Knotové zavlažování

Africké fialky jsou citlivé na zálivku. Vadí jim neustálé přemokřování, ale zrovna tak si nelibují ve vyprahlém substrátu. Aby fialky bohatě kvetly a měly zdravé lesklé listy, potřebují rovnoměrně vlhký a zároveň vysoce vzdušný substrát. Pokud nemůžete věnovat svým rostlinám pravidelnou péči a zálivku, můžete vyzkoušet tzv. knotové zavlažování. Jak již název naznačuje, voda je do květináče přiváděna ze zásobníku vody pomocí provázku, neboli knotu. Jako zásobník se nejčastěji používá sklenice nebo plastový pohár, do kterého se vloží květináč tak, aby se nedotýkal dna zásobníku a nacházel se nad hladinou vody. Voda ze zásobníku pak vzlíná po knotu vzhůru do substrátu a zajišťuje stabilní přísun vláhy k rostlině.

Výběr knotu a postup práce

Při přechodu na knotové zavlažování hraje důležitou roli výběr knotu a složení substrátu. Jako knot lze použít jakýkoliv tenký provázek, který je schopen vést vodu. Vhodné jsou provázky z umělých vláken, které nepodléhají rozkladu, např. akrylová a nylonová příze, 100% PES, gumičky z respirátorů, nastříhané silonky apod. Tloušťku knotu musíte vyzkoušet podle toho, jak si bude rozumět s vaším substrátem a rostlinou. Nicméně síla knotu 1-2 mm je pro malé květináčky plně dostačující. Substrát musí být extrémně vylehčený perlitem. Minimální množství je 50 % perlitu, tedy 1 díl perlitu na 1 díl substrátu, ale běžně se přidává až 70 % perlitu. Někteří pěstitelé nahrazují část perlitu vermikulitem, zeolitem či mechem sfagnum, ale není to nutné. Při převodu na knoty doporučuji míchat substrát pro pokojové rostliny s chudším výsevním substrátem. Pokud použijete příliš výživnou směs, mohou minerály vzlínat do srdíčka a poškodit tak listy.

Fialku vyjměte z květináče a odstraňte co nejvíce starého substrátu. Zhutnělý a neprodyšný kořenový bal by mohl zapříčinit hnilobu fialky. Dnem květináčku protáhněte knot a prstem ho přidržte u horního okraje květináče. Druhý konec šňůrky nechte volně viset ze dna. Doporučuji knot předem namočit, aby se aktivovala jeho vzlínavost.

Do květináčku nasypte substrát a zasaďte rostlinu. Substrát nijak neumačkávejte, musí být 100% lehký a mít vzduchové kapsy. Při knotové závlaze bude zemina neustále mokrá a pokud byste ji upěchovali, fialka by vám brzy uhnila. Také si dávejte pozor, abyste rostlinu nezasadili příliš hluboko, pak by mohlo dojít k hnilobě srdíčka.

Spodní konec knotu vložte do zásobníku s vodou a tím je instalace hotová. V prvních dnech a týdnech se může stát, že některé spodní listy změknou a uvadnou. Většinou se jedná o přirozenou reakci na změnu podmínek. Jakmile se rostlina ujme, listy se obvykle zpevní a nastává rychlý růst.

Na knoty nikdy nepřevádějte celou sbírku naráz a pro testování nevybírejte nejoblíbenější kultivary. Pro rostliny se jedná o náhlou změnu podmínek a než doladíte detaily, můžete o pár kusů přijít. Lepší je vyzkoušet na několika rostlinách, zda jste dobře odhadli složení substrátu a zvolili vhodný knot. Pokud do 3 týdnů nezačnou fialky negativně reagovat, můžete v převodu na knotovou závlahu pokračovat.

Klady a zápory knotové závlahy

Knotová závlaha, podobně jako každá alternativní metoda, má své výhody i nevýhody. Mnozí pěstitelé nedají na knotovou závlahu dopustit, jiní se po vyzkoušení knotů vracejí k tradičnímu způsobu zalévání. Já patřím do druhé skupiny: knoty jsem před lety vyzkoušela, ale v jejich používání jsem nespatřila tolik výhod, abych chtěla v tomto způsobu zalévání pokračovat. Níže vám popíši vlastní zkušenosti, ale v žádném případě to nechápejte jako bojkot knotové závlahy. Spíše vás chci dopředu upozornit na rizika, o kterých se často nepíše veřejně, ale pravidelně je řeším v soukromých zprávách nebo v diskuzních fórech. Jako vždy ale platí, že každému vyhovuje něco jiného a třeba budete mít s knotovou závlahou lepší zkušenosti.

