Africké fialky

Encyklopedie o pěstování, množení a typologii afrických fialek

Naučte se pěstovat africké fialky

Africké fialky jsou nenáročné pokojové květiny, které zdobí snad každou domácnost. Kromě notoricky známých kultivarů s růžovými, modrými nebo bílými květy existují po celém světě tisíce dalších kultivarů nejrůznějších barev, tvarů a velikostí, které v běžných květinářstvích nenajdeme. Vášniví sběratelé je shánějí u významných šlechtitelů nebo si je navzájem vyměňují. Pro mnohé se fialky staly celoživotní láskou.

Pěstování afrických fialek

Substrát pro africké fialky

Každý jistě ví, že orchideje prospívají v kůrovém substrátu, zatímco kaktusům vyhovuje zemina s vysokým podílem písku. Také africké fialky mají určité požadavky na kvalitu substrátu. Důležitá je především lehkost, vzdušnost a schopnost udržovat rovnoměrnou vlhkost. Můžeme používat jak zemní substráty, tak i hydroponická média neobsahující žádnou zeminu (např. kokosový či minerální substrát). Jelikož je druhá varianta o něco náročnější na zajištění optimálního přísunu živin, budu se věnovat jen pěstování v zemině, které je pro většinu hobby pěstitelů fialek intuitivní a nejpřirozenější.

Na krtinec ze zahrádky raději zapomeňte

V dobách, kdy nebyly k dispozici balené květinové substráty, si pěstitelé připravovali vlastní směs z hrabanky, listovky, drnovky, písku a dřevěného uhlí. Ačkoliv se jedná o naprosto přirozenou směs pro mnoho druhů rostlin, pro pěstování fialek v domácím prostředí se příliš nehodí. Může obsahovat semena plevelů, všelijaké larvy hmyzu a zárodky houbových chorob. Problém představuje také neznámé chemické složení půdy. 

Zásadní ovšem je, že v přírodě rostou africké fialky převážně jen na mechem porostlých skalních útesech, takže jejich kořenový systém není geneticky uzpůsoben pro pobyt v zahradní půdě. A protože fialky nejsou vhodnými kandidáty na jakékoliv experimentování, nejjednodušším řešením je vypravit se do květinářství a koupit pytlovaný substrát, který je připraven pro snadné a bezpečné pěstování pokojových rostlin. 

Základní složky komerčních substrátů

Ať už si koupíte substrát pro pokojové rostliny, balkonové květiny nebo pro výsev, je velmi pravděpodobné, že jeho hlavní složkou bude rašelina.

Těžba rašeliny představuje velký ekologický zásah do krajiny. © Wälz (Pixabay).

Těžba rašeliny představuje velký ekologický zásah do krajiny. © Wälz (Pixabay).

Pro výrobu pěstebních substrátů se používá především vrchovištní rašelina, která vzniká ve vyšších polohách rozkladem rašeliníku. Těží se v pobaltských státech (Litva, Lotyšsko, Estonsko), v severním Německu, Rusku a Bělorusku. V surovém stavu má kyselé pH a je chudá na živiny. Podle stupně rozložení se dělí na bílou a černou. Bílá rašelina, někdy označovaná také jako světlá, pochází z horních vrstev rašeliniště a vyznačuje se nízkým stupněm rozložení. Má výbornou nasákavost vodou, díky čemuž se prodlužuje interval mezi zaléváním. Z ekonomických důvodů převládá těžba frézováním, kdy se odebírá tenká vrstva rašeliny, která se suší na slunci na vlhkost 50 %. Frézováním se zpravidla získává jemnější frakce rašeliny, což se může odrazit v nižším stupni provzdušnění substrátu. Při dražším způsobu těžby borkováním se rašelina těží ve formě cihel, které se skládají do stěny a suší po dobu až jednoho roku. Borkovaná rašelina má obvykle vyšší podíl vláknitých částí a menší podíl prachu, což přispívá k lepšímu provzdušnění substrátu. Vzhledem k náročnosti těžby je borkovaná rašelina dražší, proto se přidává zejména do profesionálních substrátů. Černá rašelina pochází ze spodních vrstev rašeliniště, je starší, dobře rozložená a těží se pouze frézováním. Má jemnou strukturu, neobsahuje vlákna a rychleji vysychá. Jakmile přeschne, je obtížné obnovit její nasákavost. Při vydatnější zálivce se naopak rozbahňuje. 

