Africké fialky

Encyklopedie o pěstování, množení a typologii afrických fialek

Naučte se pěstovat africké fialky

Africké fialky jsou nenáročné pokojové květiny, které zdobí snad každou domácnost. Kromě notoricky známých kultivarů s růžovými, modrými nebo bílými květy existují po celém světě tisíce dalších kultivarů nejrůznějších barev, tvarů a velikostí, které v běžných květinářstvích nenajdeme. Vášniví sběratelé je shánějí u významných šlechtitelů nebo si je navzájem vyměňují. Pro mnohé se fialky staly celoživotní láskou.

Nemoci afrických fialek

Edém a gutace

V období růstu spotřebuje rostlina obrovské množství vody, ale pouze 2 % využije na stavbu těla. Až 98 % vstřebané vody vrátí zpět do atmosféry. Hlavním mechanismem výdeje vody je transpirace, při níž je voda vylučována přes průduchy v listech ve formě vodní páry. Přebytečnou vodu může rostlina vylučovat také v kapalném skupenství ve formě kapiček na okrajích listů. Tomuto jevu se říká gutace. V určitých situacích může dojít k poruchám transpirace a následnému hromadění vody v těle rostliny, což vede ke kolapsu epidermálních buněk a vzniku edému.

Příčina edému

Rostlinný edém, známý též jako intumescence, je běžné fyziologické poškození, při kterém je v organismu rostliny abnormálně zadržována voda. Edém není bakteriální, virové ani houbové onemocnění. Jde o buněčnou poruchu způsobenou faktory prostředí. Dokonalým receptem na tvorbu edémů je kombinace teplého, vlhkého substrátu a stagnujícího chladnějšího, vlhkého vzduchu. Z povrchu listů se nemůže odpařovat potřebné množství vody, která se pak spolu s rozpuštěnými látkami hromadí v listovém pletivu a způsobuje zborcení epidermálních buněk. Podobná poškození může způsobit také silné či nevhodné hnojivo, aplikace přípravku na ochranu rostlin či vydatná zálivka kombinovaná s vysokou teplotou a vlhkostí okolního vzduchu. V neposlední řadě má na tvorbu edému vliv také nedostatek UV-B světla v důsledku zataženého počasí nebo slabého doplňkového osvětlení.

Projevy edému

Při slabším edému se na horní nebo spodní straně listů objevují drobounké krystalky či podivné korkovité výrůstky. Bílý krystalický povlak se může objevit také na květním stvolu. Poškození způsobené edémem může vypadat podobně jako požerky od třásněnek nebo svilušek, solná krusta může vzdáleně připomínat padlí nebo prach. Na rozdíl od nich ale zůstávají krystalky na listech i po omytí vodou. Jiným projevem špatného hospodaření s vodou jsou poloprůsvitné skvrny (vodnaté mapy), které bývají viditelné jen ze spodní strany listů. Po odvětrání místnosti a snížení vlhkosti většinou v průběhu dne vymizí a rostlina pokračuje v normálním růstu. U silných projevů edému (viz poslední foto p. Laňkové) dochází k hnědnutí pletiv a odumírání listů.

Opatření

Slabě postižené listy s krystalickým povlakem lze na rostlině ponechat, převážně se jedná o estetickou vadu, která nemá vliv na další vývoj rostliny. Také listy s průsvitnými skvrnami není většinou potřeba odstraňovat. Jakmile místnost odvětráte, skvrny pomalu vymizí a rostlina pokračuje v normálním růstu. Do budoucna se pokuste zlepšit své pěstební metody. Ve vlhké chladné místnosti omezte zavlažování. Častěji větrejte, nebo zapněte malý ventilátor. Cirkulace vzduchu pomůže rostlinám správně vypudit vodu z listů. V zimním období přemístěte rostliny na nejsvětlejší parapet a dopřejte fialkám i trochu slunečních paprsků. Se zlepšením pěstebních podmínek dojde automaticky k vyřešení problému.

Gutace na africké fialce

Gutace

Zatímco během transpirace opouští voda rostlinu přes průduchy v listech v podobě páry, během gutace je voda vylučována z listů ve formě kapiček. Tzv. „slzení rostlin“ se projevuje v situaci, kdy má rostlina nadbytek vody a současně zavřené průduchy – což nastává nejčastěji v noci a brzy ráno při poklesu okolní teploty. Pokud je půda i vzduch vlhký, vzniká v těle rostliny hydrostatický přetlak, který má za účel dopravit rostlině do horních částí minerální látky. Je-li tento tlak silnější než rostlina potřebuje, začne voda odkapávat vodními skulinami (hydatody) ze špiček listů. Gutační voda může obsahovat rozpuštěné látky, např. ionty solí, případně fytohormony (rostlinné růstové regulátory), proto lze po zaschnutí kapek pozorovat na okrajích listů neškodné bělavé skvrny. Gutace fialky nijak nepoškozuje.

Přejít nahoru