Africké fialky

Encyklopedie o pěstování, množení a typologii afrických fialek

Naučte se pěstovat africké fialky

Africké fialky jsou nenáročné pokojové květiny, které zdobí snad každou domácnost. Kromě notoricky známých kultivarů s růžovými, modrými nebo bílými květy existují po celém světě tisíce dalších kultivarů nejrůznějších barev, tvarů a velikostí, které v běžných květinářstvích nenajdeme. Vášniví sběratelé je shánějí u významných šlechtitelů nebo si je navzájem vyměňují. Pro mnohé se fialky staly celoživotní láskou.

Botanické druhy

S. 9. cl. goetzeanus

Streptocarpus goetzeanus cl. goetzeanus

Popis druhu / poddruhu / klonu:

Jednoduchá bílá maceška s fialovými horními okvětními lístky. Listy jsou malé, středně až tmavě zelené, kulaté, s hladkými okraji a výraznou žilnatinou. Povrch listů je pokryt hustými chloupky. Druh roste jako miniaturní trailer.

Stanoviště a nároky:

Druh pochází z pohoří Uluguru, kde rostl na mechem porostlých skalách ve stínu deštných pralesů ve výškách mezi 1300 až 2100 metrů. Druh patří mezi ty nejnáročnější, je obtížné ho pěstovat v domácích podmínkách. Preferuje chladnější stanoviště, teploty nad 26°C ho dokáží zahubit. Aby vykvetl, vyžaduje střídání teplejších denních a nízkých nočních teplot (až k 6 °C). Je nutné zajistit nadstandardní drenáž u kořenů. Nejlépe se mu bude dařit v žardince naplněné z 1/3 drobným keramzitem. Zbývající slabá vrstva zeminy by měla být smíchána s alespoň 40 % perlitu nebo vermikulitu. 

Přejít nahoru