Africké fialky

Encyklopedie o pěstování, množení a typologii afrických fialek

Naučte se pěstovat africké fialky

Africké fialky jsou nenáročné pokojové květiny, které zdobí snad každou domácnost. Kromě notoricky známých kultivarů s růžovými, modrými nebo bílými květy existují po celém světě tisíce dalších kultivarů nejrůznějších barev, tvarů a velikostí, které v běžných květinářstvích nenajdeme. Vášniví sběratelé je shánějí u významných šlechtitelů nebo si je navzájem vyměňují. Pro mnohé se fialky staly celoživotní láskou.

Pěstování afrických fialek

Sprchování afrických fialek

Mezi lidmi je zakořeněný mýtus, že listy afrických fialek nesmí být potřísněny vodou, jinak uhnijí. Tuto teorii podporují mnohé „odborné“ články v magazínech, které píšou lidé nemající o skutečném pěstování fialek ani ponětí. Africké fialky nejsou žádné suchomilné rostliny, a přestože mají svůj původ v Africe, nepocházejí z pouštních oblastí. Právě naopak. Většina původních druhů roste ve vlhkých deštných pralesích, kde jsou po několik měsíců v roce smáčeny poměrně vydatnými a vytrvalými dešti. Dnešní moderní kultivary jsou sice choulostivější, přesto není důvod odpírat jim jednou za čas osvěžující koupel.

Opravdu je možné dopřát fialkám koupel?

Většina kultivarů fialek má více či méně ochlupené listy, na kterých se po čase usadí vrstva prachu, zvířecích chlupů a jiných nečistot. Taková fialka nevypadá příliš atraktivně, navíc hůře přijímá světlo a kyslík, což může vést k rozvoji nejrůznějších onemocnění. Jak tedy zaprášené listy očistit?

Většina příruček doporučuje použít jemný štěteček. Kdo však někdy zkoušel očistit listy fialek tímto způsobem, ten ví, že je to činnost zdlouhavá a s neuspokojivým výsledkem. Štětečkem se možná zbavíte hrubých nečistot jako zbytků hlíny a kočičích chlupů, ale nevzhledný šedavý povlak prachu neodstraníte (navíc si na okolní rostliny roznesete škůdce). Nečistot se dobře zbavíte koupelí. Nemusíte se bát, koupání fialkám prospívá. Rostlina prokoukne, listy získají svěží barvu a rovněž tím podpoříte násadu poupat. Důležité pouze je, aby fialka měla prodyšný substrát a malý květináč.

Jak postupovat při koupání fialek?

Při koupání nakloňte fialku nad umyvadlem tak, aby špinavá voda stékala z listů mimo květináč. Pusťte si slabý proud vlažné vody a prsty jemně omývejte listy ve směru růstu listových chlupů. Okoupané fialky nestavte do průvanu ani na přímé slunce. Teplota by neměla klesnout pod 18°C. Kapky vody ze srdíčka sfoukněte ústy nebo je odsajte ubrouskem, vodu z listů nechte klidně volně okapat. Pokud dodržíte tyto jednoduché zásady, budete mít z koupele radost vy i vaše rostliny.

Přejít nahoru