Africké fialky

Mšice, zdroj pixabay.com

Nemoci afrických fialek

Mšice

Mšice (Aphis, v angličtině Aphid), jsou skupina hmyzu druhově velmi bohatá a většině zahrádkářů dobře známá. Jen ve střední Evropě žije okolo 850 druhů. Na afrických fialkách se vyskytují v létě poměrně často, ale pokud své rostliny pravidelně prohlížíte a okamžitě zasáhnete, nenapáchají velké škody.

Popis škůdce

Je to drobný hmyz zbarvený podle druhu žlutě, zeleně, černě nebo růžově. Obvykle se vyskytuje ve formě bez křídel, při přemnožení se však začnou líhnout i okřídlení jedinci a mšice se tak mohou přesouvat z rostliny na rostlinu. Mšice se zpravidla nacházejí na spodní straně listů, na řapících, ale nepohrdnou ani květy. Mšice se neobyčejně rychle rozmnožují, samice rodí až 100 larev, které během několika dnů dospívají. Na vrchní straně listů pak můžete pozorovat charakteristické bílé svlečky dospělých jedinců.

Jak škodí mšice

Podobně jako jejich příbuzní červci škodí mšice sáním rostlinných šťáv. Současně vypouštějí do rostlinných pletiv toxické sliny, které zvyšují rozsah škod. Z vysáté mízy využívají hlavně bílkoviny, zatímco přebytečné cukry vylučují ve formě medovice. Ta vytváří na rostlinách lepkavý povlak, který je pak živnou půdou pro různé houbové choroby. Přenášejí také virová onemocnění rostlin. Listy jsou znetvořené, zkadeřené, fialka neprospívá a chřadne.

Opatření

Jako první pomoc můžete vyzkoušet mýdlový postřik a následné omytí listů proudem vody. Z insekticidů lze doporučit systémový přípravek Mospilan, který je rozváděn do celého těla rostliny a působí tak dlouhodoběji než kontaktní přípravky Karate a Vertimec, které zahubí jen to, co přímo zasáhnou. Vynikající účinnost má kontaktní přípravek Neudosan, který likviduje všechna vývojová stádia. Z přírodních přípravků lze aplikovat Biool.