Africké fialky

Květináče pro africké fialky

Africké fialky patří mezi rostliny, které potřebují ke zdárnému růstu a bohatému kvetení spíše malý květináč. Pokud jste četli článek o stanovišti a substrátu, pak víte, že fialky rostou v přírodě jen ve slabé vrstvě listového humusu, na mechem porostlých skalních výchozech a v drobných puklinách skal. Za obrovský truhlík napěchovaný těžkou mokrou „hlínou“ vám tak zpravidla nepoděkují.

Fialkám se ve velkých a hlubokých nádobách moc nedaří. Váha substrátu utiskuje jemné kořínky a ve spodní části se dlouho drží voda. To vede k různým hnilobám, kysnutí substrátu a zhoršenému příjmu živin.

Mýtus první: Když zvolím velký květináč, nebudu muset často přesazovat

Obvyklá představa začínajících pěstitelů je, že pokud zasadí fialku do velkého květináče, nebudou ji muset dva roky přesazovat, čímž si ušetří práci a materiál. Jenže fialka není jako tchýnin jazyk, který vydrží bez přesazování i několik let.

Africké fialky mají jemné vlásečnicové kořínky, které jsou velmi citlivé na zasolení substrátu (ať už se jedná o zbytková hnojiva, nebo o minerální soli ze zálivky). Také potřebují vysoce porézní substrát, který zajistí kořínkům dostatek vzduchu. Než ale fialka prokoření natolik silně, aby mohla efektivně spotřebovávat vláhu a živiny z celého objemu nádoby, může substrát vlivem zálivky a přirozeného rozkladu hmoty sesednout a ztratit tak prodyšnost. Nevyužitá a slehlá zemina se snadno překyselí a kořeny uhnívají. Rostlina pochopitelně strádá a vás to nakonec donutí přesadit ji dříve, než jste původně zamýšleli. Čas ani materiál tedy neušetříte.

Kde koupit malé květináčky?

Květináčky všech velikostí vhodných pro africké fialky koupuji jedině na:

www.kakteen.cz

Africké fialky potřebují minimálně jednou, ideálně dvakrát ročně přesadit. Sázení do velkých nádob je plýtvání substrátem.

Mýtus druhý: Ve velkém květináči fialka rychleji poroste a bude větší

Když si prohlédnete fotografie z prestižních výstav amerických, ruských nebo ukrajinských pěstitelů, tak ty nejkrásnější a nejlépe kvetoucí rostliny jsou pěstovány v malých květináčích.

Rozhodně neplatí přímá úměra, že čím větší květináč fialce dopřejete, tím větší růžice jí naroste a bude bohatěji kvést. Ačkoliv … výjimky samozřejmě potvrzují pravidlo. Pokud jde ovšem o růst mladých rostlin, pak malé květináče mají jednoznačně pozitivní vliv na rychlost formování růžice a dřívější násadu poupat. Mladé africké fialky totiž soustřeďují veškerou energii nejprve do tvorby kořenů a teprve po navození pocitu těsnosti v kořenové zóně začínají formovat listovou růžici a poupata.

Hliněné versus plastové květináče

Květináče můžete používat hliněné i plastové. Osobně používám jen plastové, protože mají mnoho předností. Jsou levnější, skladnější a lehčí, což ocení zejména majitelé velkých sbírek. Z plastového květináče jde rostlinka snáze vytáhnout, stačí květináč několikrát zmáčknout a kořenový bal se rázem uvolní. V neposlední řadě se plastové květináče lépe vymývají a i po několika letech používání vypadají jako nové. Po obvodu hliněných květináčů se často tvoří solné krusty a plísně, které nevypadají zrovna esteticky a také poškozují řapíky listů. Hliněné květináče rychleji vysychají, což se u fialek může zdát jako výhoda. Avšak rychlé vysychání substrátu má za následek častější zalévání a tím i dřívější slehávání substrátu.

Optimální velikost květináče

Velikost květináče by měla odpovídat zhruba 1/3 průměru růžice. Standardním kultivarům bohatě stačí květináč s horním průměrem 8-9 cm, ty největší odrůdy měřící přes 30 cm můžete zasadit do květináče o průměru 10 cm. Větší květináče jsou naprosto zbytečné, pro fialky nemají žádnou přidanou hodnotu. Polominiatury, což jsou odrůdy o průměru 15-20 cm, pěstujeme v květináčích o průměru 7 cm. Miniatury, kultivary menší než 15 cm, sázíme do květináčků o průměru 6-7 cm, přičemž u nich se na pravidlo jedné třetiny až tak nehledí – i dospělou miniaturu o průměru 8 cm můžete klidně pěstovat v 6-7 cm květináčku. Květináčky menší než 5 cm se prodávají jen zřídka a substrát v nich navíc extrémně rychle vysychá, takže pro běžné metody zalévání jsou nevhodné.

Botanické druhy, případně i šlechtěné převislé kultivary, pěstuji výhradně v žardinkách. To jsou široké a zároveň nízké misky, ve kterých se mohou fialky bohatěji rozrůstat do stran bez rizika hniloby kořenů. Jejich výška se zpravidla pohybuje mezi 5-7 cm, šířku volím podle velikosti rostlin. Ty menší (miniatury a polominiatury) sázím do žardinek o průměru 13-15 cm, ty největší plazivé druhy mám prozatím v miskách o průměru 20 cm a výšce 7 cm.

Máte-li ve sbírce mikrominiatury, můžete je zasadit třeba do plastových štamprlí nebo kapslí z kávovaru. Nicméně klasické květináče o průměru 5 cm plně vyhovují i malým miniaturám, není potřeba panikařit a vymýšlet zlepšováky.

Velikost květináče postupně přizpůsobujte velikosti rostliny. To platí zejména pro standardní odrůdy. Přestože daná odrůda bude v dospělosti měřit okolo 25 cm, nesázejte malé miminko čerstvě oddělené od listu rovnou do 8cm květináče.

Malá miminka sázím nejprve do květináčků o průměru 5-6 cm (viz fotografie). Větší velikosti už nejsou pro tak malé sazeničky vhodné. Odrostlejší sazenice lze po 2-3 měsících přesadit z 5 cm květináčku do 7 cm, případně do 8 cm květináče, pokud zajistíte drenáž z keramzitu (viz video). Větší květináč je nevhodný.

Mohu pěstovat fialky v ozdobných obalech?

Jedním z nejčastějších mýtů je doporučení, abyste nevkládali květináče do ozdobných obalů. Tahle rada zřejmě vychází ze situace, kdy zaléváte rostliny spodem do misky a potřebujete vidět, kolik jste tam nalili vody. Pokud se však naučíte zalévat fialky shora (což přináší řadu výhod), pak není důvod, abyste se obalů zřekli. Velikost obalu zvolte takovou, aby mezi obalem a květináčem zůstalo pár milimetrů jako větrací mezera. Výška obalu není až tak podstatná, do hlubších obalů se dá vložit třeba pizza stojan nebo odstřižené dno z kelímku od jogurtu, které současně zabrání tomu, aby květináč stál ve vodě.