Africké fialky

Encyklopedie o pěstování, množení a typologii afrických fialek

Naučte se pěstovat africké fialky

Africké fialky jsou nenáročné pokojové květiny, které zdobí snad každou domácnost. Kromě notoricky známých kultivarů s růžovými, modrými nebo bílými květy existují po celém světě tisíce dalších kultivarů nejrůznějších barev, tvarů a velikostí, které v běžných květinářstvích nenajdeme. Vášniví sběratelé je shánějí u významných šlechtitelů nebo si je navzájem vyměňují. Pro mnohé se fialky staly celoživotní láskou.

Nové kultivary s unikátními vlastnostmi lze získat prostřednictvím semen.

Opylování květů afrických fialek

Na internetu se občas setkáváme s informací, že africké fialky můžeme rozmnožovat semeny. Tato informace je však poněkud zavádějící, protože ze semínek moderních kultivarů získáváme křížence s novým vzhledem a vlastnostmi, nikoliv kopie mateřské rostliny. Z jednoho křížení můžeme získat několik desítek až stovek semenáčků. Čím pestřejší rodokmen mají rodiče, tím pestřejší může být potomstvo. Ty nejkrásnější semenáče lze po důkladném otestování jejich vlastností pojmenovat nebo dokonce zaregistrovat u společnosti AVSA.

Křížení afrických fialek je zábavná činnost pro trpělivé pěstitele. Botanické druhy jsou v přírodě opylovány hmyzem, moderním kultivarům pěstovaným v domácnostech však musí pomoci člověk. Květy fialek jsou oboupohlavné, což znamená, že jsou vybaveny samčími i samičími pohlavními orgány. Samičím orgánem je pestík, tyčinka zakončená na vrcholu bliznou a dole semeníkem, v němž dozrávají vajíčka. Samčím orgánem jsou prašníky, žluté váčky, v nichž se ukrývají pylová zrna. Každý květ se tak na základě naší volby může stát matkou, nebo otcem.

Nemáte-li v rukou dostatečný cit, uchopte pootevřený prašník pinzetou a jemným pohybem přeneste pyl na bliznu fialky, kterou jste pasovali do role matky.

Občas se stane, že blizna zaroste při vývoji květu do prašníku a dojde k tzv. samoopylení. I takto získaná semínka lze použít k výsevu.

Postup při opylování květů

Jestli si chcete křížení jen vyzkoušet, můžete vybrat jakékoliv dvě fialky s pěknou souměrnou růžicí a bohatým kvetením. Pokud očekáváte nějaké konkrétní vlastnosti, budete muset vybírat pečlivěji.

Při křížení afrických fialek nezáleží na tom, který květ vyberete jako otce, a který jako matku. Zatím se nepodařilo prokázat, že by některý z rodičů měl na přenos určitých znaků větší vliv. Až na jednu výjimku: panašování listů. Klasická a srdéčková pestrolistost se dědí výhradně po matce. Chcete-li získat panašované semenáčky, musíte jako matku zvolit panašovanou rostlinu. U otce nehraje roli, jestli bude mít listy panašované nebo zelené, panašování se u těchto dvou typů pylem nepřenáší. Pro získání semenáče s mozaikovým panašováním v první generaci F1 musí mít tento typ panašování oba rodiče.

Z otcovského květu odstřihněte prašník. Ten by měl být dostatečně velký a na omak tvrdý, neměl by být scvrklý či nahnědlý. Ideální stáří je okolo jednoho týdne. Ne každá fialka má dobře vyvinuté prašníky, potíže dělají především plnokvěté kultivary, jejichž prašníky bývají mnohdy prázdné, nebo nejsou vůbec vyvinuté. Prašník jednoduše natrhněte nehty a poté ho otvorem přiložte k blizně jiného květu. Jemným pohybem přeneste pyl. Blizna připravená k opylování je viditelně mokrá, lesklá a velká. K tomu obvykle dochází několik dní po otevření květu a vydrží zhruba týden. Na stonek květu nalepte štítek s datem opylení a jménem dárce pylu. Označením květu předejdete tomu, že ho omylem vyhodíte, až začne při zrání usychat. Navíc máte přehled o tom, jak dlouho již semeník zraje.

