Kořenoví červci

Kořenoví červci byli dříve pohromou především pro pěstitele kaktusů a sukulentů. Těm škodily zejména druhy jako Rhizoecus cacticans, Rhizoecus falcifer KunckelRhizoecus aloes, preferující suchou a vzdušnou zeminu. Bohužel spolu se zásilkami rostlin z Ameriky se do Evropy rozšířily i další druhy kořenových červců, které se pak staly skutečnou hrozbou i pro africké fialky.

Červci z rodu Rhizoecus (v angličtině Root Mealybugs) jsou drobní ploší škůdci o délce 1-2 mm, jejichž tělo je chráněno bílými voskovitými výpotky. Tvoří husté kolonie v půdě, ale menší množství se usazuje i nad povrchem substrátu v okolí krčku rostliny. Samičky kladou vajíčka na vnitřní stranu květináče nebo v okolí kořenů, kde pak můžeme pozorovat typický bílý povlak připomínající plíseň. Červci se nápadně podobají drobným zrnkům perlitu, proto bývá jejich odhalení velmi obtížné. Dospělé samice a larvy se živí na kořenech rostlin, z nichž sají rostlinné šťávy, a zároveň vypouští do kořenového systému látky, které negativně ovlivňují metabolismus fialky. Napadená rostlina se i přes dokonalou péči vyvíjí pomaleji, zakrňuje a málo kvete. Listy blednou a žloutnou, oslabená rostlina postupně umírá na druhotné houbové či bakteriální infekce. Časový interval od infikování zeminy a vnějším projevem na rostlinách může být dlouhý až šest měsíců.

Kořenoví červci
Kořenoví červci

Opatření: v odborné literatuře se píše, že kořenoví červci prospívají v suché a propustné zemině. Praxe ovšem ukázala, že se jim dobře daří i ve vlhké zemině a při knotové závlaze. Prevencí proti šíření škůdce je nestavět více rostlin na jeden společný tác. Kořenoví červci jsou při zálivce vyplavováni drenážními otvory a cestují od jedné rostliny ke druhé. Proto pravidelně kontrolujeme spodní stranu květináčů. Boj s červci je poměrně náročný, mnohé postřiky se v doporučovaných koncentracích ukázaly jako neúčinné. Při slabším napadení máčíme kořeny v silném roztoku systémového insekticidu smíchaného s několika kapkami jaru jako smáčedla. Ošetřit musíme také zbytek rostliny, zejména krček a spodní stranu listů přiléhajících k zemině. Preventivně musíme ošetřit i okolní fialky a všechny rostliny na společném tácu. Aplikaci je nutné zopakovat dvakrát až třikrát v intervalu 5-10 dnů (viz příbalové letáky), jelikož některé insekticidy hubí jen dospělce, nikoliv vajíčka. Silně zamořeným rostlinám je rozumnější zcela odřezat kořeny a důkladně je vykoupat v insekticidu. Můžeme použít přípravky Mospilan, Confidor, Actara, Karate, Careo apod. Nejedná-li se o velmi vzácné kultivary, stojí za zvážení úplná likvidace rostlin.

Scroll to Top