Pěstování afrických fialek
Tvarování afrických fialek a péče o jejich vzhled
S přesazováním fialek úzce souvisí řada doplňkových činností, které se v angličtině označují výrazem grooming, tedy péče o vzhled. Jedná se nejen o dodržování základní hygieny, ale také o docílení souměrného tvaru růžice. Níže uvedené zásady všichni dobře známe, ale ne vždy se nám je daří dodržovat. Pravidelná péče je však důležitá, jelikož pomáhá udržet rostliny zdravé a pěkné na pohled.
Základní péče
Mezi nejzákladnější činnosti patří odstraňování suchých nebo nahnilých květů a listů, které mohou být semeništěm houbových onemocnění. Stejně tak odstraňujte staré zažloutlé listy ze spodní řady růžice, jelikož ubírají rostlině energii. Mnoho kultivarů vyhání odnože. Pokud se nejedná o převislý kultivar, měli byste je vylamovat, jinak budou později konkurovat mateřské rostlině. To může později vést až ke zpomalenému růstu rostliny a absenci kvetení. Odnože vypichujte buď v zárodku, nebo je nechte mírně povyrůst a zasaďte je jako náhradní rostlinky do samostatných květináčků. Zaprášené listy můžete omýt vlažnou vodou. Police pravidelně omývejte a dezinfikujte. Pořizujte si jen tolik rostlin, o kolik jste schopni se postarat. Pěstování vám musí přinášet radost, nikoliv starost.
Květy, které jeví známky uvadání, průběžně odstraňujte. Jednotlivé květy můžete odstřihnout nůžkami, nebo prostě jen uštípnout nehty. Uvadá-li celý květní stvol, vylomte ho beze zbytku z místa jeho napojení na krček rostliny.
Tvarování fialek růžicovitého typu
S péčí o vzhled souvisí zejména tvarování listové růžice. Miluji upravené rozetky s pravidelně poskládanými listy a snažím se docílit pěkného kulatého tvaru.
Listy jsou očíslovány v přibližném pořadí jejich růstu. U fialek s přirozeně souměrnou růžicí vyrůstají listy ve trojicích a tvoří tak pomyslný trojúhelník. Dorůstající listy postupně vyplňují mezery o patro níže, čímž v dospělosti vzniká typický kulatý tvar růžice.
Ne každá fialka se dá dobře tvarovat. Mnohé odrůdy s vlnitými listy mají sklon k nepravidelnému růstu, říkám tomu samá ruka, samá noha. Také některé specifické kultivary (s listy typu bustle back či longifolia) se k tvarování příliš nehodí. Nicméně většinu kultivarů lze pomocí několika jednoduchých zásahů vytvarovat do pěkné souměrné rozetky. Základem úspěchu je dopřát rostlinkám dostatek prostoru okolo sebe, aby mohly své listy volně rozložit a nic je neomezovalo v růstu. Rostliny namačkané na malém prostoru se vytahují za světlem, listy vybočují z řady a různě se kroutí, ohýbají. Velmi dobře se mi pracuje s fialkami pěstovanými na regálech pod umělým osvětlením. Jelikož na ně dopadá světlo shora, nemají potřebu se naklánět do strany a jejich růžice je přirozeně plochá. Fialky pěstované na oknech je potřeba několikrát do měsíce pootočit, aby se nenakláněly za světlem. Další aktivita pak spočívá v odstraňování přebytečných listů, a to již od raného věku.