Africké fialky

Encyklopedie o pěstování, množení a typologii afrických fialek

Naučte se pěstovat africké fialky

Africké fialky jsou nenáročné pokojové květiny, které zdobí snad každou domácnost. Kromě notoricky známých kultivarů s růžovými, modrými nebo bílými květy existují po celém světě tisíce dalších kultivarů nejrůznějších barev, tvarů a velikostí, které v běžných květinářstvích nenajdeme. Vášniví sběratelé je shánějí u významných šlechtitelů nebo si je navzájem vyměňují. Pro mnohé se fialky staly celoživotní láskou.

Pěstování afrických fialek

Stanoviště pro africké fialky

Tajemství úspěšného pěstování pokojových rostlin spočívá především ve znalosti podmínek, jaké panují na jejich přirozeném stanovišti. Co květina, to jiné nároky na pěstování. Jedna potřebuje ke svému zdárnému růstu velkou dávku slunečního svitu, druhá se ukrývá před ostrým sluncem ve stínu lesního porostu. Jedna si libuje v suché kamenité půdě, druhá ocení humózní půdu bohatou na vláhu a živiny. Čím lépe zvládnete napodobit přírodní podmínky daného druhu, tím krásnější rostliny budou zdobit vaši domácnost. U fialek to platí dvojnásob!

Světelné podmínky

Přírodní druhy saintpaulií

Seznamte se lépe s prostředím, ve kterém rostou přírodní druhy ve své rodné Tanzanii a Keni.

Přečíst

Africké fialky nemají zvláštní požadavky na světlo. Ve své domovině rostou ve stálezelených lesích a jsou životně závislé na korunách vzrostlých stromů, které je chrání před spalujícím africkým sluncem. K tomu, aby dobře prospívaly a kvetly i v domácnostech, potřebují dostatek rozptýleného světla, nikoliv celodenní pobyt na slunci. V našich zeměpisných šířkách je ideální volbou východní parapet s ranními slunečními paprsky, nebo okno severní, pokud ovšem není stíněné okolními budovami či stromy. Jižní a západní okna lze využít také, ale rostliny je vhodné chránit žaluziemi před úpalem, nebo je umístit opodál.

Fialky umístěné na nedostatečně osvětleném stanovišti (např. na konferenčním stolku uprostřed pokoje, nebo na polici v rohu místnosti) rostou pomalu, zřídka kvetou, naklánějí se za světlem a předčasně odumírají. Při nedostatku místa na oknech lze fialky pěstovat v regálech pod umělým osvětlením.

Při posuzování světelných podmínek je potřeba zohlednit rozměry oken, úhel dopadu světla, tloušťku skla apod. Ani jižní okna nemusí poskytovat rostlinám dostatek světla, jsou-li příliš malá nebo zcela zakrytá okolní vegetací.

Teplota vzduchu

Africké fialky pocházejí ze subtropických oblastí. Optimálního růstu a vybarvení květů dosahuje většina kultivarů při pokojových teplotách v rozmezí 20-24 °C. Mírný pokles teploty v nočních hodinách rostlinám neublíží, ale výrazné kolísání denních a nočních teplot může podpořit rozvoj padlí. Nebezpečné mohou být pro fialky trvale nízké teploty v málo vytápěných pokojích a chodbách. Bezpečná hranice je přibližně 18 °C. Při teplotách pod 16 °C zpomalují růst a dochází ke ztrátě olistění, při kritické hranici 10 °C pozvolna hynou. Pozor si musíme dávat i na vysoké letní teploty. Zatímco uprostřed místnosti naměříme „jen“ okolo 26 °C, na osluněném parapetu blízko okenního skla se může teplota vyšplhat i vysoko nad 30 °C. Takové teploty ve spojení s vysokou vlhkostí substrátu mohou vést k přehřátí a úhynu rostliny.

Mrazivý vzduch, který proudí přes mikroventilaci oken, způsobuje nevzhledné skvrnitosti listů i jejich následné vodnatění. Suchý vzduch ze sálajících radiátorů může být příčinou měknutí listů, což svádí pěstitele k vydatnějšímu zalévání. V mokrém substrátu pak nezřídka dochází k hnilobám kořenů.

Přejít nahoru