Vliv prostředí na vzhled fialek

Za mnohými změnami ve vzhledu květů a listů stojí genetické mutace, které nejsou u fialek nijak neobvyklé. Druhým důvodem, proč někdy nejsou květy tak atraktivně vybarvené jako u ostatních pěstitelů, mohou být nevyhovující pěstební podmínky či stáří rostliny. Právě této problematice se budeme věnovat v následujícím článku.

Africké fialky patří mezi rostliny, jejichž vzhled může být výrazně ovlivněn prostředím, ve kterém jsou pěstovány. Na výslednou podobu květů a listů, zvláště u moderních šlechtěných kultivarů, má vliv např. teplota vzduchu, složení zeminy i množství přijatého světla. Každý pěstitel má přirozeně jiné pěstební podmínky. Někdo pěstuje své rostlinky v teplém prostředí panelákového bytu, někdo v chladné ložnici starého rodinného domu. Někdo je má umístěné na okenních parapetech, někdo na policích pod umělým osvětlením. Kdybychom postavili vedle sebe tři stejné kultivary od různých pěstitelů, budou mezi nimi vždy drobné rozdíly v barvě, velikosti a dokonce i tvaru květů nebo listů. Obecně lze říci, že optimálního vybarvení dosahuje většina kultivarů při teplotách v rozmezí 20-24°C. Při nižších nebo vyšších teplotách a při změně světelných podmínek dochází u mnoha fialek ke změnám ve vybarvení květů a listů, popsaným níže. Každý kultivar je ovšem specifický a má jiné nároky. Zatímco jeden bude nejkrásnější v chladné místnosti pod LED osvětlením, jiný bude zářit na slunném okně.

Chladnější prostředí

Dochází k blednutí barevných otisků, rozpíná se bílá podkladová barva, ustupují barevná oka, mnohdy mizí i fantasy. Výraznější jsou barevné lemy, okraje a zelené třásně. Listy panašovaných fialek jsou lépe vybarvené.

Horké letní dny

Rozpínají se barevné otisky a středová oka, ustupuje bílá podkladová barva květu, zmenšují se barevné okraje, fantazijní stříkance se mohou slévat do celých fragmentů. Panašované listy se rodí s větším podílem zelené barvy, jsou málo pestré. Květy brzy blednou.

Jak už jsem zmínila v úvodu, na vzhled fialek má podstatný vliv také jejich stáří a počet cyklů kvetení. První kvetení je u mnohých fialek považováno za jakousi demo verzi, která se bude časem jen zlepšovat. Například plnokvěté kultivary mohou mít při prvním kvetení menší počet okvětních lístků. Otisky, oka a prstence mohou být méně vybarvené a fantazijní stříkance méně početné. Také tvar listů nemusí být u mladších rostlin tak výrazný. Proto neklesejte na mysli, když vaše fialka zpočátku neodpovídá popisu, po druhém nebo třetím kvetení se to srovná a fialka se ukáže v celé kráse.

Na fotografiích nahoře jsou zachyceny kultivary RS-Zorro, Lady in Red a LE-Izolda při svých prvních cyklech kvetení. Dole jsou tytéž fialky při svých druhých cyklech kvetení. Mění se nejen barevnost květu, ale i jejich plnost a tvar okraje.

Jak poznám, zda se jedná o sport, nebo vliv pěstebních podmínek?

Při posuzování svých rostlin musíme pečlivě zvážit, jestli za nestandardní vzhled může genetická mutace, nebo jen naše pěstební podmínky, které můžeme s trochou snahy upravit. Mnozí přehnaně pečliví pěstitelé označují jako sport každou fialku, která se nepatrně liší od popisu, a to dokonce již při prvním kvetení, kdy ještě neměla příležitost se pořádně projevit. Dříve než rostlinu označíme jako sport, měli bychom počkat na další cykly kvetení a pokusit se změnit naše pěstební podmínky. Podle situace přemístíme rostlinu na teplejší nebo chladnější místo, přesadíme ji do lepšího substrátu apod. Pokud ani poté nezačne fialka kvést dle popisu, můžeme říci, že sportuje. Přitom ale platí podmínka, že jsme si jistí původem mateřské rostliny a nedošlo k záměně popisků během přesazování. Pokud si nejsme jistí, je rozumné nechat takovou fialku bez názvu.

U fialek, jejichž květy mají být zdobeny fantazijními stříkanci, lze již při prvním cyklu kvetení odhadnout, zda se bude jednat o sport, nebo o reakci na podmínky. Jestliže květy na všech květních stvolech vykvetou v barvě, jakou mělo mít původně fantasy, bude se pravděpodobně jednat o sport a k nápravě již nedojde. Je-li ovšem základní barva květu správná a barevné fantasy chybí, je šance, že se ještě později objeví.

Vlevo je správně kvetoucí kultivar Psychedelic Show, vpravo jeho sport, který později dostal název Psychedelic Moon. Okraje se vybarvily fialově, tedy do barvy původního fantasy. Při dalším kvetení tomu pravděpodobně nebude jinak a fialku tak můžeme označit jako sport.

Ukázky barevného provedení kultivaru ‚LE-Rozmari‘. Vlevo je správně vybarvená rostlina, uprostřed je rostlina ve své nerozhodné podobě – částečně sportuje. V tuto chvíli ještě nevíme, zda převládne fialová sportující varianta, nebo bude fialka kvést standardně. Nicméně na poslední fotografii vyrůstají další květy růžové s nenápadným fialovým fantasy, také poupata jsou růžová, a tak je reálná šance, že se rostlinka ustálí do standardní podoby.

Scroll to Top