený nebo jinak označený drátek pájíme ke znaménku plus, neoznačený vodič pájíme ke znaménku minus. Stejným způsobem spojte řady pásků i na dalších patrech regálu, ale vždy jen na jedné straně police (viz následující schema).

5. Propojení jednotlivých pater regálu

Když máte vzájemně propojeny jednotlivé řady LED pásků na policích, musíte vzájemně propojit také jednotlivá patra regálu. K tomu využijete volné konce pásků na opačné straně police. Z jednoho pásku na spodní polici vedete kabel a připájíte ho k pásku o patro výše. Odtud zase vedete kabel o patro výše a tak pokračujete až k horní polici. Vznikne vám jeden dlouhý had z pásků, jak je patrné ze schematu. Nakonec vyvedete z horní police kabel do napájecího zdroje. Pokud budete zapojovat více než 8 metrů pásku, doporučuji vyvést ještě jeden kabel ze spodní police přímo do zdroje, aby nedocházelo k úbytku svítivosti na konci pásku.

6. Montáž přívodního a propojovacího kabelu ke zdroji

Nyní vám zbývá zprovoznit napájecí zdroj. Z přívodního kabelu odstřihněte koncovku (tu, která se nestrká do zásuvky ve zdi), zalamovacím nožem si odhalte konce drátků a mírně je od sebe roztáhněte. Ve zdroji povolte šroubky a pod plíšky zasuňte jednotlivé vodiče z přívodního kabelu: hnědý je fázový vodič, modrý je nulový vodič a žlutozelený je ochranný vodič. Každý drátek má své přesně určené místo, na zdroji jsou namalované značky. Plíšky pevně utáhněte k drátkům. Do zdroje přišroubujte také kabely vyvedené z LED pásku (z horní i spodní police) – oba plusové drátky připevněte ve zdroji ke známenku „plus“, oba neoznačené drátky ke znaménku „minus“. Zdroj zapojte do zásuvky a pokud se pásky rozsvítí, je všechno v pořádku. Já jsem přívodní kabel zapojila do prodlužovačky s vypínačem, abych ho nemusela vytahovat ze zásuvky.