Africké fialky

Encyklopedie o pěstování, množení a typologii afrických fialek

Naučte se pěstovat africké fialky

Africké fialky jsou nenáročné pokojové květiny, které zdobí snad každou domácnost. Kromě notoricky známých kultivarů s růžovými, modrými nebo bílými květy existují po celém světě tisíce dalších kultivarů nejrůznějších barev, tvarů a velikostí, které v běžných květinářstvích nenajdeme. Vášniví sběratelé je shánějí u významných šlechtitelů nebo si je navzájem vyměňují. Pro mnohé se fialky staly celoživotní láskou.

Padlí na květu africké fialky

Nemoci afrických fialek

Padlí

Padlí je asi nejrozšířenějším houbovým onemocněním fialek. Vyskytuje se celoročně, zejména v období, kdy výrazněji kolísají denní a noční teploty. Padlí napadá všechny nadzemní části fialky. Na listech se utvářejí kruhovité kolonie bílého poprašku. Ten je patrný také na květech, které krátce po otevření vadnou. Poupata zasychají ještě před plným rozvinutím. Nové květy rodící se během nákazy bývají deformované a vybledlé. Při silném napadení celá fialka slábne, zaostává v růstu a listy postupně odumírají. Při včasném zásahu však nezanechává padlí na rostlině téměř žádné následky. 

Opatření

Mezi fialkami ponechte rozestupy, protože spory padlí se přenášejí nejen vzduchem, ale i vzájemným kontaktem nemocných rostlin. Otrhejte všechny napadené květy i poupata a dávejte pozor, abyste poprašek neroznesli na další části rostliny. Dokud si neopatříte některý z fungicidních postřiků, můžete v rámci první pomoci omýt listy mýdlovou vodou. Z chemických postřiků lze použít například Talent, Discus, Zato či Magnicur. Všechny zmíněné fungicidy působí nejen kontaktně, ale i systémově, to znamená, že účinné látky jsou rostlinou rozváděny do celého těla. Postřiky Discus a Zato zanechávají na listech šedé skvrny, které nejdou ničím umýt. Jedná se sice jen o kosmetickou vadu, která nemá žádný vliv na růst a množení, ale může to způsobit nepříjemnosti při prodeji listů. Já mám nejlepší zkušenosti s přípravkem Magnicur, který je bezpečný a fialky nijak nepoškozuje. Preventivně lze stříkat listy výluhem z přesličky nebo přípravkem Biool.

Přejít nahoru