Pěstební substráty se zpravidla míchají z obou druhů rašelin, světlé i černé, čímž se dosahuje různé struktury pro potřeby rozličných druhů rostlin. Některé výrobky se mísí ještě s kůrovým humusem a zeleným kompostem pro podporu biologické aktivity, dále s jílem, pískem, kokosovou drtí, perlitem či bentonitem.

Přirozeně nízké pH vrchovištní rašeliny se při výrobě dorovnává dolomitickým vápencem a protože rašelina neobsahuje téměř žádné živiny, přimíchává se do substrátů také hnojivo. Některé substráty jsou označeny jako propařované, tedy bez zárodků patogenů. Ovšem substrát je sterilní jen do té doby, dokud neotevřete obal, poté ho ihned kolonizují spory hub a plísní, které se přirozeně vyskytují okolo nás. Sterilitu narušuje také nevhodné skladování, takže i propařený substrát si můžete koupit se smutnicemi.

Substrát šitý na míru africkým fialkám

V České republice se prozatím nedá koupit substrát určený speciálně pro africké fialky. Ale to vůbec nevadí, fialky se běžně sázejí do substrátu pro pokojové nebo kvetoucí rostliny, který můžete smíchat se substrátem pro výsev. Vyhněte se produktům označeným prostým názvem rašelina, případně zahradní rašelina. Zpravidla se jedná o přírodní formu bez dodatečné úpravy vápencem, která má velmi nízké pH a přidává se ke kyselomilným rostlinám.

pH substrátu

Vitalitu rostlin významně ovlivňuje pH substrátu. Azalky, borůvky nebo vřesy potřebují půdu s kyselým pH, zatímco levandulím se daří v mírně zásadité půdě. Optimální pH pro fialky se pohybuje v rozmezí 6-7, což jsou slabě kyselé až neutrální půdy. Pokud se pH výrazně odchyluje (pod 5,5 nebo nad 7,5), fialka strádá. Hodnota pH uvedená na obalu nebývá příliš konkrétní, ale u většiny substrátů pro pokojové rostliny se pohybuje okolo 5,5-7, což je univerzální hodnota pro většinu pokojových rostlin včetně fialek.

Míra předhnojení

Celkový obsah živin (koncentraci minerálních solí) udává hodnota EC, neboli elektrická vodivost. Čím více solí substrát obsahuje, tím je hodnota vyšší. Běžné substráty pro pokojové rostliny mívají EC v rozmezí 0,8-1,2 a jsou vhodné pro dospělé fialky s dobře vyvinutými kořeny. Výsevní substráty jsou méně předhnojené, jejich EC se pohybuje mezi 0,6-0,8 a sázíme do nich malé rostlinky oddělené od listu nebo zmlazované fialky bez bohatého kořenového balu. Substráty můžete bez obav vzájemně kombinovat.

Pokud jde o doporučení dobré značky, tak tady je každá rada drahá. Kvalita substrátů může kolísat vlivem nevhodného skladování a do hry vstupují také naše pěstební podmínky.

Substrát pro pokojové rostliny Forestina

Substrát pro pokojové rostliny od Forestiny bez supresivního účinku.

