Africké fialky

Zaschlé pletivo na kořenovém krčku doporučuji oškrábat nožíkem.

Pěstování afrických fialek

Přesazování a zmlazování afrických fialek

Africké fialky přesazujeme minimálně jednou, ideálně dvakrát až třikrát ročně. Pravidelné přesazování je důležité kvůli podpoře růstu a odstranění zasoleného substrátu, na který jsou fialky obzvláště citlivé. Také máme příležitost odhalit včas kořenové škůdce nebo počínající hnilobu kořenů. 

Kdy je nejvhodnější období?

Nejvhodnějším obdobím pro přesazování je časné jaro před nasazením poupat, a to zejména pro fialky, u nichž provádíme nějaký radikální zásah – zmlazování, ořezávání kořenů, převod na knotovou závlahu apod. Na jaře rostliny dobře narůstají a rychle se regenerují. Běžné přesazení rostlin z menšího květináče do většího, bez výrazného zásahu do kořenů, však můžeme provádět po celý rok, dokonce i v průběhu kvetení.

Přesazování mladých rostlinek

Přesazování mladých rostlin je velmi snadné. Jejich listy bývají ještě pružné a poddajné, takže se s nimi dobře manipuluje. Rostlinku vyndejte z květináčku a prohlédněte kořeny. Jsou-li zdravé a s pravidelnými přírůstky, nezasahujte do nich, maximálně zlehka oberte volný substrát. Přichystejte si květináček o 2 cm větší než byl stávající, to znamená, že rostlinku z květináče o průměru 5 cm přesadíte do květináče o průměru 7 cm. Na dno nasypte 1 cm vrstvu keramzitu frakce 4-8 mm (drenáž pro lepší odvodnění), přisypte trochu substrátu, vložte rostlinu a dosypte zbytek substrátu. Dbejte na to, abyste rostlinku nezasadili příliš hluboko a nedošlo tak později k zahnívání srdíčka. Substrát jen lehce zarovnejte, příliš ho neumačkávejte. První měsíc nehnojte, abyste fialku nespálili. Substrát udržujte stále mírně vlhký, nepřelévejte, nesušte.

Existují dva způsoby sázení mladých rostlinek. V prvním případě si do většího květináčku nasypete trochu substrátu a původním květináčkem vyhloubíte důlek. Rostlinku zasadíte a povrch substrátu zarovnáte.

Ve druhém případě vložíte do většího květináčku sazenici a substrát dosypáváte lžící okolo rostliny až dodatečně.

Tato rostlina už volala po přesazení. Zemina byla vyčerpaná a zasolená, kořeny suché a místy spálené od častého hnojení. Horší funkce kořenů se podepsala na zpomaleném růstu fialky a postupném odumírání listů.

Proto jsem kořeny značně ořezala, starou zeminu opatrně obrala a zaschlé krusty na krčku jemně oškrábala nožíkem. Takto upravenou rostlinu jsem zasadila do čerstvé vylehčené zeminy.

Přesazování dospělých rostlin

Starší rostliny není nutné přesazovat do větších květináčů, klidně můžete ponechat stávající nádobu. Pro dospělé fialky používám květináče o průměru 8-9 cm, pro miniatury a polominiatury 6-7 cm. Pokud použijete příliš velký květináč, rostlina se místo kvetení soustředí na růst kořenů a listů. Navíc ji můžete snadno přelít.

Při přesazování fialek postupujte stejně jako při přesazování jiných pokojových rostlin, jen musíte být opatrnější při manipulaci, protože některé kultivary mají křehké listy a snadno se lámou. Rostlinu vyndejte z květináče a prsty oberte starou zeminu. Je-li kořenový bal už příliš hutný a zeminu nelze obrat, seřízněte trochu kořeny nožem, čímž posléze získáte místo pro dosypání čerstvého substrátu.  

Otrhejte suché květy i nažloutlé, nahnilé či jinak poškozené listy. Odstraňte odnože a spodní listy, které příliš vystupují z řady a narušují symetrii růžice. Původní květináč vymyjte, rostlinu zasaďte do čerstvého substrátu a mírně zalijte. Jestliže jste výrazněji zasahovali do kořenů, umístěte rostlinku na dva až tři týdny do mírně pootevřeného sáčku. Zajistěte světlé místo, avšak mimo dosah slunečních paprsků. Vyšší vzdušná vlhkost pomůže rostlině s regenerací.

