Typologie afrických fialek

Jednotlivé kultivary afrických fialek se vzájemně odlišují svou velikostí, růstovou formou, barvou a tvarem květů i barvou a typem listů. Na celém světě existuje několik desítek tisíc kultivarů, a přestože jsou si některé velmi podobné, budou mezi nimi vždy drobné rozdíly. Každý kultivar musí být šlechtitelem řádně popsán. Pokud naše dospělá rostlina popisu neodpovídá, může se jednat o záměnu nebo mutaci (sport). Rozumět typologii listů a květů je tedy velmi důležité ve chvíli, kdy pochybujeme o identitě rostliny.

Většina kultivarů afrických fialek tvoří jednu přízemní růžici. Existují však i převislé kultivary, tzv. trailery, které tvoří množství bočních odnoží.

Většina afrických fialek má klasické oválné listy. V důsledku mutací však vznikly i zajímavější tvary listů, s nimiž se u běžných fialek z obchodu nesetkáme.

Původní botanické druhy měly nenápadné modré květy. Po mnoha letech šlechtění se květy fialek vyskytují v nejrůznějších barevných kombinacích a tvarech.

Chiméry jsou geneticky zmutované fialky s pruhovanými květy. Nelze je množit listovými řízky, proto jsou vzácnější a dražší než běžné kultivary.

Africké fialky vypěstované z listových řízků mohou někdy vypadat jinak než mateřská rostlina. Za tyto změny mohou genetické mutace, kterým říkáme sport.

Vzhled afrických fialek může být ovlivněn prostředím, ve kterém jsou pěstovány. Na podobu květů a listů má vliv teplota, složení zeminy i množství světla.