Africké fialky

Bílé zvonkovité květy kultivaru Alan's White Feather.

Vliv stáří a prostředí na vzhled afrických fialek

Za mnohými změnami ve vzhledu květů a listů stojí genetické mutace, neboli sporty, které nejsou u afrických fialek nijak neobvyklé. Výsledná podoba květů a listů však může být ovlivněna také stářím rostliny nebo prostředím, ve kterém je pěstována. Zvláště u moderních kultivarů s komplikovaným zbarvením hraje významnou roli teplota vzduchu, složení a pH zeminy i množství přijatého světla. A právě na tyto faktory se zaměříme v následujícím příspěvku.

Pěstební podmínky
Každý pěstitel má doma jiné podmínky k pěstování. Někdo pěstuje rostliny v teplém prostředí panelákového bytu, někdo v chladné ložnici starého rodinného domu. Někdo je má umístěné na okenních parapetech, někdo na policích pod umělým osvětlením. Kdybychom postavili vedle sebe tři stejné kultivary od různých pěstitelů, budou mezi nimi vždy drobné rozdíly v barvě, velikosti a dokonce i tvaru květů nebo listů. Není to magie, jen přirozený stav věci.

Vliv pěstebních podmínek na vzhled fialek

Každý kultivar má specifické nároky a svůj potenciál naplno rozvine jen při určitých pěstebních podmínkách. Zatímco jeden bude nejkrásnější v chladné místnosti pod LED osvětlením, jiný bude zářit na slunném okně. Obecně lze říci, že optimálního vybarvení dosahuje většina kultivarů při teplotách v rozmezí 20-24°C a pod umělým osvětlením. V trvale chladném prostředí nebo při nedostatku světla dochází k blednutí barevných otisků, rozpíná se bílá podkladová barva, zmenšují se barevná oka okolo středu květu, mnohdy mizí i fantasy. Výraznější jsou bílé okraje a zelené třásně. Listy panašovaných fialek jsou lépe vybarvené. V horkých letních dnech je tomu naopak: rozpínají se barevné otisky a středová oka, ustupuje bílá podkladová barva květu, vytrácejí se bílé okraje, fantazijní stříkance se mohou slévat do celých fragmentů. Panašované listy zelenají. Květy brzy blednou a uvadají.

DS-Siiaiushchii Kolokol’chik v chladnějším jarním období (vlevo) a v plném létě.

RS-Liusi v chladnějším období (vlevo) a v plném létě.

LE-Almaznaia Pyl‘ v chladnějším jarním období (vlevo) a v plném létě.

Optimara Harlequin v chladnějším období (vlevo) a v plném létě.

Hrátky s barvami
Začínající pěstitelé jsou často překvapení, když si na jaře přinesou z obchodu téměř bílou fialku s jen nepatrným modrým zabarvením na špičkách okvětních lístků a doma jim při druhé vlně kvetení rostlina celá zmodrá. Nehledejte v tom nic magického, je to přirozená reakce na změnu podmínek. Než se fialka dostane na váš parapet, čeká ji strastiplná cesta z jednoho skladu do druhého a poté ještě stráví několik dnů až týdnů na regálech v obchodě. Pokud poupata založila v chladném a tmavém prostředí centrálního skladu, budou květy po rozvinutí méně výrazné než ty, které se začaly rodit u vás doma na slunném parapetu.

Vliv stáří a počtu kvetení na vzhled fialek

Na vzhled afrických fialek má podstatný vliv také jejich stáří a počet cyklů kvetení. První kvetení je u mnohých rostlin považováno za jakousi demo verzi, která se bude časem jen zlepšovat. Například plnokvěté kultivary mohou mít při prvním kvetení menší počet okvětních lístků. Otisky, oka a prstence mohou být méně vybarvené, fantazijní stříkance méně početné, okraje méně zvlněné. Také tvar listů nemusí být u mladších rostlin tak výrazný. Proto neklesejte na mysli, když vaše fialka zpočátku nevypadá tak dokonale jako na fotografiích od jiných pěstitelů, po druhém nebo třetím kvetení se to srovná a fialka se ukáže v celé své kráse.

RS-Zorro a jeho první kvítek (vlevo), vpravo dospělá rostlina.

Lady in Red a její první kvítek (vlevo), vpravo dospělá rostlina.

LE-Izol’da a její první kvítek (vlevo), vpravo dospělá rostlina.

RS-Egiptianka a její první kvítek (vlevo), vpravo dospělá rostlina.

Nahoře je správně kvetoucí kultivar Psychedelic Show, dole jeho sport, který později dostal název Psychedelic Moon. Okraje se vybarvily fialově – do barvy fantasy, a takto již zůstanou, základní růžová barva chybí.

Jak poznám, zda se jedná o sport, nebo vliv prostředí?

Při posuzování rostlin je potřeba pečlivě zvážit, jestli za nestandardní vzhled může genetická mutace, nebo jen vaše pěstební podmínky, které můžete s trochou snahy upravit. Mnozí přehnaně pečliví pěstitelé označují jako sport každou fialku, která se nepatrně liší od popisu, a to dokonce již při prvním kvetení, kdy ještě neměla příležitost se pořádně projevit.

Dříve než rostlinu označíte jako sport, měli byste počkat na další cykly kvetení a pokusit se změnit vaše pěstební podmínky. Podle situace přemístěte rostlinu na teplejší nebo chladnější místo, přesaďte ji do lepšího substrátu apod. Pokud ani poté nezačne fialka kvést dle popisu, můžete říci, že sportuje. Přitom ale platí podmínka, že jste si jistí původem rostliny a nedošlo k záměně popisků během nákupu či přesazování. Pokud si nejste jistí, je rozumné nechat takovou fialku bez názvu.

U mnohých barevných kombinací dokáží zkušenější pěstitelé odhadnout, zda se jedná o trvalý sport nebo o vliv prostředí. Typickým příkladem jsou fialky, jejichž květy mají být zdobeny fantazijními stříkanci.

Pokud květy na všech stvolech vykvetou v barvě, jakou mělo mít původně fantasy, bude se zřejmě jednat o sport a barva květů se již nezmění. Příklad: místo růžových květů s modrými stříkanci vyrostou všechny květy modré. Je-li ovšem základní barva květu (růžová) správná a modré fantasy chybí, je ještě šance, že se fantasy při dalších cyklech kvetení objeví a fialka pokvete standardně. Stejně tak není potřeba panikařit, pokud se odlišuje jen jeden květ.