Typologie listů

Základní typy listů

List africké fialky se skládá z řapíkulistové čepele. Většina listů bývá hustě pokryta jemnými chloupky, ale najdeme i kultivary, jejichž listy jsou lesklé, téměř bez chloupků. Povrch některých listů může být hladký, nebo plastický, říká se mu prošívaný.

Základním typem jsou listy chlapecké, v angličtině popisované jako boy nebo plain. Jedná se o klasické listy s plochou čepelí, jaké má většina běžných fialek. Tvar takových listů bývá nejčastěji kulatý, oválný a srdčitý, některé oválné listy mohou být špičaté.

prošívaný
(quilted)

kulatý
(round)

oválný (ovate)
špičatý (pointed)

srdčitý
(heart-shaped)

Netradiční typy listů

Zajímavější jsou typy listů, které vznikaly v důsledku mutací a s nimiž se u běžných fialek z květinářství jen tak nesetkáme. Mezi takové patří listy cesmínové, jejichž okraje jsou výrazně zahnuté dolů. Často se vyskytují u ruských kultivarů ve spojení s třepenitými květy. Atraktivní a dnes už poměrně rozšířené jsou listy dívčí, které mají výraznou prohlubeň ve spodní části čepele. Pro tento typ listů se všude na světě vžilo označení girl. Dalším zajímavým typem jsou listy s dlouhou čepelí, které se podobají listům rhododendronů. Pro ně se používá označení longifolia. Velmi vzácné jsou listy typu clackamas, které připomínají svou žilnatinou kresbu na melounu. Stejně ojedinělé jsou také listy lžícovité, jejichž okraje jsou výrazně stočené nahoru. Zcela unikátním typem jsou listy nazývané bustle back, které mají v místě napojení čepele na řapík menší palístky, připomínající křidélka nebo sukýnku.

cesmínový
(holly)

podlouhlý
(longifolia)

melounovitý (clackamas)

složený
(bustle back)

lžícovitý
(spooned)

dívčí
(girl)

Pojmy boy a girl nemají nic společného s pohlavím rostliny, ale vznikly na počest kultivarů Blue Boy a Blue Girl. První jmenovaný patří mezi nejstarší komerční kultivary na světě (1936) a měl klasické ploché listy. V roce 1941 vznikl v důsledku mutace kultivar Blue Girl, vyznačující se zvláštními listy se světlou prohlubní v místě napojení řapíku na čepel. Aby pěstitelé oba typy listů rozlišili, začali je označovat podle jmen původních kultivarů. Od té doby jsou tradiční listy nazývány boy, zatímco listy s prohlubní girl.

hladké okraje
(plain)

vroubkované okraje
(scalloped)

zubovité okraje
(serrated)

Okraje listů bývají hladké, vroubkované nebo zubovité, některé mohou být zvlněné, wavy, nebo zřasené, ruffled. Zřasené okraje se často vyskytují u kultivarů se zřasenými květy.

Barevná škála listů

Listy afrických fialek mohou být světle zelené, středně zelené nebo tmavozelené – někdy až s nádechem do černa. Rub listů může být světle zelený, narůžovělý nebo vínově červený. Poslední se zpravidla vyskytuje ve spojení s tmavozelenými listy. Barva listů obvykle mírně kolísá v závislosti na pěstebních podmínkách. Kromě kultivarů se zelenými listy existují také fialky s listy žíhanými, kterým říkáme panašované. U takových kultivarů je zelená barva kombinována s bílou, žlutou, růžovou nebo béžovou barvou.

světle zelený
(light green)

středně zelený
(medium green)

tmavě zelený
(dark green)

zelený rub
(green back)

růžový rub
(pink back)

červený rub
(red back)