Africké fialky

Frosty Frolic

Komerční a šlechtěné kultivary afrických fialek

Africké fialky jsou nenáročné pokojové květiny, které zdobí snad každou domácnost. Kromě notoricky známých kultivarů s růžovými, modrými nebo bílými květy existují po celém světě tisíce dalších odrůd nejrůznějších barev, tvarů a velikostí, které v běžných květinářstvích nenajdete. Vášniví sběratelé je shánějí u významných šlechtitelů nebo si je navzájem vyměňují. Pro mnohé se fialky staly celoživotní láskou i vyhledávaným sběratelským artiklem.

Mezi nejprodávanější komerční kultivary patří Optimara Millennia šlechtitele R. Holtkampa Sr.

Kultivar RM-Doroga k Zvezdam šlechtitelky Natalie Skorniakove v běžných obchodech nekoupíte.

Dělení kultivarů podle jejich původu

Africké fialky můžeme podle jejich původu rozdělit do dvou skupin: na komerční a šlechtěné. Jako komerční označujeme takové fialky, které se prodávají v běžných květinářstvích a obchodních řetězcích.

Jsou cenově dostupné a poměrně nenáročné na pěstování. Oproti některým přešlechtěným fialkám nejsou tolik citlivé na nešetrné zásahy a bohatě kvetou i několikrát do roka. Většinou se jedná o léty prověřené kultivary s růžovými, fialovými nebo bílými květy, které jen zřídka mutují. V poslední době lze v obchodech koupit také dvoubarevné a plnokvěté fialky, které lze zařadit mezi klenoty sbírek. Komerční fialky jsou do celého světa distribuovány po milionech kusů, takže v případě nenadálého úhynu rostliny nebývá problém obstarat si náhradní. Drobnou vadou na kráse je to, že u většiny kultivarů neznáme jejich pravé jméno, jelikož nebývá napsáno na obalu. Začínajícím pěstitelům to samozřejmě nevadí, ale časem se většina pěstitelů přeorientuje na pěstování fialek s rodokmenem.

Kromě komerčních existují ještě šlechtěné, neboli odrůdové fialky. Ty jsou produktem významných světových šlechtitelů a nelze je zakoupit v běžném květinářství. Získat je můžete od šlechtitele, nebo prostřednictvím jiných pěstitelů, kteří jsou ochotní podělit se o své vzácné sběratelské přebytky.

Často se jedná o kultivary s bíle a růžově panašovanými listy, s květy zdobenými stříkanci, bublinami a pruhy, s atypicky tvarovanými květy či listy. Každý kultivar má své jméno a mnohé jsou zapsány v registru společnosti AVSA (African Violet Society of America). Na rozdíl od komerčních fialek se v případě šlechtěných kultivarů nejedná o masovou produkci a počet exemplářů se tak může pohybovat jen v řádu desítek až stovek kusů. Odrůdové fialky jsou samozřejmě dražší než komerční fialky a v případě úhynu může být obtížné sehnat náhradní rostlinu. Přesný počet kultivarů není a zřejmě ani nikdy nebude znám, ale odhaduje se, že na celém světě jich existuje už více než 40 000.