Substrát

Jak si namíchat vhodný substrát.

Přečíst

Květináče

Jak zvolit vhodnou velikost květináče.

Přečíst

Péče

Jak tvarovat fialku a pečovat o její vzhled.

Přečíst

Fialky zakoupené v květinářství

Fialky z květinářství byste měli přesadit co nejdříve po nákupu, abyste posoudili jejich zdravotní stav a nenakazili ostatní rostliny ve sbírce. Nejčastěji si domů přinesete fialku s počínající hnilobou kořenů nebo s úpornými škůdci – třásněnkou a roztočíkem. Pokud spatříte na květech vysypaný pyl, ihned otrhejte všechny květní stvoly a rostlinu ošetřete přípravkem Vertimec nebo Karate. Fialku pak izolujte od ostatních rostlin. Já odstraňuji květy téměř vždy, jednak jako prevenci proti zmíněné třásněnce, jednak aby se rostlina nevysilovala po přesazení. Při dobré péči fialky zase brzy vykvete. 

Důležité je vědět také to, že substrát, v němž se fialky v obchodech prodávají, není vhodný k dlouhodobému pěstování. Zpravidla se jedná o rašelinu, která není vylehčená perlitem a brzy ztrácí prodyšnost. Co pro jiné pokojové rostliny s hrubšími kořeny nepředstavuje problém, může africké fialky spolehlivě zahubit. Fialkám neprospívají ani přehnaně velké květináče, v jejichž spodní části se dlouho drží voda. Proto je vhodné nově zakoupené fialky přesadit do čerstvého, plnohodnotného a řádně vylehčeného substrátu. Pokud to neuděláte, začnou brzy strádat. To ostatně dokládají i četné komentáře z diskuzních fór typu: „Pokaždé, když si přinesu fialku z květinářství, tak mi po pár měsících umře.“ Spousta lidí pak kupuje fialky s tím, že se krátce pokochají květy (po nákupu je odmítají otrhat, aby se o tu krásu nepřipravili) a pak rostlinu vyhodí, jako by to byla odkvetlá letnička. Vůbec jim nedochází, že stačí udělat pár jednoduchých kroků a mohou se z fialky radovat ještě dlouhá léta. 

Fialka zakoupená v jednom menším květinářství byla ve slušném stavu, ale měla spoustu bočních odnoží, které by časem přinesly jen samé problémy.

Odlámala jsem nejprve spodní listy, které narušovaly symetrii růžice, a také dvě odnože, které jsem nechala zakořenit v perlitu. Poté přišla na řadu úprava kořenů.

Kořeny byly zdravé, přesto jsem je ze všech stran seřízla, abych mohla fialku zasadit do květináče o průměru 9 cm. Kdybych kořeny nezkrátila, musela bych rostlinu přesadit z původního květináče o průměru 12 cm do květináče o velikosti 14 cm, což je nesmysl.

Zmlazování starých rostlin

U dvouletých a starších rostlin se vytváří holý kmínek. Nejčastěji vzniká v důsledku odstraňování spodních listů nebo vytahování se rostliny za světlem. Pokud není krček příliš dlouhý, stačí během přesazování seříznout spodní část kořenů, zasadit fialku hlouběji do květináče a okolo krčku dosypat novou zeminu. Někdy je ale krček natolik dlouhý, že nám hlubší zasazení nepomůže, a tak je potřeba krček seříznout. Fialku vytáhněte z květináče a odstraňte staré, přerostlé nebo nevzhledné spodní listy. Kmínek odřízněte ostrým nástrojem zhruba 1-2 cm pod úrovní koruny. Zaschlou tkáň na krčku jemně seškrábněte ostrým nožem, čímž podpoříte tvorbu nových kořenů po celé jeho délce. Takto upravenou fialku dejte zakořenit do sklenice s vodou, do perlitu nebo přímo do substrátu. Pokud sázíte rovnou do substrátu, umístěte rostlinu jako vždy na dva až tři týdny do pařeniště. Nové kořínky začínají vyrůstat už po několika dnech. Omlazená rostlina brzy zesílí a vykvete.