Typy a barvy květů afrických fialek
Původní botanické druhy, z nichž vzešly dnešní moderní kultivary, měly jednoduché modré nenápadné květy. V důsledku genetických mutací a mnohaletého šlechtění se květy fialek vyskytují v nejrůznějších barevných kombinacích a tvarech.
1
Dělení květů podle jejich tvaru
Základním tvarem květu je maceška, jejíž horní okvětní plátky jsou výrazně menší než ty spodní. Takový tvar květu mají všechny botanické druhy i první rané hybridy. Druhý nejčastější tvar květu, hvězda, vznikl později vlivem mutace. V tomto případě jsou všechny okvětní plátky stejně veliké a pravidelně uspořádané. V důsledku mutace vznikly také méně obvyklé květy zvonkovité a poněkud výstřední květy označované jako vosy. Okvětní lístky vosích květů bývají úzké, podlouhlé, vzájemně oddělené a často i různě pokroucené. Okraje všech typů květů mohou být hladké, zvlněné (wavy) či zřasené (ruffled, frilled).
2
Dělení květů podle počtu okvětních plátků
Květy můžeme dále dělit podle počtu okvětních lístků. Základním typem jsou květy jednoduché, které mají převážně 5 okvětních lístků vyrůstajících v jedné řadě. Poloplné květy mívají orientačně 6-9 okvětních lístků vyrůstajících ve dvou řadách. Plné květy s více řadami okvětních lístků často připomínají květy pivoněk nebo růží. Kromě výše zmíněných oficiálních typů se vzácně objevují fialky, jejichž okvětní plátky jsou v důsledku mutace zakrnělé, případně zcela chybí. Mezi takové patří například Neverfloris a Saintpaulia ‚Botanica‘ (tohle zavádějící pojmenování nemá nic společného s původními botanickými druhy).
3
Barevná škála květů
Základní barvou květů botanických druhů fialek jsou různé odstíny modré a fialové. Jejich vzájemným křížením a mutacemi vznikly později kultivary s bílými, růžovými a vínovými květy, dále květy červené, zelené a nažloutlé. Kromě jednobarevných kultivarů existují i kultivary dvoubarevné, u nichž se na jednom květu vyskytují současně dvě odlišné barvy, např. modrá a bílá. Jako dvoutónové (two-tone) můžeme označit takové květy, na nichž se prolínají dva odstíny téže barvy, třeba světle modrá s tmavě modrou. Některé květy jsou u středu zdobeny zářícím okem (eye), a to buď bílým na barevném podkladu, nebo barevným na bílém podkladu.
Okraj (edge) okvětních plátků bývá nejčastěji zbarven malinovou, modrou či zelenou barvou. Bílému okraji se říká geneva. Některé květy jsou ještě přizdobeny lemem (band), což je barevný obvodový proužek těsně před okrajem květu. Vzácněji se na květech objevují prstence (halo), a to kolem oka, nebo okolo otisků (thumbprint). Velmi populární jsou fialky zdobené tečkami, stříkanci nebo bublinkami v jiném odstínu, než je základní barva květu – říká se tomu fantasy. Neméně oblíbené jsou také chiméry, které mají uprostřed každého okvětního lístku odlišně zbarvený pruh. Jsou vzácné a drahé, protože je nelze množit listovými řízky. V současné době se snahy šlechtitelů zaměřují na produkci kultivarů se sytě žlutými a extrémně tmavými květy. Oranžové a azurově modré fialky zatím zůstávají pouze v našich snech.
V roce 1949 byla v centrálním registru AVSA registrována první fialka s květy zdobenými tečkami a stříkanci. Odrůda byla pojmenována Fantasy a na její počest se fialkám s podobným typem zbarvení říká fantazijní. Některé fialky mají stříkání po celé ploše květu, jiné mají zdobený jen okraj. Fantasy vzniklo v minulosti jako důsledek genetické mutace. Mají ho na svědomí skákající elementy (transpozony), což jsou úseky DNA, které opouštějí svoji původní pozici a přemísťují se na nové místo v DNA. Někdy se transpozon vloží do genu, který je zapojen do procesu tvorby zbarvení květu a „vypne“ ho. Následkem toho se pigment netvoří vůbec nebo se tvoří v pozměněné podobě. Na květech fialek se pak objevují stříkance.
1
Tečkované fantasy
Dot fantasy
Typickým znakem jsou tmavé tečky, čárky a stříkance na světlém pozadí květů. Původní fantasy mělo modrou barvu na růžovém pozadí, ale v průběhu let se objevily také jiné barevné kombinace, například tmavomodré fantasy na levandulovém pozadí, růžové a modré fantasy na bílém pozadí, korálové fantasy na růžovém pozadí.
2
Obrácené fantasy
Reverse fantasy
Kultivary jako DS-Izium a Funambule mají jiný typ fantasy, kterému se říká obrácené, anglicky reverse fantasy. Jsou to rovněž tečky, čárky a stříkance, ale tentokrát ve světlejším odstínu, než je základní barva květu. Zpravidla se jedná o bílé či růžové fantasy na modrém nebo fialovém pozadí.
3
Vesmírné nebo bublinkové fantasy
Puff fantasy
Nejmladším typem fantasy je kresba známá v angličtině jako puff fantasy. V češtině pro ni nemáme ekvivalentní výraz, tak jí říkejme třeba bublinkové nebo vesmírné fantasy. Typickým znakem jsou různě veliké skvrny v podobě bílých nebo růžových bublinek na tmavém pozadí květů.