Přesazování a zmlazování fialek

Africké fialky přesazujeme minimálně jednou, nejlépe dvakrát ročně. Pravidelné přesazování je důležité kvůli podpoře růstu a odstranění zasoleného substrátu, na který jsou fialky obzvláště citlivé. Také máme příležitost odhalit kořenové škůdce nebo počínající hnilobu kořenů. Nejvhodnějším obdobím pro přesazování je časné jaro před nasazením poupat, a to zejména pro fialky, u nichž provádíme nějaký radikální zásah – třeba zmlazování, ořezávání kořenů, převod na knotovou závlahu apod. Na jaře rostliny dobře narůstají a rychle se regenerují. Běžné přesazení rostlin z  menšího květináče do většího, bez výrazného zásahu do kořenů, však můžeme provádět po celý rok i v průběhu kvetení.

Přesazování mladých rostlinek

Rostlinku vyndáme z květináčku a prohlédneme kořeny. Jsou-li zdravé a s pravidelnými přírůstky, nezasahujeme do nich. Přichystáme si květináček o 2 cm větší než byl stávající, to znamená, že rostlinku z květináče o průměru 5 cm přesadíme do květináče o průměru 7 cm. Na dno nasypeme 1 cm vrstvu keramzitu frakce 4-8 mm (pro lepší odvodnění), přisypeme trochu substrátu, vložíme rostlinu a dosypeme zbytek substrátu. Dbáme na to, abychom rostlinku nezasadili příliš hluboko a nedošlo tak později k zahnívání srdíčka. Substrát jen lehce zarovnáme, neumačkáváme ho. První měsíc nehnojíme, abychom fialku nespálili. Substrát udržujeme mírně vlhký.

Přesazování mladých rostlinek

Existují dva způsoby sázení mladých rostlinek. V prvním případě si do většího květináčku nasypeme trochu substrátu a původním květináčkem vyhloubíme důlek. Rostlinku zasadíme a povrch substrátu zarovnáme.

Přesazování mladých rostlinek

Ve druhém případě vložíme do většího květináčku sazenici a substrát dosypáváme lžící okolo rostliny až dodatečně.

Přesazování dospělých rostlin

Starší rostliny není nutné přesazovat do větších květináčů, klidně můžeme ponechat stávající nádobu. Pro dospělé fialky používáme květináče o průměru 8-9 cm, pro miniatury a polominiatury 6-7 cm. Pokud použijeme příliš velký květináč, rostlina se místo kvetení soustředí na růst kořenů a listů. Navíc ji můžeme snadno přelít. Pokud jde o materiál, používám raději plastové květináče než hliněné. Po obvodu hliněných květináčů se často tvoří solné krusty a plísně, které pak poškozují řapíky listů. Další důvod je ryze praktický: z plastových květináčků jde rostlina lépe vytáhnout, květináč stačí v ruce několikrát zmáčknout a kořenový bal se uvolní. V neposlední řadě se plastové květináče lépe vymývají a i po několika letech používání mohou vypadat jako nové.

Při přesazování fialek postupujeme stejně jako při přesazování jiných pokojových rostlin, jen musíme být opatrnější při manipulaci, protože některé kultivary mají křehké listy a snadno se lámou. Rostlinu vyndáme z květináče a prsty obereme starou zeminu. Je-li kořenový bal už příliš hutný a zeminu nelze obrat, seřízneme kořeny ze všech stran o 2 cm, čímž posléze získáme místo pro dosypání čerstvého substrátu. Nejprve však prohlédneme kořeny. Zdravé kořeny mají krémovou barvu, jsou jemně ochlupené a hustě prorůstají zeminou. Jsou-li tmavohnědé, suché či pohnilé, měli bychom je seříznout. Otrháme suché květy i nažloutlé, nahnilé či jinak poškozené listy. Odstraníme odnože a spodní listy, které příliš vystupují z řady a narušují symetrii růžice. Původní květináč vymyjeme, rostlinu zasadíme do čerstvé zeminy a mírně zalijeme. Jestliže jsme výrazněji zasahovali do kořenů, umístíme fialku i s květináčem na 2 týdny do sáčku, který jednou denně na chvíli provětráme. Vyšší vzdušná vlhkost pomůže rostlině s regenerací.

