Africké fialky

Earl And Joyce

Jmenovky nad zlato

Každý kultivar, ať už komerční nebo šlechtěný, má své jméno. Pokud nakupujete šlechtěné kultivary u zkušených sběratelů, získáváte spolu s rostlinou také příslušnou jmenovku. Na obalech komerčních fialek z běžných obchodů však jména uváděna nejsou. Štítek s údajem Saintpaulia ionantha neříká nic o názvu konkrétního kultivaru. Jedná se jen o latinské pojmenování pro africkou fialku. Tyto kultivary zůstávají pro pěstitele až na výjimky bezejmenné, tzv. NoID (bez identifikace).

Proč je užitečné zachovávat názvy?

Jestliže jste získali novou fialku se jménem, opatrujte cedulku jako oko v hlavě. Mějte v úctě šlechtitele, který mnoho let tvrdě pracoval, aby vyšlechtil nový kultivar, upevnil jeho zvláštní vlastnosti, případně ho zaregistroval u některé z fialkářských společností. Oceňte práci sběratele, který léta budoval svou kolekci a poctivě šířil danou odrůdu se jménem. Záměrným odstraněním jmenovky jejich snahu ničíte a z odrůdových kultivarů s papíry se rázem stávají bezejmenní voříšci. Jméno je důležité také při posuzování vzhledu a zdravotního stavu rostliny. Znáte-li jméno, snadno si na internetu ověříte, zda jsou květy správně vybarvené a listy dobře tvarované. Víte dopředu, jak bude vaše fialka vypadat a na co se můžete těšit. Lépe odhadnete, jestli za podivný vzhled rostliny může nějaký škůdce, nebo se jedná o přirozené vlastnosti daného kultivaru.

Nalepit na květináč cedulku je otázkou několika vteřin a do budoucna si ušetříte mnoho trápení. Nikdy nevíte, z jakého důvodu budete jméno potřebovat.

Pro děti a kočičky je vytahování zápichů z květináče příjemným zpestřením jinak všedního dne. Proto se vyplatí nalepit na květináč jako pojistku samolepicí štítek. K popisování ale nepoužívejte inkoustová pera ani jmenovky vytištěné na inkoustových tiskárnách, jinak se název brzy rozpije. Velmi dobře se osvědčily také bílé elektrikářské pásky.

Mezi fialkáři platí heslo: "Jednou bezejmenná, navždy bezejmenná."

Zpětné určení názvu fialky

Začínající pěstitelé často vyhazují cedulky do koše s tím, že je názvy nezajímají, jelikož pěstují fialky jen pro vlastní potěšení. Časem ale svůj názor přehodnotí a posílají mi fotografie svých fialek s žádostí o dodatečné pojmenování. Ve většině případů ale není možné určit zpětně název fialky.

Na světě existují desítky tisíc kultivarů a rozdíly mezi některými jsou naprosto minimální. Mnohé mají takřka identické květy, ale liší se tvarem nebo barvou listů, což nemusí být z fotografie patrné. Barevný nádech květů může být ovlivněn nastavením fotoaparátu a světelnými podmínkami při focení – barva se může diametrálně lišit při fotografování pod umělým osvětlením a venku na zahradě za slunečného dne. Je velmi obtížné věrně zachytit zejména modré, fialové a červené odstíny. Mnohé fotografie také vylepšují autoři snímků ve snaze zvýšit atraktivitu svých fialek a případný prodej.

Velmi také záleží na podmínkách, v nichž fialky pěstujete – stejný kultivar pokvete každému pěstiteli jinak v závislosti na teplotě, výživě a množství dodaného světla. Kdybyste postavili vedle sebe tři identické kultivary od různých pěstitelů, budou mezi nimi vždy drobné rozdíly v barvě, velikosti a tvaru květů a listů. V úvahu musíte vzít i různé mutace, které ovlivňují vzhled rostliny a znemožňují spolehlivou identifikaci. Z uvedeného vyplývá, že je prakticky nemožné určit zpětně jméno fialky jen na základě fotografií. V době internetu a sociálních sítí stačí udělat jednu chybu, která se pak šíří mezi pěstiteli jako lavina. Jediný, kdo vám může pomoci určit zpětně název, je pěstitel, který vám danou rostlinu prodal a pozná ji. Výjimku tvoří i některé komerční fialky z obchodu, ale přiřazení názvu může dělat jen zkušený pěstitel, který rozumí typologii fialek a zná aktuální sortiment nabízených rostlin.

Stejné a přesto jiné

Na fotografii jsou zobrazeny dva červené květy s bílým okrajem. Jsou to kultivary LE-Korsika a LE-Madzhenta. Na první pohled vypadají takřka stejně a pokud bychom zpětně určovali název podle fotografie, mohlo by snadno dojít k záměně. Ve skutečnosti mají obě rostliny odlišný tvar listů, LE-Madzhenta má okrouhlejší tvar květů a LE-Korsika je ve skutečnosti více vínová.