Zrání semeníku

Pokud bylo opýlení úspěšné, můžete první změny na semeníku pozorovat zhruba po 10 až 14 dnech. Semeník získává sytě zelenou barvu a postupně dorůstá do délky 5 až 10 mm. Tvar semeníku může být u každé odrůdy jiný. Někdy je úzký a podlouhlý, jindy kulatý či hruškovitý. Jeho růst se obvykle zastavuje do dvou měsíců od opylení. Semeník nechte dozrát na fialce tak dlouho, dokud zcela neuschne celý květní stvol. Celková doba zrání semeníku se pohybuje okolo 4 až 6 měsíců, ale může dozrávat i déle (můj rekord je dokonce 8 měsíců). Pokud semeník uschne dříve než ve 3 měsících, nebude většina semen životaschopná. Před výsevem nechte semeník několik dní doschnout na suchém místě. V chladničce v uzavřené nádobě lze osivo skladovat i několik let.

Takto vypadá semeník měsíc po opylení květu. Je nápadně zelený, velký a tvrdý.

Tento semeník byl odstraněn předčasně ve 2,5 měsících věku. Semena nejsou zralá.​

Plně zralý semeník je po 4 měsících zrání suchý, stejně jako okvětní lístky a stonek.

Výsev a klíčení semínek

K výsevu si připravte průhlednou plastovou krabičku s víkem a nasypte do ní vlhký výsevní substrát. Bohatě postačí vrstva 2 cm, semenáčky budete stejně brzy pikýrovat. Povrch substrátu uhlaďte do roviny, aby mrňavá semínka nezapadla příliš hluboko do spár. Dále si přichystejte bílý papír, semeník natrhněte nehty nebo ho nad papírem „rozdrťte“ mezi prsty a semínka vysypte na papír. Jsou velká jako mletý pepř – ta životaschopná jsou tmavá a lesklá, světle hnědá zpravidla nevyklíčí. Jemným pohybem papíru do strany vysejte semínka na povrch substrátu a jemně ho oroste vodou. Uzavřenou krabičku označte údaji o rodičích a umístěte ji na světlé a teplé místo. Občas ji provětrejte. Životaschopná semena začínají klíčit během 14 až 28 dnů, některým to však může trvat i déle. Substrát udržujte stále mírně vlhký – nezalévejte ho konvičkou, pouze roste rozprašovačem.

Otevřený semeník se zralými semeny africké fialky.

Detailní pohled na zralá semena africké fialky.

Porovnání semen africké fialky se zrnky máku a kmínu.

Jemným pohybem papíru do strany vysejte semínka na povrch substrátu a jemně ho oroste vodou. Uzavřenou krabičku označte údaji o rodičích a umístěte na světlé a teplé místo. Občas ji provětrejte.

Pozor na nákupy přes internet

Na internetu jsou mnohdy nabízena semena o velikosti několika milimetrů. Nenechte se napálit. V žádném případě se nejedná o semena afrických fialek. Jak je patrné z fotografií výše, pravá semínka jsou mnohonásobně menší než zrnka máku a kmínu. Jak jinak by se jich vešly desítky až stovky do malého semeníku? Pravá semínka mají velikost velmi jemně mletého černého pepře.

Pikýrování a péče o semenáčky

Vyklíčení semenáčci rostou zpočátku velmi pomalu, po měsíci dosahují průměru sotva 2 mm. Jakmile dorostou do průměru okolo 4-5 mm, je vhodné sebrat odvahu a přepikýrovat je do čerstvé vlhké zeminy. Každý semenáč podeberte například špičkou nože i s kouskem zeminy a opatrně ho vložte do čerstvého substrátu. Pikýrování lze podle potřeby opakovat. Po přepikýrování nastává raketový růst semenáčků a již po roce se můžete těšit na kvetoucí fialky. Pokud byste semenáčky včas nepřepikýrovali, byl by jejich růst velmi zbržděný a část by jich dokonce časem uhynula.

15. 2. – semenáčci jsou na světě zhruba 14 dnů, jejich růst se začíná zvolna zastavovat.

19. 3. – první pikýrování do samostatných květináčků. Nyní nastane rychlý růst.

9. 4. – po třech týdnech od přepikýrování semenáčci výrazně povyrostli.

Přejít nahoru