 • Možnost odjet na dovolenou

  Při knotové zálivce nemusíte přemýšlet, které sousedce svěříte zalévání rostlin během vaší dlouhodobé nepřítomnosti. Nemusíte se obávat, kolik jich přelije nebo usuší. Dle velikosti zásobníku vydrží rostliny bez dolití vody až 3 týdny.

 • Rovnoměrný přísun vláhy

  Při knotové závlaze nejsou rostliny stresovány výkyvy v zálivce. Nedochází k přelévání ani přesušování kořenového balu. Díky stabilnímu přísunu vláhy jsou listy pevné, sytě zelené a lesklé, květy vydrží déle čerstvé. Kořenový bal je bohatě rozvětvený s jemnými vlásečnicovými kořínky.

 • Úspora času při zalévání

  Máte-li velkou sbírku čítající stovky sazenic a zaléváte tradičním způsobem, musíte dvakrát týdně všechny rostliny pozalévat. To může zabrat až 4 hodiny týdně. U knotové závlahy tato povinnost odpadá, po příchodu z práce se můžete věnovat sobě a své rodině, nikoliv zalévání.

 • Estetický dojem

  V počáteční fázi se jako zásobník používá vše, co byste jinak vyhodili: sklenice od zavařenin, plastové krabičky od salátů a polévek, plastové kelímky od nápojů. Pokud nemáte dostatek financí na pořízení hezčích zásobníků, bývá estetický dojem nevalný.

 • Ucpávání knotů řasou a minerály

  V průhledných zásobnících se vytváří nevzhledná zelená řasa. Samotným rostlinám neškodí, ale časem může ucpat knoty a přerušit kapilaritu (vzlínavost). Stejný problém mohou způsobit i minerály obsažené ve vodě a hnojivech.

 • Rozvrat metabolismu rostliny

  Největším rizikem knotové závlahy není trvalé mokro, jak se mnozí domnívají, nýbrž rozvrat metabolismu rostliny vinou nízkého pH substrátu. Africké fialky potřebují substrát s pH v rozmezí 6-6,9. Běžné komerční substráty mají pH v rozmezí 5,5-6,5 (většinou se pohybuje spíše na spodní hranici). Činností půdních organismů, pozvolným rozkladem substrátu a pravidelným používáním hnojiv může pH klesnout až na hodnoty okolo 4,5. Takové pH vyžadují kyselomilné azalky a borůvky, nikoliv africké fialky. Dochází k zástavě růstu, zakrňování srdíčka, žloutnutí listů a mnohdy až k nevratnému poškození rostliny. Je tedy nanejvýš vhodné pravidelně kontrolovat hodnotu pH pomocí testeru. pH lze upravovat pomocí speciálních přípravků nebo rostliny častěji přesazovat.

 • Pravidelná hygiena

  Čas, který jste ušetřili při samotném zalévání rostlin, budete muset věnovat pravidelné údržbě zásobníků. Při každém dolévání vody je nutné vymýt zásobník od zbytků hnojivého roztoku. Pokud tak neučiníte, může časem dojít k přehnojení rostliny a ke snížení pH substrátu pod únosnou mez.

 • Častější přesazování a vyšší spotřeba substrátu

  Pokud knotová závlaha funguje správně a neřešíte výše zmíněné potíže, rostou fialky o něco rychleji než při běžné zálivce. Budete je muset častěji přesazovat a investovat do nákupu substrátu a perlitu. To není ani levné, ani ekologické.

 • Pozor na chlad a vedro

  Metoda není vhodná při použití v chladných místnostech, kde teplota klesá k 16°C. Chladná voda může způsobit skvrnitosti listů. V letních dnech s teplotami nad 28°C může dojít k rozvoji houbových chorob.

 • Smutnice a roztoči

  Trvale vlhký substrát s oblibou vyhledávají mušky smutnice. Také různé druhy škodlivého roztočíka se ve vlhkém prostředí množí rychleji.