Vliv prostředí na vzhled fialek

Za mnohými změnami ve vzhledu květů a listů stojí genetické mutace, které nejsou u afrických fialek nijak neobvyklé. Výsledná podoba květů a listů však může být ovlivněna také prostředím, ve kterém jsou pěstovány. Zvláště u moderních šlechtěných kultivarů s komplikovaným zbarvením hraje významnou roli teplota vzduchu, složení a pH zeminy i množství přijatého světla. Každý pěstitel má doma jiné podmínky k pěstování. Někdo pěstuje své rostlinky v teplém prostředí panelákového bytu, někdo v chladné ložnici starého rodinného domu. Někdo je má umístěné na okenních parapetech, někdo na policích pod umělým osvětlením. Kdybychom postavili vedle sebe tři stejné kultivary od různých pěstitelů, budou mezi nimi vždy drobné rozdíly v barvě, velikosti a dokonce i tvaru květů nebo listů.

Vliv prostředí na vzhled fialek

Každý kultivar má specifické nároky a svůj potenciál naplno rozvine jen při určitých pěstebních podmínkách. Zatímco jeden bude nejkrásnější v chladné místnosti pod LED osvětlením, jiný bude zářit na slunném okně. Obecně lze říci, že optimálního vybarvení dosahuje většina kultivarů při teplotách v rozmezí 20-24°C a při umělém osvětlení. V trvale chladném prostředí nebo při nedostatku světla dochází k blednutí barevných otisků, rozpíná se bílá podkladová barva, ustupují barevná oka, mnohdy mizí i fantasy. Výraznější jsou bílé okraje a zelené třásně. Listy panašovaných fialek jsou lépe vybarvené. V horkých letních dnech je tomu naopak: rozpínají se barevné otisky a středová oka, ustupuje bílá podkladová barva květu, vytrácejí se bílé okraje, fantazijní stříkance se mohou slévat do celých fragmentů. Panašované listy se rodí s větším podílem zelené barvy, jsou málo pestré. Květy brzy blednou a uvadají.

Začínající pěstitelé jsou často překvapení, když si na jaře přinesou z obchodu téměř bílou fialku s jen nepatrným modrým zabarvením na špičkách okvětních lístků a doma jim při druhé vlně kvetení rostlina téměř celá zmodrá. Nehledejte v tom nic magického, je to přirozená reakce na změnu podmínek. Uvědomte si, že než se rostlina dostane na váš parapet, čeká ji strastiplná cesta z jednoho skladu do druhého a poté ještě stráví několik dnů až týdnů na regálech v obchodě. Pokud byla poupata založena v chladném a tmavém prostředí centrálního skladu, budou květy po rozvinutí méně výrazné než ty, které se začaly rodit u vás doma na teplém a slunném parapetu.

DS-Siiaiushchii Kolokol’chik v chladnějším jarním období (vlevo) a v plném létě.

RS-Liusi v chladnějším období (vlevo) a v plném létě.

LE-Almaznaia Pyl’ v chladnějším jarním období (vlevo) a v plném létě.

Optimara Harlequin v chladnějším období (vlevo) a v plném létě.

Vliv stáří rostliny na vzhled rostliny

Na vzhled fialek má podstatný vliv také jejich stáří a počet cyklů kvetení. První kvetení je u mnohých fialek považováno za jakousi demo verzi, která se bude časem jen zlepšovat. Například plnokvěté kultivary mohou mít při prvním kvetení menší počet okvětních lístků. Otisky, oka a prstence mohou být méně vybarvené a fantazijní stříkance méně početné. Také tvar listů nemusí být u mladších rostlin tak výrazný. Proto neklesejte na mysli, když vaše fialka zpočátku neodpovídá popisu, po druhém nebo třetím kvetení se to srovná a fialka se ukáže v celé kráse.

Na fotografiích nahoře jsou zachyceny kultivary RS-Zorro, Lady in Red, LE-Izol’da a RS-Egiptianka při svých prvních cyklech kvetení. Dole jsou tytéž fialky při svých druhých cyklech kvetení. Mění se plnost květů i tvar jejich okraje.

Jak poznám, zda se jedná o sport, nebo vliv prostředí?

Při posuzování rostlin je potřeba pečlivě zvážit, jestli za nestandardní vzhled může genetická mutace, nebo jen vaše pěstební podmínky, které můžete s trochou snahy upravit. Mnozí přehnaně pečliví pěstitelé označují jako sport každou fialku, která se nepatrně liší od popisu, a to dokonce již při prvním kvetení, kdy ještě neměla příležitost se pořádně projevit. Dříve než rostlinu označíte jako sport, měli byste počkat na další cykly kvetení a pokusit se změnit vaše pěstební podmínky. Podle situace přemístěte rostlinu na teplejší nebo chladnější místo, přesaďte ji do lepšího substrátu apod. Pokud ani poté nezačne fialka kvést dle popisu, můžete říci, že sportuje. Přitom ale platí podmínka, že jste si jistí původem rostliny a nedošlo k záměně popisků během přesazování. Pokud si nejste jistí, je rozumné nechat takovou fialku bez názvu.

U fialek, jejichž květy mají být zdobeny fantazijními stříkanci, můžete již při prvním cyklu kvetení odhadnout, zda se bude jednat o sport, nebo o reakci na pěstební podmínky.

Pokud květy na všech stvolech vykvetou v barvě, jakou mělo mít původně fantasy, bude se pravděpodobně jednat o sport a barva květu se již nezmění (viz obrázek vpravo). Je-li ovšem základní (podkladová) barva květu správná a barevné fantasy chybí, je šance, že se fantasy při dalších cyklech objeví a fialka pokvete standardně.

Vlevo je správně kvetoucí kultivar Psychedelic Show, vpravo jeho sport, který později dostal název Psychedelic Moon. Okraje se vybarvily fialově, tedy do barvy původního fantasy, a takto již zůstanou. Typický příklad sportu.