Sprchování fialek

Mezi lidmi je zakořeněný mýtus, že africké fialky nesmíme rosit, ani jim potřísnit listy během zalévání, jinak uhnijí. Tuto teorii podporují mnohé články na internetu a v magazínech, které píšou lidé nemající o skutečném pěstování fialek ani ponětí. Africké fialky nejsou žádné suchomilné rostliny, a přestože mají svůj původ v Africe, nepocházejí z pouštních oblastí. Právě naopak. Původní druhy rostly ve vlhkých horských lesích poblíž vodopádů, kde na ně dopadal jemný vodní aerosol. Některé druhy rostly také na březích řek, kde byly trvale smáčeny vodou. Dnešní moderní kultivary jsou sice choulostivější, přesto není důvod odpírat jim jednou za čas osvěžující koupel.

Většina kultivarů afrických fialek má více či méně ochlupené listy, na kterých se po čase usadí vrstva prachu, chlupů a jiných nečistot. Taková rostlina samozřejmě nevypadá příliš atraktivně, navíc hůře přijímá světlo, což může později vést k rozvoji nejrůznějších onemocnění. Jak tedy zaprášené listy očistit? Většina příruček doporučuje použít jemný štěteček. Kdo však někdy zkoušel očistit listy fialek tímto způsobem, ten ví, že je to činnost zdlouhavá a s neuspokojivým výsledkem. Štětečkem se možná zbavíme hrubých nečistot jako zbytků hlíny a kočičích chlupů, ale nevzhledný šedavý povlak prachu neodstraníme (nehledě na to, že štětečkem si na okolní rostliny rozneseme škůdce). Nečistot se dobře zbavíme koupelí. Nemusíme se bát, koupání fialkám velmi prospívá. Rostlina prokoukne, listy získají svěží zelenou barvu a rovněž tím podpoříme násadu poupat. Opatrnější musíme být jen u výrazně panašovaných kultivarů, na jejichž bílých plochách by se mohly objevit béžové skvrny.

Jak postupovat při koupání fialek

Při koupání nakloníme fialku nad umyvadlem tak, aby špinavá voda stékala z listů mimo květináč. Pustíme si slabý proud vlažné vody a prsty jemně omýváme listy ve směru růstu listových chlupů. Pokud jsou některé rostliny natolik špinavé, že jim omytí čistou vodou nepomůže, přidáme šetrné mýdlo, ekologický prostředek na nádobí nebo intimní sprchový gel. Nanášíme ho přímo na listy a poté je jemně opláchneme pod tekoucí vodou. Okoupané rostliny nestavíme do průvanu ani na přímé slunce a teplota v místnosti by neměla klesnout pod 18°C. Srdíčko osušíme ubrouskem, vodu z listů necháme volně okapat. Pokud dodržíme tyto jednoduché zásady, budeme mít z koupele radost my i naše rostliny.

Při přehrávání videa mějte strpení, déle se načítá.

Scroll to Top