Zasolený substrát

Tato rostlina už volala po přesazení. Zemina byla vyčerpaná a zasolená, kořeny suché a místy spálené od častého hnojení. Horší funkce kořenů se podepsala na zpomaleném růstu fialky a postupném odumírání listů.

Přesazování afrických fialek

Proto jsem kořeny značně ořezala, starou zeminu opatrně obrala a zaschlé krusty na krčku jemně oškrábala nožíkem. Takto upravenou rostlinu jsem zasadila do čerstvé vylehčené zeminy.

Fialky zakoupené v květinářství

Fialky z květinářství bychom měli přesadit co nejdříve po nákupu, abychom posoudili jejich zdravotní stav a nenakazili ostatní rostliny ve sbírce. Nejčastěji si domů přineseme fialku s počínající hnilobou kořenů nebo s úpornými škůdci – třásněnkou a roztočíkem. Pokud spatříme na květech vysypaný pyl, ihned otrháme všechny květní stvoly a rostlinu ošetříme přípravkem Vertimec nebo Karate. Fialku pak izolujeme od ostatních rostlin. Důležité je vědět i to, že substrát, v němž se fialky prodávají, není určen k dlouhodobému pěstování a rostliny v něm po čase strádají. Proto je vhodné nově zakoupené fialky přesadit do čerstvého, plnohodnotného a řádně vylehčeného substrátu.

Fialka zakoupená v květinářství
Mírné seříznutí kořenů fialky
Přesazování africké fialky

Fialka zakoupená v jednom menším květinářství byla v poměrně dobrém stavu. Jak je patrné z fotografie, odlámala jsem nejprve spodní listy, které narušovaly symetrii růžice, a také dvě odnože, které jsem nechala zakořenit v perlitu. Poté přišla na řadu úprava kořenového balu. Kořeny byly zdravé, přesto jsem je ze všech stran seřízla, abych mohla fialku zasadit do květináče o průměru 9 cm. Kdybych kořeny nezkrátila, musela bych rostlinu přesadit z původního květináče o průměru 12 cm do květináče o velikosti 14 cm, což je nesmysl. Ponechala jsem jen jeden květ pro potěšení, aby se fialka zbytečně nevysilovala a soustředila svou energii do tvorby nových kořenů a listů.

Zmlazování starých rostlin

U starších rostlin se po dvou až třech letech vytvoří holý kmínek. Vzniká v důsledku odstraňování listů a vytahování se rostliny za světlem. Pokud není krček příliš dlouhý, stačí během přesazování seříznout spodní část kořenů, zasadit fialku hlouběji do květináče a dosypat novou zeminu. Někdy je ale krček natolik dlouhý, že nám hlubší zasazení nepomůže, a tak je potřeba ho seříznout. Fialku vyndáme z květináče a nejprve odstraníme staré, přerostlé nebo nevzhledné listy. Pak krček seřízneme nožem na délku 1-2 cm. Zaschlou tkáň na krčku jemně seškrábneme ostrým nožem, čímž podpoříme tvorbu kořenů po celé jeho délce. Takto upravenou fialku dáme zakořenit do sklenice s vodou nebo do mokrého perlitu. Nové kořínky začínají vyrůstat už po několika dnech. Jakmile rostlina dobře zakoření, zasadíme ji do vlhké zeminy a umístíme na dva týdny do pařeniště. Omlazená rostlina brzy zesílí a vykvete.

Dlouhý krček africké fialky
Zmlazení starší africké fialky
Zakořeňování vrcholu růžice v perlitu