Substráty z obchodních řetězců

Z běžně dostupných substrátů mi nevyhovuje například Agro pro pokojové rostliny. Obsahuje velké kusy kůry, které musím z malých květináčků neustále vybírat, bývá plný smutnic a zdá se mi příliš hutný. Agro vyrábí ještě prémiové substráty Floria, z nichž jsem vyzkoušela Substrát pro zelené rostliny a palmy a byla jsem celkem spokojená. Dříve jsem ráda kupovala Supresivní substrát Forestina Profík, a to jak výsevní, tak i pro pokojové rostliny. Časem ale začala být jeho struktura příliš jemná, prachová, a tak jsem od jeho používání upustila. Podobný názor se mnou sdílelo více fialkářek. Lepší strukturu má Substrát pro pokojové rostliny (bez supresivního účinku) od Forestiny, případně Florcom pro pokojové rostliny. Když mi doma pochybí profi substrát, nezdráhám se je koupit. Pěstírnou mi prošla také poměrně drahá značka Compo Sana, a to jak Květinový substrát, tak i varianta Pro zelené rostliny a palmy. Struktura použité rašeliny je skutečně nadstandardní, srovnatelná s produkty z growshopů. Jsou ale dost předhnojené, takže doporučuji ředit výsevním substrátem. Compo Sanu jsem přestala kupovat kvůli ceně (10 litrů stojí 150 Kč, 50 litrů vyjde na 750 Kč, zatímco 50 litrů mé oblíbené BioNovy seženu za 290 Kč). Z výsevních substrátů mi vyhovuje třeba OBI Bio pěstební substrát pro bylinky nebo lisovaný substrát od Forestiny. Moje hodnocení ovšem není směrodatné. Sami vyzkoušejte různé produkty a zůstaňte u takového, se kterým si budou vaše fialky nejvíce rozumět.

Lisovaný substrát od Forestiny nepoužívám samostatně, ale jako doplňkovou přísadu do vlastního mixu. Po zalití horkou vodou nabobtná. Rašelina je hrubá, obsahuje dlouhá vlákna a má skvělou nasákavost. Obsah vermikulitu je na mikroskopické úrovni a upozorňovat na něj na obalu je spíše úsměvné.

V současné době nakupuji substráty v growshopech, tedy ve specializovaných prodejnách nabízejících veškeré vybavení pro pěstování rostlin pod umělým osvětlením: hnojiva, substráty, zavlažovací systémy či vzduchotechniku.

Substrát Bio Soilmix značky BioNova se prodává jen v 50litrovém balení.

Substrát Bio Soilmix značky BioNova se prodává jen v 50litrovém balení, ale jistě ho zužitkujete i pro ostatní pokojové kytičky.

Substráty z growshopů

Nejvíce mým fialkám vyhovuje BioNova Soilmix. Struktura rašeliny je diametrálně odlišná od výrobků, které znáte z běžných květinářství. Je kyprá, šťavnatá, má delší vlákna a po otevření pytle mívá optimální vlhkost. Startovací dávka hnojiva je mírná, substrát používám pro všechny fáze růstu, dokonce i pro výsev. Po několika dnech se mohou v květináči utvořit bílé flíčky, což jsou prospěšné houby podporující zdravou mikroflóru. Podobně jsou na tom i další mírně předhnojené směsi jako např. Plagron Lightmix, BioBizz Lightmix nebo Janeco Lightmix. Zkusila jsem rovněž Guanokalong Complete Mix s netopýřím trusem. Bez problémů ho lze používat pro dospělé fialky, ale pro miminka doporučuji ředit výsevním substrátem. 

A poněvadž světové zásoby rašeliny nejsou nevyčerpatelné, vyzkoušela jsem i substrát budoucnosti – bez rašeliny. Jednalo se o značku Terra Aquatica Organic Soil Light Mix obsahující směs kompostu, dřevního vlákna a kokosové drti. Substrát obsahuje hrubší částice, což je nepraktické zejména při sázení mini fialek. Růst fialek byl uspokojivý, ale substrát je těžší než rašelinové směsi a zůstává déle mokrý, proto je potřeba dbát na dobré provzdušnění, volit malé květináče a být opatrný při zalévání.

Substrát Bio Soilmix je krásně nadýchaný a obsahuje malé množství perlitu.

Tmavý substrát vlevo je bez obsahu rašeliny, vpravo je rašelinový OBI Bio pěstební substrát pro bylinky.

Čím a jak vylehčit substrát?

I ten nejkvalitnější substrát ztrácí po čase prodyšnost. Jakmile příliš sesedne, nemůže ke kořínkům proudit dostatečné množství vzduchu a fialkám se přestává dařit. Typickým projevem je zmenšování listové růžice, stárnutí spodních listů, matný a nezdravý vzhled.

Aby substrát zůstal co nejdéle čerstvý, je potřeba přimíchat do něj větší množství provzdušňujících přísad. Někteří výrobci sice přidávají do substrátů perlit, bentonit či zeolit, avšak podíl těchto složek bývá pro potřeby fialek naprosto zanedbatelný. Nepodléhejte marketingovým heslům na obalech, jednotlivé přísady budete muset tak jako tak dokoupit zvlášť!

