Pěstování afrických fialek

Africké fialky jsou poměrně nenáročné pokojové rostliny, přesto jim musíme věnovat alespoň základní péči, aby nám prospívaly a bohatě kvetly. V následujících článcích se můžete inspirovat metodami, které úspěšně používám již několik let. Každý pěstitel má však doma jiné pěstební podmínky, proto se nelze uvedených doporučení striktně držet a je potřeba si najít vlastní recept na pěstování.

Africké fialky milují lehký a vzdušný substrát. Optimálně propustný substrát podporuje rychlý rozvoj kořenové soustavy a omezuje zahnívání.

Správně načasovaná a přiměřená zálivka významně ovlivňuje zdraví a vzhled afrických fialek. Zalévat můžeme do misky i shora pod listy.

Mezi lidmi je zakořeněný mýtus, že africké fialky nesmíme rosit, ani jim potřísnit listy během zalévání, jinak uhnijí. Africké fialky ale rosení milují.

Při nedostatku místa na parapetech můžeme africké fialky pěstovat pod umělým osvětlením na policových regálech. K tomuto účelu nám výborně poslouží LED pásky.

Africké fialky přesazujeme minimálně jednou až dvakrát ročně. Pravidelné přesazování je důležité kvůli podpoře růstu a odstranění zasoleného substrátu, na který jsou fialky citlivé.

S přesazováním afrických fialek úzce souvisí řada doplňkových činností, které se v angličtině označují výrazem grooming, tedy péče o vzhled.