Padlí

Padlí je jedním z nejrozšířenějších houbových onemocnění, které postihuje celou řadu rostlin včetně afrických fialek. Daří se mu ve vlhkém prostředí bez dostatečné cirkulace vzduchu. U afrických fialek se vyskytuje celoročně, nejčastěji však ve vlhkých letních dnech, nebo také na podzim, kdy ještě netopíme a zapomínáme větrat. Výskyt padlí podporuje rovněž výrazné kolísání denních a nočních teplot.

Padlí napadá všechny nadzemní části fialky. V prvních dnech se usazuje na spodních listech, které vypadají jako zaprášené. Nákaza postupuje velmi rychle a již po týdnu se na celé rostlině tvoří výrazné kruhovité kolonie bílého moučného poprašku. Ten je patrný také na květech, které krátce po otevření vadnou. Poupata často zasychají ještě před plným rozvinutím. Nové květy rodící se během nákazy bývají deformované a vybledlé. Při silném napadení celá fialka slábne, zaostává v růstu a listy postupně odumírají. Při včasném zásahu však nezanechává padlí na rostlině téměř žádné následky. Důležité je tedy situaci nepodcenit.

Padlí na afrických fialkách
Padlí na afrických fialkách
Padlí na afrických fialkách

Opatření: fialky přemístíme na dobře větrané stanoviště. Mezi rostlinami ponecháme rozestupy, protože spory padlí se přenášejí nejen vzduchem, ale i vzájemným kontaktem nemocných rostlin. Otrháme všechny napadené květy i poupata a dáváme pozor, abychom poprašek neroznesli na další části rostliny. Silně nakažené fialky umístíme do izolace. Dokud si neopatříme některý z fungicidních postřiků, můžeme v rámci první pomoci omýt listy mýdlovou vodou. Z chemických postřiků můžeme použít například Talent, Discus, Zato či Folicur. Všechny zmíněné fungicidy působí nejen kontaktně, ale i systémově, to znamená, že účinné látky jsou rostlinou rozváděny do celého těla. Postřiky Discus a Zato zanechávají na listech šedé skvrny, které nejdou ničím umýt. Jedná se sice jen o kosmetickou vadu, která nemá žádný vliv na růst a množení, ale může to způsobit komplikace před výstavou či prodejem listů. Já mám nejlepší zkušenosti s přípravkem Folicur, který je bezpečný a fialky nijak nepoškozuje.

Scroll to Top