Optimálně vylehčený substrát podporuje rozvoj kořenů a omezuje zahnívání. Zdravé kořeny jsou krémové barvy, jemně ochlupené a bohatě rozvětvené.

Zdravá rostlina, na kterou je radost pohledět. Listy jsou pravidelně rozmístěné, optimálně velké a mají svěží zelenou barvu. Růžice je bez známek chorob.

Perlit

Vzhledově připomíná kuličky polystyrenu. Prodává se ve všech zahrádkářských potřebách. Usnadňuje průtok vody a snižuje hmotnost zeminy. Cena za 3 litrový pytlík se pohybuje okolo 50-60 Kč, při velkých sbírkách je výhodnější objednat velké balení z growshopu. Stolitrový pytel mi vydrží asi na 1,5 roku 🙂

Vermikulit

Lze ho koupit ve vybraných chovatelských potřebách jako podestýlku do terárií, je ale poměrně drahý. Výhodnější je objednat si v e-shopu volně sypaný. Zeminu vylehčuje a zároveň zadržuje přebytečnou vodu ze zálivky. Navíc obsahuje důležité minerály jako hořčík, mangan, vápník, křemík a měď.

Kokosová drť

Kokosový substrát, známý také pod názvy lignocel nebo cocopress, je přírodní materiál z mletých skořápek kokosových ořechů. Z malé lisované kostky získáte cca 9 l hmoty podobné rašelině. Cena začíná na 50 Kč a lze ho koupit v každém lepším zahradnictví. 

Rašeliník

U nás nepříliš známou, avšak ve světě hojně využívanou přísadou je mech sfagnum (rašeliník). Chová se podobně jako houba, pojme velké množství zálivky, aniž by zemina zůstala přemokřená. Pozor na jeho velmi nízké pH, při užití většího množství je potřeba dorovnat pH substrátu vápencem.

Příprava přísad

Perlit a vermikulit je vhodné před použitím propláchnout vodou v jemném sítu, aby se vyplavil prach, který by mohl udusit jemné kořínky fialek.

Směs substrátu značky BioNova s dodatečně přidanou kokosovou drtí a cca 35% perlitu.

Kokosový substrát, stejně jako rašeliník, se prodává ve formě lisovaných briket. Není nutné namáčet celou kostku, můžete si odlomit jen potřebné množství.

Po zalití vodou kokos i rašeliník nabobtná. Přebytečnou vodu lehce vymačkejte, mech nastříhejte na menší kousky a promíchejte se substrátem.

Substrát doporučuji před sázením provlhčit. Rostlinky zasazené do předem provlhčené zeminy není potřeba v prvních dnech tolik zalévat, takže substrát zůstává kyprý, čímž se zvyšuje šance na rychlé zakořenění rostlin. Navíc pokud se pokoušíte zalít rostlinu čerstvě zasazenou do suché rašeliny, vyplaví se perlit na povrch a dojde k nežádoucímu sesednutí substrátu.

Hrníčková kuchařka

Pokud ode mne očekáváte zaručený recept na nejlepší směs pro fialky, tak vás bohužel zklamu. Každý pěstitel si musí vytvořit vlastní mix odpovídající jeho pěstebním podmínkám.

Určitým vodítkem je to, že správně vylehčený substrát by měl začít prosychat asi 3 dny po zalití. Povrch substrátu má být v té době ještě mírně vlhký, tmavší, ale ne viditelně mokrý a lesklý. Trvale přemokřený substrát může vést k hnilobě kořenů a také brzy kysne. Naopak příliš propustný substrát bývá příčinou přesychání kořínků a následného strádání rostlin. V obou případech je nutné upravit složení substrátu, nebo četnost zálivky. Zní to složitě? Ale vůbec ne! Je to podobné, jako když se učíte vařit guláš. S každou další přípravou ladíte množství ingrediencí, až bude jednoho dne dokonalý. Proto můžete na internetu najít tolik receptů na ideální substrát pro africké fialky. Co pěstitel, to jiné zkušenosti.

