Africké fialky

Encyklopedie o pěstování, množení a typologii afrických fialek

Naučte se pěstovat africké fialky

Africké fialky jsou nenáročné pokojové květiny, které zdobí snad každou domácnost. Kromě notoricky známých kultivarů s růžovými, modrými nebo bílými květy existují po celém světě tisíce dalších kultivarů nejrůznějších barev, tvarů a velikostí, které v běžných květinářstvích nenajdeme. Vášniví sběratelé je shánějí u významných šlechtitelů nebo si je navzájem vyměňují. Pro mnohé se fialky staly celoživotní láskou.

Nemoci afrických fialek

Ostatní poruchy a nemoci afrických fialek

Studený průvan a zálivka

Jestliže pěstujete fialky na okenních parapetech, dávejte si pozor na otevřené ventilačky oken, jimiž proudí na rostliny studený vzduch. Při mírném nachlazení v jarním nebo podzimním období lze především na spodních listech pozorovat charakteristickou kresbu – nepravidelné béžové paprsky. Stejnou kresbu na listech můžete pozorovat také při zalévání studenou vodou. Mnohdy si pěstitelé napustí vodu do PET lahví, nechají ji odstát v chodbě domu a neuvědomí si, že na chodbě může být výrazně nižší teplota, než v jaké se nacházejí rostliny. Drobné skvrny jsou spíše jen estetickou vadou, rostlinu neohrožují. V zimním období však může mrazivý vzduch fialky ošklivě popálit – listy jsou skvrnitě hnědé, fialové, červené (dle kultivaru), mokvají a odumírají. Ponecháte-li fialky delší dobu v příliš chladné místnosti s teplotami pod 13°C, listy změknou, zhadrovatí, na rubové straně se objeví průsvitné až mokvavé skvrny a nakonec celá rostlina hyne.

Sluneční úpal

Mnoho pěstitelů zaměňuje skvrny z nachlazení za popáleniny od slunce. Je to proto, že skvrny z nachlazení se nejčastěji objevují v jarních měsících, kdy nás první sluneční paprsky lákají k otevírání oken a neuvědomujeme si, že venku je přeci jen ještě chladno. Fialka spálená sluncem má však jiný typ poškození. Kultivary se světle zelenými listy blednou, mají žlutavý nádech. Při slabším popálení se objevují nejprve vyšisovaná místa, jako byste plochu listu přejeli smirkovým papírem. Následně se přidávají suché hnědé skvrny okrouhlého tvaru, okraje skvrn mohou přecházet do tmavohnědé barvy s náznakem „plísně“. Rostlina se proti slunci brání uzavřením středu růžice, případně se listy napřimují do svislé polohy. Na květech se mohou objevit průsvitné skvrny s hnědým lemováním.

Vzlínání minerálů

U mladých fialek zasazených příliš hluboko do substrátu, nebo u rostlin čerstvě převedených na knotovou závlahu se často objevují v srdíčku rezavé krystaly. Jedná se o minerály vzlínající na povrch substrátu. Zasažené listy lehce omyjte vodou (postříkejte rozprašovačem) a rostlinu povytáhněte tak, aby srdíčko bylo nad povrchem substrátu. Dokud fialka dobře nezakoření, zalévejte ji jen shora. Vzlínající minerály obvykle nenapáchají velké škody, způsobují převážně jen drobná poškození listů, ale v kombinaci s dlouhodobě mokrým substrátem a letními teplotami může dojít k hnilobě srdíčka.

Přejít nahoru