Sběratelství afrických fialek
Jmenovky nad zlato
Každý kultivar, ať už komerční nebo šlechtěný, má své jméno. Pokud nakupujete sbírkové kultivary u zkušených sběratelů, získáváte spolu s rostlinou také příslušnou jmenovku. Na obalech komerčních fialek však název zpravidla nenajdete. Důvodem je technologická náročnost a zvýšená chybovost, kterou nelze při obsluze milionů sazenic zcela vyloučit. Pro školkařské podniky je jednodušší nalepit na květináč univerzální štítek s údajem Saintpaulia ionantha, tedy latinským pojmenováním pro africkou fialku, který ale neříká nic o názvu konkrétního kultivaru.
Proč je užitečné zachovávat názvy?
Jestliže jste získali novou fialku se jménem, opatrujte cedulku jako oko v hlavě. Mějte v úctě šlechtitele, který mnoho let tvrdě pracoval, aby vyšlechtil nový kultivar, upevnil jeho zvláštní vlastnosti, případně jej zaregistroval do některého ze světových registrů. Oceňte i práci sběratele, který léta budoval svou kolekci a poctivě šířil daný kultivar se jménem. Odstraněním jmenovky jejich snahu ničíte a ze sbírkových rostlin s papíry se rázem stávají bezejmenní voříšci. Název je důležitý také při posuzování vzhledu a zdravotního stavu fialky. Znáte-li jméno, snadno si na internetu ověříte, zda jsou květy správně vybarvené a listy dobře tvarované. Víte dopředu, jak bude vaše fialka vypadat a na co se můžete těšit. Lépe odhadnete, jestli za podivný vzhled rostliny může nějaký škůdce, nebo se jedná o přirozené vlastnosti daného kultivaru.
Nalepit na květináč cedulku je otázkou několika vteřin a do budoucna si ušetříte mnoho trápení. Nikdy nevíte, z jakého důvodu budete název potřebovat.
Zpětné určení názvu fialky
Začínající pěstitelé vyhazují cedulky do koše s tím, že je názvy nezajímají, protože pěstují fialky jen pro vlastní potěšení. Později ale svůj názor přehodnotí a posílají mi fotky fialek s žádostí o dodatečné pojmenování. Ve většině případů ale není možné určit zpětně název fialky.
Mezi fialkáři platí heslo: "Jednou bezejmenná, navždy bezejmenná." Kultivary, jejichž jméno neznáme, označujeme jako NoID.
Na světě existují desítky tisíc kultivarů a rozdíly mezi některými jsou naprosto minimální. Mnohé mají takřka identické květy, ale liší se tvarem nebo barvou listů, což nemusí být z fotografie patrné. Barevný nádech květů může být ovlivněn nastavením fotoaparátu a světelnými podmínkami při focení – barva se může diametrálně lišit při fotografování pod umělým osvětlením a venku na zahradě za slunečného dne. Je velmi obtížné věrně zachytit zejména modré, fialové a červené odstíny. Mnohé fotografie také vylepšují autoři snímků ve snaze zvýšit atraktivitu svých fialek a případný prodej.
Velmi také záleží na podmínkách, v nichž fialky pěstujete – stejný kultivar pokvete každému pěstiteli jinak v závislosti na teplotě, výživě a množství dodaného světla. Kdybyste postavili vedle sebe tři identické kultivary od různých pěstitelů, budou mezi nimi vždy drobné rozdíly v barvě, velikosti a tvaru květů či listů. V úvahu musíte vzít také nejrůznější mutace, které ovlivňují vzhled fialky a znemožňují spolehlivou identifikaci. Z uvedeného vyplývá, že je prakticky nemožné určit zpětně název fialky na základě fotografií. V době internetu a sociálních sítí stačí udělat jednu chybu, která se pak šíří mezi pěstiteli jako lavina. Jediný, kdo vám může pomoci určit zpětně název, je pěstitel, který vám danou rostlinu prodal, má ji ve své sbírce a pozná ji. Výjimku tvoří některé komerční fialky z obchodu, ale přiřazení názvu může dělat jen zkušený pěstitel, který rozumí typologii fialek a zná aktuální sortiment nabízených rostlin.
Pro děti a kočičky je vytahování zápichů z květináče příjemné zpestření jinak všedního dne. Proto se vyplatí nalepit na květináč jako pojistku samolepicí štítek. K popisování ale nepoužívejte inkoustová pera ani jmenovky vytištěné na inkoustových tiskárnách, jinak se název brzy rozpije. Velmi dobře se osvědčily bílé elektrikářské pásky, které lze při přesazování odlepit a znovu nalepit na nový květináč. K popisování se hodí CD popisovač.
Stejné a přesto jiné
Na fotografii jsou zobrazeny dva červené květy s bílým okrajem. Jsou to kultivary LE-Korsika a LE-Madzhenta. Na první pohled vypadají takřka stejně a pokud bychom zpětně určovali název podle fotografie, mohlo by snadno dojít k záměně. Ve skutečnosti mají obě rostliny odlišný tvar listů, LE-Madzhenta má okrouhlejší tvar květů a LE-Korsika je ve skutečnosti více vínová.