1

Zemina a perlit

Základní, levnou a dobře fungující směs pro africké fialky si můžete vytvořit prostým smícháním substrátu pro pokojové rostliny s perlitem. Jedná se o osvědčenou klasiku, kterou používají pěstitelé po celém světě. Vhodný poměr je 3:1, tedy 3 hrnky zeminy na 1 hrnek propláchnutého perlitu. Pokud směs připravujete pro mladé rostliny, můžete část substrátu pro pokojovky nahradit výsevním substrátem. Občas můžete na internetu najít poměr 1:1 (tedy 1 hrnek zeminy na 1 hrnek perlitu), ale tato směs je příliš propustná a hodí se pro speciální metody zavlažování (kapilární rohože, knoty), kde je směs udržována permanentně vlhká a potřebuje více „větrat“. 

2

Zemina, perlit a kokos

Do směsi můžete přidat trochu kokosové drti. Když vám ujede ruka při zalévání, částečně odsaje přebytečnou vodu. Směs můžete vytvořit ze 3 hrnků zeminy, 1 hrnku kokosu a 1,5 hrnku perlitu. Tuto směs používám hlavně pro malé rostliny, u nichž počítám s brzkým přesazením a nechci plýtvat rašelinou. Pro dospělé rostliny kokos příliš nepoužívám, protože nám z kohoutku teče velmi měkká voda s nízkým obsahem minerálů. Kokos na sebe váže vápník a hořčík, kterého je v naší vodě málo, a uvolňuje do substrátu draslík. Fialkám pak musím dodávat chybějící prvky zvlášť a vzniká riziko nerovnováhy. 

3

Zemina, perlit, vermikulit a kokos

Dále přichází na řadu vermikulit. Někteří pěstitelé ho používají jako plnou náhradu za perlit, který má tendenci vyplavovat se na povrch a nehezky žloutnout. Oproti perlitu se však snadno rozpadá, proto je potřeba směs zpracovávat s větší opatrností. Ideální je přidat vermikulit až v závěrečné fázi promíchávání. Množství lze použít stejné jako u perlitu, tedy 3 hrnky zeminy na 1 hrnek vermikulitu. Klidně můžete část nahradit perlitem. Půl hrnku kokosu směsi neublíží, ale jeho funkci částečně přebírá vermikulit. Směs je vhodná především pro ty, kdo potřebují udržet substrát déle vlhký (slunné byty, delší nepřítomnost). Vzhledem k vyšší pořizovací ceně vermikulitu a lenosti ho shánět již tento recept nepoužívám.

4

Zemina, perlit, vermikulit, kokos a rašeliník

Rašeliník používají k vytunění směsi spíše jen zkušení pěstitelé. Jednak se obtížně shání, jednak je dobré pohlídat si pH výsledné směsi, protože rašeliník může být podle druhu značně kyselý. Pokud ho přidáte do substrátu až příliš, může se pH směsi výrazně odklonit od doporučených hodnot a způsobit růstové potíže fialek. Rašeliník se používá v kombinaci s perlitem i vermikulitem, já jsem vyzkoušela směs připravenou ze 3 hrnků zeminy, 1/2 hrnku perlitu, 1/2 hrnku kokosu, 1/2 hrnku vermikulitu a 1/2 hrnku nastříhaného rašeliníku. Tento recept ale téměř nepoužívám, jsem líná shánět rašeliník a hlídat jeho pH. 

Slovo závěrem...

Pokud to s pěstováním fialek myslíte vážně, vyvarujte se nákupu nejlevnějších substrátů v marketech, kde za 40 Kč získáte 20 litrů suché, prašné a nepoužitelné drti. Nezdráhejte se investovat do prémiové zeminy, peníze se vám mnohonásobně vrátí v podobě zdravých rostlin. Nepodceňujte rady ohledně dodatečného vylehčení zeminy. Není potřeba si hrát na pejska a kočičku a sypat do substrátu vše, co vás napadne. Bohatě stačí perlit. Optimálně vylehčený substrát vydrží déle čerstvý a lépe se vyrovná s přelitím nebo přehnojením. V neposlední řadě si můžete dovolit fialky tu a tam osprchovat, neboť vylehčený substrát rychleji vysychá a snižuje riziko hniloby na minimum. A africké fialky koupání milují, jsou přeci z pralesa! 

Přejít nahoru