Nemoci afrických fialek
Kořenoví červci
Kořenoví červci byli dříve pohromou především pro pěstitele kaktusů a sukulentů. Těm škodily zejména druhy Rhizoecus cacticans, Rhizoecus falcifer Kunckel a Rhizoecus aloes, preferující suchou a vzdušnou zeminu. Se zásilkami rostlin z Ameriky se do Evropy rozšířily i další druhy kořenových červců, které se pak staly skutečnou hrozbou i pro africké fialky.
Popis škůdce
Červci z rodu Rhizoecus (v angličtině Root Mealybugs) jsou drobní ploší škůdci o délce 1-2 mm, jejichž tělo je chráněno bílými voskovitými výpotky. Tvoří husté kolonie v půdě, menší množství se usazuje i nad povrchem substrátu na krčku rostliny. Samičky kladou vajíčka na vnitřní stranu květináče nebo v okolí kořenů, kde pak můžeme pozorovat typický bílý povlak připomínající plíseň. Červci se nápadně podobají zrnkům perlitu, proto bývá jejich odhalení obtížné.
Dospělé samice a larvy sají rostlinné šťávy z kořenů, a zároveň vypouštějí do kořenového systému látky, které negativně ovlivňují metabolismus fialky. Napadená rostlina se vyvíjí pomaleji, zakrňuje a málo kvete. Listy žloutnou a oslabená rostlina postupně umírá na druhotné houbové či bakteriální infekce. Časový interval od infikování zeminy a vnějším projevem na rostlinách může být dlouhý až 6 měsíců.
Opatření
V odborné literatuře se píše, že kořenoví červci prospívají v suché a propustné zemině. Praxe ovšem ukázala, že se jim dobře daří i ve vlhké zemině a při knotové závlaze. Prevencí proti šíření škůdce je nestavět více rostlin na jeden společný tác. Kořenoví červci jsou při zálivce vyplavováni drenážními otvory a cestují od jedné rostliny ke druhé. Proto pravidelně kontrolujte spodní stranu květináčů.
Boj s červci je poměrně náročný, mnohé postřiky se v doporučovaných koncentracích ukázaly jako neúčinné. Abyste měli nad škůdci plnou kontrolu, doporučuji odřezat rostlinám veškeré kořeny jako při zmlazování a růžici důkladně vykoupat v misce s naředěným insekticidem. Můžete použít přípravky Mospilan a Careo. Já mám velmi dobré zkušenosti s novým přípravkem Sanium System, který zafungoval i při prolití kořenového balu v substrátu. Jedná se o systémový insekticid, který chrání rostlinu po delší čas a pro fialky je bezpečný.