Africké fialky

Pěstování afrických fialek

V sérii článků se dozvíte, jak správně namíchat substrát pro africké fialky, jak často je zalévat, kdy je vhodná doba na jejich přesazování a proč mají někdy dlouhou pauzu v kvetení.

Stanoviště

Africké fialky rostou ve své domovině v deštných pralesích přistíněné korunami stromů.

Přečíst

Substrát

Africké fialky mají určité požadavky na kvalitu substrátu. Důležitá je především jeho lehkost, vzdušnost a schopnost udržovat rovnoměrnou vlhkost.

Přečíst

Květináče

Africké fialky potřebují ke zdárnému růstu a bohatému kvetení malý květináč. Za obrovský truhlík napěchovaný těžkou zeminou vám zpravidla nepoděkují.

Přečíst

Zalévání

Při zalévání fialek je potřeba zohlednit velikost rostliny, rozvětvenost kořenové soustavy, složení substrátu, velikost květináče i podmínky na stanovišti.

Přečíst

Knotová závlaha

Knotová závlaha je stará metoda zalévání pokojových rostlin, kterou využívají majitelé velkých sbírek nebo pěstitelé, kteří pobývají delší čas mimo domov.

Přečíst

Sprchování

Mezi lidmi je zakořeněný mýtus, že listy afrických fialek nesmí být potřísněny vodou, jinak uhnijí. Opak je pravdou, koupání fialkám náramně prospívá.

Přečíst

Osvětlení

Při nedostatku místa na parapetech můžete pěstovat fialky i pod umělým osvětlením (LED pásky, trubicemi) na policových regálech.

Přečíst

Přesazování

Africké fialky přesazujeme minimálně jednou, ideálně dvakrát ročně. Pravidelné přesazování je důležité kvůli podpoře růstu a odstranění zasoleného substrátu.

Přečíst

Tvarování fialek

Většinu kultivarů lze pomocí několika jednoduchých zásahů vytvarovat do pěkné souměrné rozetky. Také je důležité odstraňovat suché či nahnilé květy a listy.

Přečíst

Proč fialka nekvete?

Méně zkušeným pěstitelům se někdy nedaří přimět africké fialky ke kvetení a tak přemýšlejí, zda něco nedělají špatně.

Přečíst