Pěstování afrických fialek
Přesazování a omlazování fialek
Africké fialky přesazujeme alespoň jednou, ideálně dvakrát ročně. Pravidelné přesazování je důležité kvůli podpoře růstu, provzdušnění kořenů a odstranění zasoleného substrátu, na který jsou fialky obzvlášť citlivé. Také máme příležitost odhalit kořenové škůdce nebo počínající hnilobu kořenů. Nejvhodnějším obdobím je časné jaro, a to zejména pro fialky, u nichž provádíme nějaký radikální zásah – zmlazování, převod na knotovou závlahu atd. Na jaře rostliny dobře narůstají a rychle se regenerují. Běžné přesazení rostlin z menšího květináče do většího, bez výrazného zásahu do kořenů, můžeme provádět po celý rok.
Přesazování mladých rostlinek
Přesazování mladých rostlin je velmi snadné. Jejich listy bývají poddajné, takže se s nimi dobře manipuluje. Navíc není potřeba výrazně zasahovat do kořenů a tak jde práce rychle od ruky.
Rostlinku vyndejte z květináčku a zběžně prohlédněte kořeny. Jsou-li zdravé a s pravidelnými přírůstky, nezasahujte do nich, maximálně zlehka oklepejte volný substrát. Přichystejte si květináč o 2 cm větší než byl stávající, to znamená, že rostlinku z květináče o průměru 5 cm přesaďte do květináče širokého 7 cm. Na dno květináče nasypte malou vrstvu keramzitu frakce 4-8 mm, který slouží jako drenáž a napomáhá lepšímu větrání spodní části, kde se déle drží vlhko. Přisypte trochu substrátu, vložte rostlinku a dosypte zbytek substrátu. Dbejte na to, abyste rostlinku nezasadili příliš hluboko a nedošlo tak později k zahnívání srdíčka. Substrát jen lehce zarovnejte, příliš ho neumačkávejte. První 3 až 4 týdny (dle druhu substrátu) nehnojte, abyste fialku nespálili. Substrát udržujte stále mírně vlhký, nepřelévejte, nesušte.
Přesazování dospělých fialek
Při přesazování dospělých fialek postupujte podobně jako při přesazování jiných pokojových rostlin. Buďte jen opatrnější při manipulaci, protože některé kultivary mají křehké listy a snadno se lámou.
Fialku vyndejte z květináče a prsty oberte starou zeminu. Je-li kořenový bal už příliš hutný a zeminu nelze oklepat, seřízněte kořenový bal po obvodu nožem, čímž získáte místo pro dosypání čerstvého substrátu. Otrhejte suché květy i nažloutlé, nahnilé či jinak poškozené listy. Odstraňte odnože a spodní listy, které příliš vystupují z řady a narušují symetrii růžice. Starší fialky není nutné přesazovat do větších květináčů, klidně můžete ponechat stávající nádobu. Květináč tedy vymyjte, rostlinu zasaďte do čerstvého substrátu a mírně zalijte. Jestliže jste výrazněji zasahovali do kořenů, umístěte rostlinu na 2 až 3 týdny do sáčku. Zajistěte světlé místo mimo dosah slunečních paprsků. Vyšší vzdušná vlhkost pomůže fialce s regenerací.
Fialky z květinářství
Fialky z květinářství byste měli přesadit co nejdříve po nákupu, abyste posoudili jejich zdravotní stav a nenakazili ostatní rostliny ve sbírce škůdci a chorobami.
Nejčastěji si domů přinesete rostlinu s počínající hnilobou kořenů a dvěma úpornými škůdci – třásněnkou a roztočíkem. Pokud spatříte na květech vysypaný pyl, ihned otrhejte všechny květní stvoly a rostlinu ošetřete vhodným přípravkem. Fialku pak izolujte od ostatních rostlin ve sbírce. Z preventivních důvodů doporučuji ošetřit i zdánlivě zdravou fialku, protože nákaza může být v počátečním stadiu, kdy si jí ještě nevšimnete. Nečekejte s přesazením do odkvětu.
Důležité je vědět i to, že substrát, v němž se fialky v obchodech prodávají, není vhodný k dlouhodobému pěstování. Zpravidla se jedná o rašelinu nebo kokosový substrát, který není vylehčený perlitem a brzy ztrácí prodyšnost. Co pro jiné pokojové rostliny nepředstavuje problém, může fialky spolehlivě zahubit.
Fialkám neprospívají ani přehnaně velké květináče, v jejichž spodní části se dlouho drží voda. Proto je vhodné nově zakoupené fialky přesadit do čerstvého, plnohodnotného a řádně vylehčeného substrátu. Pokud to neuděláte, začnou brzy strádat. To ostatně dokládají i četné komentáře z diskuzních fór typu: „Pokaždé, když si přinesu fialku z květinářství, tak mi po pár měsících umře.“ Spousta lidí pak kupuje fialky s tím, že se krátce pokochají květy (po nákupu je odmítají otrhat, aby se o tu krásu nepřipravili) a pak rostlinu vyhodí, jako by to byla odkvetlá letnička. Vůbec jim nedochází, že stačí udělat pár jednoduchých kroků a mohou se z fialky radovat ještě dlouhá léta.
Pokud není krček příliš dlouhý, stačí během přesazování seříznout spodní část kořenového balu, zasadit fialku hlouběji do květináče a okolo krčku dosypat novou zeminu. Někdy je ale krček natolik dlouhý, že nám hlubší zasazení nepomůže, a tak je potřeba krček radikálně seříznout. Stejný postup lze využít také pro ošetření rostlin s hnilobou krčku. Omlazená rostlina brzy zesílí a vykvete.