Africké fialky

Sprchování afrických fialek

Mezi lidmi je zakořeněný mýtus, že listy afrických fialek nesmí být potřísněny vodou, jinak uhnijí. Tuto teorii podporují mnohé „odborné“ články v magazínech, které píšou lidé nemající o skutečném pěstování fialek ani ponětí. Africké fialky nejsou žádné suchomilné rostliny, a přestože mají svůj původ v Africe, nepocházejí z pouštních oblastí. Právě naopak. Většina původních druhů roste ve vlhkých deštných pralesích, kde jsou po několik měsíců v roce smáčeny poměrně vydatnými a vytrvalými dešti. Dnešní moderní kultivary jsou sice choulostivější, přesto není důvod odpírat jim jednou za čas osvěžující koupel.

Opravdu je možné dopřát fialkám koupel?

Většina kultivarů afrických fialek má více či méně ochlupené listy, na kterých se po čase usadí vrstva prachu, zvířecích chlupů a jiných nečistot. Taková rostlina samozřejmě nevypadá příliš atraktivně, navíc hůře přijímá světlo a kyslík, což může později vést k rozvoji nejrůznějších onemocnění. Jak tedy zaprášené listy očistit? Většina příruček doporučuje použít jemný štěteček. Kdo však někdy zkoušel očistit listy fialek tímto způsobem, ten ví, že je to činnost zdlouhavá a s neuspokojivým výsledkem. Štětečkem se možná zbavíte hrubých nečistot jako zbytků hlíny a kočičích chlupů, ale nevzhledný šedavý povlak prachu neodstraníte (nehledě na to, že štětečkem si na okolní rostliny roznesete škůdce). Nečistot se dobře zbavíte koupelí. Nemusíte se bát, koupání fialkám prospívá. Rostlina prokoukne, listy získají svěží zelenou barvu a rovněž tím podpoříte násadu poupat.

Jak postupovat při koupání fialek

Při koupání nakloňte fialku nad umyvadlem tak, aby špinavá voda stékala z listů mimo květináč. Pusťte si slabý proud vlažné vody a prsty jemně omývejte listy ve směru růstu listových chlupů. Okoupané fialky nestavte do průvanu ani na přímé slunce. Teplota v místnosti by neměla klesnout pod 18°C. Kapky vody ze srdíčka sfoukněte ústy nebo je odsajte ubrouskem, vodu z listů nechte klidně volně okapat. Pokud dodržíte tyto jednoduché zásady, budete mít z koupele radost vy i vaše rostliny.