Substrát pro africké fialky

Africké fialky potřebují lehký a vzdušný substrát. Dříve si pěstitelé míchali vlastní směsi složené z rašeliny, hrabanky, listovky, drnovky a písku, dnes máme na výběr z celé řady komerčních substrátů připravených pro sázení pokojových a kvetoucích rostlin. Základem většiny komerčních substrátů je směs vytříděné světlé a tmavé rašeliny, humusu a písku. Některé substráty obsahují vylehčující nebo hydratační složky jako perlit, bentonit či zeolit. Ve většině substrátů je však podíl těchto složek natolik nízký, že je musíte ještě dodatečně vylehčit. Když to neuděláte, zemina po několika týdnech zalévání slehne a fialka nebude dobře prospívat. Níže naleznete přehled základních přísad, kterými lze substrát dodatečně vylehčit.

Perlit

Vzhledově připomíná kuličky polystyrenu. Je nejzákladnější přísadou do substrátu pro africké fialky. Prodává se v zahrádkářských potřebách nebo hobbymarketech typu OBI, Hornbach. Usnadňuje průtok vody a snižuje hmotnost zeminy.

Vermikulit

Lze ho koupit ve vybraných chovatelských potřebách jako podestýlku do terárií, je ale poměrně drahý. Výhodnější je objednat si v e-shopu volně sypaný. Zeminu vylehčuje a zároveň plní funkci zásobárny vody, jelikož nasává přebytečnou vodu ze zálivky a poté ji uvolňuje zpět do zeminy.

Kokosový substrát

Kokosový substrát, známý také pod názvy lignocel či cocopress, má velmi podobné vlastnosti jako vermikulit. Jde o přírodní a vysoce nasákavý materiál z jemně mletých skořápek kokosových ořechů. Primárně se používá při chovu terarijních zvířat, dá se ale s úspěchem využívat i jako přísada do substrátů pro rostliny.

Rašeliník

U nás prozatím nepříliš známou, avšak ve světě hojně využívanou přísadou je mech sfagnum (rašeliník). Chová se jako houba, a tak dokáže pojmout velké množství zálivky, aniž by zemina zůstala přemokřená. Pozor na jeho nízké pH.

Kokosový substrát i rašeliník se prodávají ve formě lisovaných briket. Není nutné namáčet celé kostky, můžete si odlomit jen potřebné množství. Po zalití vodou obě příměsi zvětší svůj objem. Přebytečnou vodu lehce vymačkejte, mech nastříhejte na menší kousky a přimíchejte do zeminy. Perlit a vermikulit je vhodné před použitím propláchnout vodou v jemném sítu, aby se vyplavil prach, který by mohl dusit jemné kořínky fialek.

Často se mě ptáte, jaká značka substrátu je pro fialky ideální a jaké použít poměry přísad. Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Každý pěstitel si musí najít svůj vlastní recept podle toho, jaké má doma pěstební podmínky. Na složení substrátu má velký vliv pokojová teplota a vlhkost vzduchu, stáří rostliny, intenzita osvětlení apod. V různých domácnostech se bude jedna a tatáž odrůda chovat zcela rozdílně. U větších rostlin obecně platí, že tři dny po zalití má být substrát na povrchu ještě mírně vlhký, ale již ne viditelně mokrý. Dlouhodobě mokrý a těžký substrát může způsobit hnilobu kořenů nebo srdíčka. Naopak příliš propustný a vysychavý substrát může být příčinou přesychání jemných kořínků a následného strádání rostlinek. V obou případech je nutné upravit buď složení substrátu, nebo četnost zálivky. Základ běžné směsi pro africké fialky tvoří zpravidla substrát pro pokojové rostliny, který je možné kombinovat s výsevním substrátem. Výsevní substrát není tolik předhnojený, takže je šetrnější k jemným kořínkům fialek. Rašelinové substráty určené pro pěstování většiny pokojových a zahradních rostlin mají upravené pH na optimální hodnotu mezi 5.5 až 7. V žádném případě nepřipravujte vlastní směs z čisté zahradní rašeliny, která má příliš nízké pH a přidává se ke kyselomilným rostlinám (borůvky, azalky). Začínající pěstitelé si obvykle vystačí se směsí tvořenou 3 hrnky substrátu pro pokojové rostliny a 1 hrnkem perlitu. Tato základní směs je lehká a dobře propustná. Později, s rostoucím počtem rostlinek i zkušeností, je možné (avšak nikoliv nutné) obohatit směs o další přísady (vermikulit, cocopress, rašeliník apod.). 

Příklad vhodné směsi pro africké fialky

Tato směs je tvořena z 6 hrnků substrátu Forestina (kombinace pro pokojové rostliny s výsevním substrátem), 1 hrnku perlitu, 1 hrnku lignocelu, 1 hrnku vermikulitu a 1/2 hrnku rašeliníku. Poměry si můžeme libovolně upravit nebo některou složku vynechat. Optimálně vylehčený substrát podporuje rychlý rozvoj kořenové soustavy a omezuje zahnívání. Zdravé kořeny jsou krémové barvy, jemně ochlupené a bohatě rozvětvené.